Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
doplňky stravy
Které vitamíny, minerály, ale i bylinky není dobré kombinovat?

14. 04. 2023

14. 04. 2023

Nic se nemá přehánět a to samé nepochybně platí i o doplňcích stravy, které se tváří neškodně. Ať už ale užíváte cokoliv, vždy je zapotřebí nepřekračovat doporučený denní příjem a brát v potaz, co dalšího aktuálně berete. Přestože doplňky stravy mají velké zdravotní přínosy, při nešťastném výběru mohou mít i zdravotní rizika. A tady je pár těch, u kterých se v případě kombinování je třeba mít na pozoru.

Hořčík a vápník

Každý z nich svede něco jiného. Zatímco hořčík má svou roli v podpoře svalových a nervových funkcí a reguluje cukr v krvi i krevní tlak, vápník je důležitý minerál potřebný pro zdraví kostí. Oba minerály najdeme přirozeně v některých potravinách.

  • Hořčík bývá v luštěninách, ořeších i semínkách a zelené zelenině.
  • Vápník je zase přítomný především v mléce, sýrech i jogurtech.

Někdy je ale třeba jejich hladiny zvýšit pomocí doplňků. Ovšem pozor, pokud budete užívat velmi vysoké dávky vápníku, sníží se schopnost těla absorbovat hořčík. Pokud tedy patříte k lidem s nedostatkem hořčíku, vápník užívejte večer před spaním, nikoliv během jídla, kde by se hořčík přijatý ze stravy nedokázal vstřebat.

Vitamín C a měď

Vitamín C hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a proteinu, který pomáhá s hojením. Je také prevencí proti infekčním a virovým onemocněním, přičemž podporuje i zotavení organismu. Oproti tomu měď se podílí na výrobě energie, podporuje tvorbu pojivové tkáně a pomáhá i s ideálními hladinami krevních lipidů.

Ačkoli oba doplňky stravy jsou ve své sólo podobě naprosto úžasné, společně se moc neshodnou. Vysoké dávky vitamínu C totiž snižují vstřebávání mědi, a o to hůř, pokud trpíte jejím nedostatkem.

Pozor také na kombinaci zinku a mědi. I zde platí, že zinek má negativní vliv na vstřebávání mědi. Jistou podobnost ale najdeme i ve vztahu vitamínu C a B12. Zde je to zase vitamín C, který rozkládá vitamín B12 v trávicím traktu, kvůli čemuž ho nedostanete do těla tolik, kolik potřebujete.

K TÉMATU  Bílá japonská ředkev: Na našem jídelníčku často chybí, a to je velká škoda

Železo a zelený čaj

Železo je důležitým prvkem pro podporu červených krvinek a přenos kyslíku z plic do tkání. Je také léčbou pro lidi trpící anémií. Zelený čaj je zase přínosný pro duševní bdělost, trávení a je prevencí proti bolestem hlavy a srdečním chorobám. Pokud ale budete železo užívat se zeleným čajem, snížíte vstřebávání minerálu, proto je vhodné nekonzumovat je současně.

Vitamíny A, D, E a K

Pro naše tělo je také nezbytná čtveřice vitamínů A, D, E a K, ovšem podle studií by se neměly konzumovat společně. Bylo prokázáno, že pokud je vitamín K přijímám s vitamíny, jež jsou rozpustné v tucích (což je A, E i D), je zhoršené jeho vstřebávání. Řešením tedy může být větší časový rozestup a čím delší, tím jedině lepší.

Pozor i na kombinace doplňků s léky

To je jen krátký výčet toho, jaké doplňky stravy není radno kombinovat. Pozor ale i na jiné zrádné kombinace přírodních doplňků s léky. I ty mohou vyvolat řadu nepříznivých účinků, a pro příklad jich alespoň pár uvádíme:

  • Ashwagandha je úžasnou bylinkou, ovšem pozor, nežádoucí reakce může vyvolat u léků na cukrovku, vysoký krevní tlak i imunosupresiva.
  • Zinek je cenný minerál, avšak příliš se neshodne s antibiotiky či penicilaminem, které snižují jeho vstřebávání.
  • Melatonin je přírodní pomocník usnadňující spánek, ovšem problémy mohou nastat tehdy, pokud s ním užíváte léky na ředění krve, protože melatonin zvyšuje krvácivé stavy. Rozumný není ani při užívání antikolvulziv či antikoncepce, protože melatonin je rovněž hormon. Způsobit může řadu nepříjemností – od ospalosti, nevolnosti až po závratě.
  • Třezalka tečkovaná je přírodním antidepresivem, u níž bylo prokázané, že účinky pravých antidepresiv může neblaze ovlivňovat. Potenciálně závažné interakce má také u antikoncepce, cyklosporinů, u některých léků na bolest a proti srdečnímu selhání, stejně tak u přípravků na ředění krve.
K TÉMATU  Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

Zdroje článku:
https://www.health.com/mind-body/mixing-supplements
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Sváteční výzdobu milujeme a nápadů na nové prvky není nikdy dost. Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů snadno vyrobíte z toho, co máte doma po ruce. Tyhle roztomilé kousky jsou jako stvořené pro spolupráci s dětmi. Inspirujte se pro své vlastní nápady!
Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.
Dnešní společnost často klade na ženy tlak ve smyslu partnerských vztahů, ačkoliv mnohé z nás volí cestu svobody a samostatnosti. Proč je ale tak často stigmatizováno být single, zejména když se jedná o vlastní rozhodnutí? V dnešním článku na Dámské Lize prozkoumáváme realitu života jako single ženy a zkoumáme, jak to, že jsme samy, může být prospěšné a osvobozující rozhodnutí, nikoli něco, co bychom měly vnímat jako nedostatek
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.

Výběr článků

Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
V každém dlouhodobém vztahu nastanou chvíle, kdy se zdá, že rutina převládá a původní jiskra pomalu vyhasíná. Jak však můžeme toto běžné vykolejení transformovat zpět v plamenný vztah plný lásky, porozumění a vzájemného růstu? Klíčem může být správné myšlení a otevřenost ke změnám. V následujícím textu prozkoumáme, jak mohou různé aspekty našeho přístupu k vztahům a k lásce přispět k jejich obnovení a prohloubení.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.

Nepřehlédněte

Slavnostní štědrovečerní tabule je stějně oblíbený zvyk, jako stromeček a světýlka. Jak letos připravit vánoční stůl? Inspirujte se nápady, jak letos prostřít váš slavnostní stůl.
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek