Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Co nás ve škole nenaučili aneb základy finanční gramotnosti

Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
finanční gramotnost
Finanční gramotnost je základ běžného fungování.

02. 03. 2023

Co je finanční gramotnost?

Finanční gramotnost by kromě bankéřů, ekonomů a podnikatelů měli ovládat i obyčejní lidé. A to z toho důvodu, aby dokázali efektivně využívat své vědomosti a dovednosti při zacházení s penězi. Peníze totiž nerostou na stromě, jak jistě všichni dobře víme, je nutné s nimi umět zacházet tak, aby se okamžitě nerozkutálely. Protože utrácet, hlavně za nepotřebné věci, umí každý.

První krok k finanční gramotnosti

Nevíte, jak začít? A přitom je to tak jednoduché. Stačí si vést týdenní a měsíční záznamy, které budou čítat nejenom peníze, které jste si vydělali, ale i ty, které průběžně utrácíte.

Základní pravidlo finanční gramotnosti zní: Nesmíte utrácet víc, než vyděláte.

Vytvořte si v Excelu tabulku, případně použijte obyčejný sešit, do něhož si nakreslíte tabulku se všemi příjmy a výdaji, tedy s penězi, které obdržíte od vašeho zaměstnavatele a zároveň si zapisujete veškeré výdaje za energie, potraviny, drogistické zboží, kulturu, sport, zkrátka za všechno, za co daný týden a měsíc utrácíte.

A co druhý krok?

Ve druhém kroku je dobré, rozdělit si všechny své vydělané peníze do třech hromádek.

  • První hromádku tvoří výdaje na domácnost
  • Druhá představuje finanční rezervu neboli ušetřené peníze, které každý měsíc dáváte stranou.
  • Třetí hromádka pak tvoří peníze, které utrácíte za své koníčky, případně například oblečení, kosmetiku, zkrátka peníze utracené za všechno, co nutně k životu nepotřebujete.
rozpočet
Vezměte notýsek a jeden měsíc si zapisujte své výdaje za všechno.

Jaký poměr při rozdělování peněz zvolit, je však velmi individuální. Finanční poradci ale obvykle radí, aby si lidé rozdělili peníze například v poměru 70 % (výdaje za domácnost) + 20 % (peníze ušetřené) + 10 % (výdaje na koníčky). Samozřejmě ale můžete zvolit i jiný poměr, pravdou ale nejspíš vždycky bude, že za domácnost utratíte, ať děláte, co děláte, vždycky nejvyšší částku.

K TÉMATU  Příliš velký penis. Proč to není zrovna výhra a co si v sexu neužijete

Třetí krok?

Ke třetímu kroku teoreticky dojít nemusí, ale pokud na něj přece jen dojde, je dobré vědět, jak na něj. Třetí krok nadchází tehdy, když se dostanete do situace, kdy potřebujete nutně začít šetřit, ale nevíte kde a jak ušetřit. Na domácnosti se pochopitelně ušetřit dá, třeba tak, že budete méně jíst, méně svítit, méně se mýt nebo méně topit. Ale jde o dost nekomfortní záležitosti.

Proto se lidé obvykle rozhodují ušetřit na svých koníčcích, alespoň dočasně. Což je nejméně omezující a ze všech možných řešení nejpřijatelnější způsob. Jste zvyklí chodit do posilovny? V tom případě můžete ušetřit tím, že začnete posilovat doma, nebo si najdete nový pohybový koníček, který můžete provozovat doma nebo kdekoliv venku. Utrácíte hodně za knihy? Pak si je půjčujte od přátel nebo v knihovně, anebo si je kupujte z druhé ruky. Utrácíte za oblečení? I to se dá sehnat z druhé ruky a mnohem levněji.

kalkulačka
Nejlépe se dá ušetřit na zábavě, a tedy na koníčcích. Chvíli to přežijete.

Řešení existuje vždycky, stačí jen trochu zapřemýšlet. Také ale můžete omezit částku, kterou vkládáte například na spořicí účet nebo kterou investujete do nějakých fondů či umění. Spořicí účty bohužel v dnešní době už nemají příliš valnou hodnotu. Peníze se vám úročí tak nízko, že nepostačí ani na pokrytí třetiny inflace. To investice už bývají výnosnější, ale samozřejmě záleží na tom, do čeho investujete.

Pokud ale skutečně potřebujete šetřit, tak:

  • Raději omezte koníčky než finanční úspory. Alespoň na dva nebo tři měsíce. Jistota je jistota.
  • Případně si můžete zkusit najít druhou práci, kterou lze vykonávat třeba po večerech nebo víkendech z domova. Takových prací je nespočet.

Dobrá rada na závěr

Ta zní prostě, ale mnozí lidé se jí vůbec neřídí. Nikdy si neberte půjčku, pokud nebudete schopni ji splácet. Lidé vidí v půjčce řešení svých momentálních finančních problémů. Jenže si málokdy uvědomí, že společně s půjčkou příchází problémy nové. Půjčku musíte pravidelně měsíčně splácet a splatit musíte i úroky, za které jste si půjčku vzali. Jakmile jednou nezaplatíte, začne vám běžet penále. A penále znamenají další peníze navíc.

K TÉMATU  13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Když si půjčku berete, musíte předem vědět, kolik budete měsíčně platit a také si musíte být jistí, že tato částka vám neudělá díru do rodinného rozpočtu. Navíc platí, že půjčku bychom si nikdy neměli brát na naše koníčky, na dárky ani na dovolenou, ale jen na to, co opravdu nutně potřebujeme. Jinak se vám snadno může stát, že se dostanete do spirály exekucí a už nikdy se z ní nedostanete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné

Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Zdroje článku:
www.platy.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Pokud se chcete cítit pohodlně, zařaďte do vašeho šatníku i kvalitní spodní prádlo. Na následujících řádcích se zaměříme na dámské kalhotky. Jestliže netušíte, podle jakých parametrů spodní díl prádla vybrat, nezoufejte! My vám to totiž níže rádi prozradíme. Proto čtěte a pojďte se inspirovat společně s námi.
Bušící srdce, zvýšení krevního tlaku i zpocené dlaně. Tohle všechno se děje při pohledu na milovanou osobu. Své o tom vědí především muži, které společnost považuje za pragmatické a necitlivé jedince! Jak jsou na tom jednotlivá pohlaví? Kdo se zamiluje rychleji? Možná budete překvapené.
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.
Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Na stůl o vánocích prostě patří. Adventní věnec je jedním ze základních prvků vánoční výzdoby. Tahle dekorace se stane vaší chloubou, když jí vyrobíte sama! Možná už v tom máte praxi, možná to zkusíte poprvé, ale v každém případě se můžete inspirovat. A pokud věnec vyrábět nechcete, alespoň si nějaký vyberete.

Výběr článků

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.

Nepřehlédněte

Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek