Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Čím v jídelníčku nahradit maso? Výběr je opravdu pestrý!

Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?

18. 08. 2020

Jíst, či nejíst maso? Jak často?

Toto téma zřejmě každý uvidí trochu jinak. Někdo nedá dopustit na přínos masa a prosazuje jeho pravidelnou konzumaci, jiný si ho dopřeje jen výjimečně a trochu si podle toho upraví jídelníček. Pravdou je, že maso nám zajišťuje především dostatek bílkovin, železa, zinku a vitamínu B12. Bez bílkovin by naše tělo vůbec nefungovalo, jsou totiž jeho základním stavebním kamenem.

Při nedostatku železa bychom si zase mohli přivodit chudokrevnost. Na druhé straně nám ale maso dodá i velké množství nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Jeho častá konzumace může zatěžovat trávení a někdo může reagovat zvýšenou únavou. Vyzkoušejte ale sami na sobě, jak se po kterém jídle cítíte – jestli jen hýříte energií, nebo zíváte.  

Další živočišné produkty nebo rostlinné alternativy

Pokud se nezříkáte konzumace všech živočišných produktů, mnoho látek můžete získat i z mléka nebo vajec (a výrobků z nich). Pokud však i toto z jídelníčku vyloučíte, zamyslete se nad rostlinnými alternativami, které vám dodají potřebné bílkoviny a další látky.

Místo masa můžete nejčastěji sáhnout po výrobcích ze sóji. Velmi chutným zpestřením jídelníčku jsou třeba seitan, robi, tofu nebo tempeh. Dejte si jen pozor na to, jak konkrétně byla sója zpracována a jaký je její původ. Kromě bílkovin si do těla dodáte i fytoestrogeny, které nemusí být vždy jen ku prospěchu. Výrobky ze sójových bobů nejezte v příliš velkém množství a často.

Luštěniny co nejčastěji

Významným zdrojem bílkovin jsou luštěniny. Můžete si dopřát tradiční hrách, fazole, zelenou čočku, ale klidně zvolit i méně známé varianty. Vyzkoušejte třeba červenou čočku, cizrnu nebo quinou. Je možné upravit je mnoha způsoby a jistě si najdete recept, který vám bude chutnat. Ideální je, pokud budete luštěniny kombinovat s obilninami. Snažte se, aby váš jídelníček byl i v tomto ohledu pestrý. Jedině při rozmanitém složení luštěnin docílíte toho, že tělo bude zásobeno všemi potřebnými aminokyselinami.

K TÉMATU  Bílá japonská ředkev: Na našem jídelníčku často chybí, a to je velká škoda

Listová zelenina a zelené potraviny

Ze zeleniny volte častěji brokolici, kapustu nebo špenát. Můžete si také dopřát ořechy. Mandle  vám kromě jiného dodají vápník a fosfor, vlašské ořechy vitamín B12. Můžete tělu dodat i zelené potraviny jako chlorelllu či spirulinu. Jedná se o řasy, které podporují dobré trávení a naše tělo zásobí velkým množstvím potřebných látek. Některé studie dokládají také jejich přínos v prevenci různých civilizačních onemocnění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.
I sourozenci spolu mohou vycházet již od narození. Není to nic složitého
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?

Výběr článků

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
První snímek princezny Kate po její léčbě vyvolává rozruch. Může fotka z oblíbeného obchodu utišit vlnu spekulací a konspirací?

Nepřehlédněte

Těší na dárky, ale po rozbalení nejsou zrovna nadšené, když tam není to, co očekávaly. Tyhle děti jsou ale vděčné za cokoli! Jejich reakce vás rozehřeje.
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek