Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
bolavé dásně
Bolavé dásně umí člověka pořádně potrápit. (FOTO: 123RF)

27. 09. 2021

Jak se projevuje zánět dásní

Takový zánět dásní bývá obvykle doprovázen zvýšenou citlivostí na studené a teplé pokrmy a bolestivým skusem. V pokročilých případech se objeví na dásních dokonce malé trhlinky, které vedou k jejich krvácení. Bolavé dásně způsobují lidem velké nepohodlí: nedovolují jim normálně jíst, přehnaně bolí při horkých a studených jídlech až vše vede nakonec k tomu, že dásně jen konstantně a bez přestávky pobolívají. Co s tím?

Běžné příčiny onemocnění dásní

Mezi nejčastější příčiny, které vedou k rozvoji onemocnění dásní, patří typicky všem známé nedodržování ústní hygieny. Mohou to být ale i chyby v zubním ošetření provedeném u zubaře. Dále se onemocnění může rozvinout v důsledku oslabené imunity například v průběhu jiného onemocnění. V neposlední řadě se pak často mluví o problémech s dásněmi v období těhotenství, kdy je příčinou změna hormonální hladiny. Příčinou vzniku zánětu dásní je i kouření nebo mluvíme o jednom z vedlejších projevů cukrovky.

Urputná bolest vás k zubaři dožene

Léčba dásní doma je možná, ale pouze v počátečních fázích vývoje onemocnění. Pokud je dáseň již oteklá a bolí až je to k nevydržení, je nejlepší volbou okamžitě vyhledat lékaře. Pouze zubař může určit příčinu onemocnění a předepsat správné léky proti bolesti a na uzdravení. Nikdy se nesnažte si v takových případech pomoci sami. Pokud máte jen malé pochyby, raději vyhledejte odborníka. Ten vám diagnostikuje problém a nabídne nejschůdnější řešení.

Léčba v domácích podmínkách

V mírných případech, kdy onemocnění nedojde do tak razantního stádia, může lékař předepsat pacientovi domácí léčbu. Do ní se řadí pravidelné vyplachování dutiny ústní, speciální čištění, nanášení léčivých mastí a chladících gelů, vyplachování léčivými odvary. Jakákoliv léčba by v každém případě měla být minimálně konzultována s odborníkem.

Oplach dásní se používá nejčastěji

Oplach pomocí speciálních roztoků pomáhá rychle se zbavit bolesti a zastavit zánětlivé procesy v měkkých tkáních. Složení roztoků dezinfikuje povrch dásní a ničí patogenní bakterie. Po každém jídle je nutné dásně opláchnout, v průměru je to pak 2–4krát denně. Některé léky se používají v čisté formě, jiné musí být zředěny vodou. Vždy vám je předepíše váš zubní lékař.

K TÉMATU  Nejlepší romantické filmy podle skutečné události

Dbejte raději na prevenci

Zánětem dásní trpí v České republice 80–90 % populace ve věku nad 30 let. Dávejte si na tohoto nepatrného strašáka pozor, protože neléčený zánět dásní může vést až ke vzniku paradentózy. Proto je o mnoho jednodušší zánětu dásní předcházet, ale jak? Základem je pečlivě provedená dentální hygiena.

Tu můžete provést jen kvalitními zubními kartáčky a využitím mezizubních nití nebo interdentálních kartáčků, které vám pomohou vyčistit těžko dostupné mezizubní prostory.

Ústní vody mohou pomoci

Pokud již zánětem dásní trpíte, a ještě jste nestačili zajít k zubaři, mohly by vám pomoci speciální ústní vody, které dokáží zklidnit podrážděné dásně i zuby a potlačí množení choroboplodných bakterií v ústech. Takové ústní vody nejlépe žádejte v lékárně, nejsou na předpis, proto se jedná o jakousi první pomoc v bezodkladné situaci. Pokud se s tímto problémem zrovna potýkáte, přejeme mnoho zdraví a rychlé uzdravení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Blíženci, třetí znamení zvěrokruhu, přinášejí období zaměřené na komunikaci a adaptabilitu. Od 20. května do 20. června se můžete těšit na zvýšenou potřebu výměny informací a navazování nových kontaktů. Jak nejlépe využít tuto dynamickou energii pro svůj osobní a profesní růst? Přinášíme praktické tipy, které vám pomohou dokončit rozdělané projekty, získat hlubší znalosti a převzít odpovědnost za svůj život.
Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Léto je čas dovolených a určitě využíváte každé volné chvíle, abyste ji strávila na sluníčku a čerstvém vzduchu. Kůže se může i v létě vysušit. Dlouhým pobytem na sluníčku, v bazénu, v moři. Udělejte si čas na relaxační rituál a domácí peeling.
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Vlasta Zahrádka, známý český hudebník, zpěvák a skladatel, náhle zemřel ve věku 59 let. Jeho úmrtí oznámili jeho přátelé na sociálních sítích. Byl známý svou prací ve skupinách Carmen, Pop Killers, ZaHRaDa, Le Garden a Czech Faith No More.

Výběr článků

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?

Nepřehlédněte

Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek