Nic se nemá přehánět a to samé nepochybně platí i o doplňcích stravy, které se tváří neškodně. Ať už ale užíváte cokoliv, vždy je zapotřebí nepřekračovat doporučený denní příjem a brát v potaz, co dalšího aktuálně berete. Přestože doplňky stravy mají velké zdravotní přínosy, při nešťastném výběru mohou mít i zdravotní rizika. A tady je pár těch, u kterých se v případě kombinování je třeba mít na pozoru.
Hořčík a vápník
Každý z nich svede něco jiného. Zatímco hořčík má svou roli v podpoře svalových a nervových funkcí a reguluje cukr v krvi i krevní tlak, vápník je důležitý minerál potřebný pro zdraví kostí. Oba minerály najdeme přirozeně v některých potravinách.
- Hořčík bývá v luštěninách, ořeších i semínkách a zelené zelenině.
- Vápník je zase přítomný především v mléce, sýrech i jogurtech.
Někdy je ale třeba jejich hladiny zvýšit pomocí doplňků. Ovšem pozor, pokud budete užívat velmi vysoké dávky vápníku, sníží se schopnost těla absorbovat hořčík. Pokud tedy patříte k lidem s nedostatkem hořčíku, vápník užívejte večer před spaním, nikoliv během jídla, kde by se hořčík přijatý ze stravy nedokázal vstřebat.
Vitamín C a měď
Vitamín C hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a proteinu, který pomáhá s hojením. Je také prevencí proti infekčním a virovým onemocněním, přičemž podporuje i zotavení organismu. Oproti tomu měď se podílí na výrobě energie, podporuje tvorbu pojivové tkáně a pomáhá i s ideálními hladinami krevních lipidů.
Ačkoli oba doplňky stravy jsou ve své sólo podobě naprosto úžasné, společně se moc neshodnou. Vysoké dávky vitamínu C totiž snižují vstřebávání mědi, a o to hůř, pokud trpíte jejím nedostatkem.
Pozor také na kombinaci zinku a mědi. I zde platí, že zinek má negativní vliv na vstřebávání mědi. Jistou podobnost ale najdeme i ve vztahu vitamínu C a B12. Zde je to zase vitamín C, který rozkládá vitamín B12 v trávicím traktu, kvůli čemuž ho nedostanete do těla tolik, kolik potřebujete.
Železo a zelený čaj
Železo je důležitým prvkem pro podporu červených krvinek a přenos kyslíku z plic do tkání. Je také léčbou pro lidi trpící anémií. Zelený čaj je zase přínosný pro duševní bdělost, trávení a je prevencí proti bolestem hlavy a srdečním chorobám. Pokud ale budete železo užívat se zeleným čajem, snížíte vstřebávání minerálu, proto je vhodné nekonzumovat je současně.
Vitamíny A, D, E a K
Pro naše tělo je také nezbytná čtveřice vitamínů A, D, E a K, ovšem podle studií by se neměly konzumovat společně. Bylo prokázáno, že pokud je vitamín K přijímám s vitamíny, jež jsou rozpustné v tucích (což je A, E i D), je zhoršené jeho vstřebávání. Řešením tedy může být větší časový rozestup a čím delší, tím jedině lepší.
Pozor i na kombinace doplňků s léky
To je jen krátký výčet toho, jaké doplňky stravy není radno kombinovat. Pozor ale i na jiné zrádné kombinace přírodních doplňků s léky. I ty mohou vyvolat řadu nepříznivých účinků, a pro příklad jich alespoň pár uvádíme:
- Ashwagandha je úžasnou bylinkou, ovšem pozor, nežádoucí reakce může vyvolat u léků na cukrovku, vysoký krevní tlak i imunosupresiva.
- Zinek je cenný minerál, avšak příliš se neshodne s antibiotiky či penicilaminem, které snižují jeho vstřebávání.
- Melatonin je přírodní pomocník usnadňující spánek, ovšem problémy mohou nastat tehdy, pokud s ním užíváte léky na ředění krve, protože melatonin zvyšuje krvácivé stavy. Rozumný není ani při užívání antikolvulziv či antikoncepce, protože melatonin je rovněž hormon. Způsobit může řadu nepříjemností – od ospalosti, nevolnosti až po závratě.
- Třezalka tečkovaná je přírodním antidepresivem, u níž bylo prokázané, že účinky pravých antidepresiv může neblaze ovlivňovat. Potenciálně závažné interakce má také u antikoncepce, cyklosporinů, u některých léků na bolest a proti srdečnímu selhání, stejně tak u přípravků na ředění krve.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?