Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
děti a televize
Děti a televize - prospívá nebo škodí? (zdroj foto: www.123rf.com)

12. 11. 2020

Všechno má svůj čas. Pohádka i Kobra 11

Pamatuji se na syna jedné kamarádky, kterého otec ve dnech, kdy ho měl v péči, nechával sledovat televizi do pozdních večerních hodin. „Krváky“ jako Kobra 11 byly pro čtyřletého chlapce běžným programem. Brzy však byly běžné také noční děsy. A následovala nutná psychoterapie. Děti a televize zkrátka nejsou vždy dobrá dvojka.

Ne každé dítě musí skončit u psychologa kvůli sledování televize. Řada odborníků však potvrzuje, že pro děti do dvou let není sledování televize vhodné vůbec a pro starší děti je třeba omezit jak čas, tak program, na který se dítě dívá.

Poruchy pozornosti, obezita, nedostatečný rozvoj řeči

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., uvádí: „Média mohou ovlivnit i rozvoj řeči, schopnost pozornosti (porucha pozornosti doprovázená hyperaktivitou), kvalitu spánku a koncentraci dítěte ve škole. Mnoho času stráveného před obrazovkou má rovněž souvislost s narůstající agresivitou a velkou mírou se podílí i na pandemii obezity.“

Mnoho rodičů, zvláště matek, přiznává, že zapnout dítěti televizi je pro ně určitá forma odpočinku. Nemusejí se dítěti věnovat, odpovídat na jeho zvídavé otázky a mají čas na jinou činnost nebo na svou relaxaci. To se však může v budoucnu vymstít.   

Je prokázáno, že děti sledující televizi mají horší slovní zásobu. Mnohem častější jsou také logopedické poruchy. Před třiceti lety měla poruchy řeči v ČR pouze 4 % dětí v předškolním věku. Během deseti let stouplo procento na 25. Podle logopedů je příčinou především málo aktivní komunikace mezi rodiči a dětmi.

Napodobování televizních hrdinů může vést k agresivitě

Všichni víme, že mláďata se učí především napodobováním dospělých. Všimněte si, jak batole drží jakýkoli předmět u ucha a něco do něj brouká. Myslíte si, jak je to úsměvné. Ale ve skutečnosti to vypovídá o tom, že jeho rodiče velmi často telefonují. Dítě dokonce dokáže napodobit tón a frekvenci řeči rodiče.

K TÉMATU  Smartphony, tablety i televize produkují modré světlo. Kdy našemu organismu prospívá a kdy naopak škodí?

Stejné je to s televizními programy. V mnoha seriálech pro děti jsou „akční hrdinové“, kteří vítězí nad zápornými postavami. Ale poznají děti, kdo je opravdový „záporák“ a který z hrdinů je ten kladný? A dokážou rozpoznat, na koho násilí užít a na koho ne? Není tomu tak.

Podle výzkumů se u dětí sledujících takové programy může rychle vyvinout agresivní chování. A dospělí pak jen přemýšlejí, kdeže to ten jejich chlapec vzal, že kopal do kamaráda ve školce. Násilný děj na obrazovce může malé dítě i vyděsit. Následky v podobě psychických problémů jsou pak nasnadě.

Děti a televize: Nebezpečí reklamních sdělení

V zákoně o regulaci reklamy je mj. uvedeno, že reklama nesmí, pokud jde o osoby mladší 18 let, podporovat chování ohrožující jejich zdraví, psychický nebo morální vývoj a využívat jejich zvláštní důvěry vůči jejich rodičům nebo zákonným zástupcům nebo jiným osobám.

Přesto je tento zákon dnes a denně obcházen a řada rodičů je svědky až záchvatů vzteku svých potomků, kteří vyžadují v obchodech zakoupení výrobku, jehož reklamu zhlédli v televizi. Je totiž prokázáno, že dítě podprahově vnímá i takovou reklamu, kterou v podstatě nesleduje. Stačí, že si hraje před puštěnou televizí.

„Vše, s čím v raném dětství děti přicházejí do styku, se podvědomě stává nedílnou součástí jejich světa. Pokud si např. zvyknou na konkrétní postavičku reklamního maskota, mohou pak v budoucnosti určité zboží vehementně vyžadovat, aniž budou vědět proč,“ říká k tomu psycholožka Eva Labusová.

Dbejte na věk. Neodkládejte děti k televizi. Není chůva

Statistiky uvádějí, že české děti školou povinné tráví asi 25 hodin týdně před obrazovkou, tedy více než 3,5 hodiny denně. Ale to je pouze televize! Většina dětí tráví k tomu čas u počítačových her či u mobilních aplikací.

K TÉMATU  Systém, který posune vaše zuby i vás

Přitom u předškolních dětí se doporučuje sledování televize maximálně 1 hodinu denně, a nejlepší je rozdělení na více intervalů. Například po příchodu domů z procházky, ze školky, a potom večerníček.  U starších dětí by to mělo být maximálně dvě hodiny denně. Ani když jste sebevíce unavené, neodkládejte děti k televizi proto, abyste si odpočinuly.

Televize v roli chůvy se prostě neosvědčila. Raději se naučte dodržovat jasný řád. Když půjdou děti včas a klidné spát, budete mít pro sebe celý večer. A navíc, za pár let vyrostou a pak už nebudete mít možnost ovlivnit jejich pohled na svět. Nyní potřebují vaši pozornost a tu televize prostě nenahradí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?
Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.
Jste-li uživatelem sociálních sítí, jako jsou Facebook, TikTok či Instagram, jméno Khaby Lame je vám pravděpodobně povědomé. Nebo možná není, ale jakmile zahlédnete jeho fotografii, okamžitě se vám vybaví vtipná videa, jež pravidelně sdílí. A pokud ho ani takto nepoznáváte, postačí si jich pár pustit a zajisté se zařadíte mezi jeho sledující. Jeho originální nápady hýbou virtuálním světem. Bez jediného slova si získal miliony fanoušků a odběratelů, a tím se mu obrátil život vzhůru nohama.
Podzim je ideálním obdobím pro zpomalení a užívání si rodinných chvil. Přinášíme vám 9 jednoduchých podzimních rituálů, které vám pomohou strávit více kvalitního času s dětmi a partnerem. Od procházek v barevné přírodě až po tvoření podzimních dekorací doma – inspirujte se a vytvořte si nové rodinné tradice, na které budete vzpomínat po celý rok!
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?

Výběr článků

V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Vztahy jsou komplikovaná věc, o tom není sporu ani pochyb. Zatímco někdy to klape a všechno funguje „jako po másle”, jindy to může váznout. A právě mnohé neshody nebo rozcházející se názory mohou stát za vznikem nevěry.

Nepřehlédněte

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek