Čtvrtek , 17. 04. 2025

Rudolf

Hyperaktivní močák: Co dělat, když už zase musíte?

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
hyperaktivní
Hyperaktivní močový měchýř může mít řadu příčin.

29. 06. 2022

29. 06. 2022

Pak vás s největší pravděpodobností trápí hyperaktivní močový měchýř, což je velká nepříjemnost, která komplikuje život spoustě ženám. Jak si s takovým problémem poradit? Mrkněte, co v tom vězí a jak svůj močák opětovně hodit do klidu.

Kolikrát je to ještě v normě?

Ještě než se mrkneme na hyperaktivní močový měchýř jako takový, je dobré si říct, že množství moči se samozřejmě vždy odvíjí od množství vypitých tekutin. Je proto přirozené, že čím více tekutin do sebe dostanete, tím častěji budete chodit i na malou.

Obecné tabulky říkají, že zdravý člověk by měl chodit močit přibližně 7-8x denně za předpokladu průměrného příjmu tekutin. I to je ale poněkud zavádějící. Čím těžší člověk, tím větší nároky na pitný režim, a tím pádem větší počet návštěv toalet.

Kdo tedy zvládne za den vypít tři litry a cítí se dobře, není nic neobvyklého na tom, že si přes den odskočí o něco častěji. Neznamená to tedy, že pokud chodíte na malou vícekrát, než je dané nějakými průměry, musí za tím zákonitě stát hyperaktivní močák. Ten se totiž projevuje malinko jinak, ale to už si vysvětlíme o něco níže. 

Co je vlastně hyperaktivní močák?

Pravda, hyperaktivní močový měchýř se projevuje větší četností močení, avšak specifickým znakem je, že naléhavé nutkání na malou se dostavuje ve větší míře, dost často v krátkém časovém horizontu.

Zkrátka a dobře – najednou pociťujete silný pocit na močení, jakoby váš měchýř byl hodně naplněný. Dojdete si na malou a oproti pocitům, které máte (že to už fakt nevydržíte), vyloučíte moči docela málo. A během pár minut najednou to samé prožíváte znovu, což je samo o sobě nepříjemné a stresující, a to obzvlášť, pokud se vám tohle děje v práci nebo někde ve společnosti.

V případě, že takový problém zaznamenáte, je jasné, že je třeba vyloučit ledvinové onemocnění nebo záněty močových cest, ovšem v případě, že se na nic nepřijde, mohou za tím stát i další nepříjemnosti. Co všechno za hyperaktivním močákem může stát?

  • Záněty močových cest
  • Onemocnění ledvin
  • Gynekologické záněty
  • Cukrovka
  • Slabé svaly pánevního dna
  • Neurologické onemocnění
  • Psychické důvody
  • Nevhodná a dráždivá strava
K TÉMATU  Hledáte vánoční dárek pro syna i manžela? Objevte skvělé sady LEGO Technic!

Krok po kroku za poklidným měchýřem

  1. Pokud vás projevy hyperaktivního měchýře začnou trápit, předně není od věci poradit se se specialistou, který pro začátek vyloučí případné záněty a další tělesné neplechy.
  2. V každém případě, ať už zamíříte k lékaři, nebo chvilku posečkáte, vyplatí se vést si takzvaný mikční deník. V něm si budete každý den pečlivě zaznamenávat množství vypitých tekutin, zároveň také všechny vaše návštěvy toalety. Díky tomu získáte ucelený přehled o tom, jak často chodíte na malou a mimo jiné se takové údaje budou hodit i specialistovi. Pomocí mikčního deníku můžete získat dost dobré indicie z hlediska případné úpravy pitného režimu.
  3. Zároveň není od věci se kromě pití zaměřit i na stravu. Je známé, že některé dráždivé potraviny, zejména ty kořeněné a pálivé, občas vedou k problémům s močením. To samé platí také o močopudných potravinách, které vás přirozeně nutí k tomu, abyste běhali na záchod o něco častěji.
  4. Pokud však bude vše v naprostém pořádku – po stránce vyšetření, veškerých odběrů a zároveň ani mikční deník nebude mít nějaké mouchy, je velmi pravděpodobné, že jsou na vině psychické důvody. Protože, jak bylo zjištěné v řadě studií, hyperaktivní močový měchýř je často důsledkem dlouhodobého stresu nebo přehnané reakce těla na aktuální úzkosti. A ty mohou být z jakékoli oblasti – z osobního, rodinného i pracovního života. Zkuste proto zapracovat na zlepšení vaší duševní síly, vyzkoušejte meditace nebo i další způsoby, které vás hodí do pohody.
  5. A pokud ani to nepomůže, může být příčinou i další velmi častý problém – slabé svaly pánevního dna, které se mj. podílí i na pevných svalech kolem močového měchýře. Čím více jsou posílené, tím se snižuje četnost nutkání na močení a zároveň je to úžasná prevence proti inkontinenci. V tomto ohledu se například vyplatí cvičení podle Ludmily Mojžíšové nebo třeba Kegelovy cviky
K TÉMATU  Zahoďte předsudky a zkuste to: Proč byste měli pít šťávu z brambor?
močení
Chodíte neustále na záchod a množství moči neodpovídá tomu, jak moc jste potřebovala?

Osobní zkušenost čtenářky

O hyperaktivním močáku a jeho stinných stránkách hodně ví také naše čtenářka Jana.

„Začalo to docela nenápadně. Měla jsem období, kdy jsem studovala, chodila do práce, bylo toho na mě v jednu chvíli hodně. Celé se to spustilo v době covidu, v období samých online schůzek a přednášek. Někdy se čas těchto online setkání protáhl, a to už jsem se na židli kroutila celá zpocená, jak jsem potřebovala na malou. Omluvit se nebylo možné, proto jsem fakt na fest seděla do konce a byla zoufalá. A asi tyhle zážitky k tomu všemu přispěly.

Jak se situace opakovala, před každou takovou schůzkou jsem se musela jít několikrát vymočit – deset minut před tím jsem šla třeba i pětkrát, vždycky jsem vymočila malinko. Prostě tak, abych měla 100% pocit, že nebudu muset čůrat. Tak moc jsem se z toho vystresovala, plus ta nálož kolem mě, že jsem si uhnala hyperaktivní močák. Trvalo asi půl roku, než se vše dalo dohromady. Hodně pomohlo se na to nesoustředit, začala jsem s meditacemi a taky jsem trochu vyladila svůj pitný režim – omezila jsem kávu a tu vyměnila spíše za bylinkové čaje.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout letní problémy močových cest bez antibiotik?

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/overactive-bladder/symptoms-causes/syc-20355715
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Na stromech žloutne listí, venku se střídá déšť, vítr a mlha, je čas na změnu šatníku. Po letních měsících zase vytáhnout podzimní kabáty a bundy. Před ochlazením se musíme chránit (ledaže byste byli velcí otužilci). Potřebujete kabát nový? Tohle vše by měl splňovat.
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Hromnice jsou svátkem plným tradic, pranostik a symboliky. Tento den označuje přechod mezi zimou a jarem a dodnes si zachovává své místo v kulturních zvyklostech. Ať už jde o zapalování hromničních svící, konzumaci palačinek nebo lidové pranostiky, Hromnice jsou fascinujícím odrazem historie a přírody. Jaké zvyky s nimi souvisejí a co nám tento den napoví o příchodu jara?
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
V každém vztahu jsou okamžiky štěstí a nikdo si nepřipouští, že by něco mohlo být v budoucnu jinak. Proč taky? Proč řešit možné budoucí konflikty, když je teď vše zalité sluncem. Bohužel, rozchody patří ke vztahům i k životu.

Výběr článků

Odvážná a nezapomenutelná. Jana Štefánková, známá nejen jako první česká Playmate, ale také jako ikonická moderátorka pořadu Peříčko, dnes slaví své 50. narozeniny. V článku se podíváme na její úspěšnou kariéru v showbyznysu, kterou po letech vyměnila za život a podnikání na exotických Seychelách.
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.

Nepřehlédněte

Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Rey Koranteng, charismatická tvář TV Nova, dnes slaví své 50. narozeniny. Tento populární moderátor, známý nejen svým profesionálním přístupem, ale i milým úsměvem, se za svou kariéru stal jednou z nejvýraznějších osobností české televizní scény. Připomeňme si jeho cestu od prvních krůčků v Meteopressu až po hvězdnou éru v Televizních novinách po boku Lucie Borhyové.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek