Středa , 15. 01. 2025

Alice

Jak široká je hranice zdraví a nemoci? Anorexie z jiného úhlu

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
anorexie
Anorexie je nemoc, stejně jako rakovina, stejně jako nemocné srdce.

03. 08. 2022

03. 08. 2022

Možná se ptáte, jak anorektikům pomoci, na to však neexistuje jednoznačná odpověď. Důležité je však pochopení, které jim můžete nabídnout. Proto si je důležité ujasnit, jak duševní onemocnění anorexie doopravdy funguje.

Anorexie je nemoc

Anorexie je nemoc, nemoc jako rakovina, nemoc jako chřipka, avšak duševní, ne fyzická. V tomto případě je napaden mozek, lépe řečeno – myšlenky.

Tato porucha je nenápadná, plíží se a zaútočí ve správný čas. Přiživuje se na pochybách vlastní mysli, persistuje na zchátralém sebevědomí a stane se jediným pravým přítelem, kterého se nemocný nechce vzdát. 

Právě proto je mnoho anorektiků mladšího věku, náctiletí se pohybují v určité komunitě lidí, kde je váha podstatným atributem krásy a kde „dokonalá“ postava mnohdy přičítá plusové body k celkovému obrazu člověka. Hubená znamená krásná, alespoň tak si to někteří vykládají, a takto vzniká nenávist vůči vlastnímu tělu, které není takové, jako kterékoliv jiné, ideální.

Cvičení a zdravá strava je přece cesta k dokonalé postavě, domnívají se. Rodičům či blízkým se takový přístup mnohdy zamlouvá, nevidí tu realitu za oponou. Cvičí za účelem kompenzace – spálení kalorií, které přijali, a jídlem začínají být posedlí. Většinou se onemocnění objeví, ale nikdo mu na začátku v jeho rozkvětu nevěnuje přílišnou pozornost.

Úbytek váhy

Anorexií trpí i ti, kteří nejsou pod hranicí zdravé hmotnosti. Průzkumy poukazují, že podváhu má pouze 6 % lidí s tímto onemocněním. Redukce váhy je pro anorexii typická, avšak nemusí být tak rychlá, či tak rapidní.

Anorexie je zákeřná, schovává se za idejí zdravého životního stylu, a ačkoli zdravé BMI celkem široké rozpětí, je těžké nemoc odhalit.

Nárůst a následný pokles sebevědomí

Zlom přichází, když se nenápadné poruše a jejímu milému „hostiteli“ začne dařit pospolu. Prvotní pokles hmotnosti je jejich první společné vítězství, které působí jako droga. Okolí si nižší hmotnosti cení, chválí ji a považuje za úspěch, a právě v této fázi na malou chvíli narůstá sebevědomí, aby zanedlouho mohlo dopadnout na dno.

V jednom těle jako by byly dvě duše, jedna usiluje o život a druhá o smrt, oběma ovšem nejde vyhovět. Začátky rozpuku onemocnění se stanou příjemnou vzpomínkou. Tento pocit krásy bude na dlouhou dobu ten poslední, který anorektik zažije.

K TÉMATU  Christina Applegete otevřeně o boji s roztroušenou sklerózou: "Cítím, že život ztrácí smysl"

Nedostatek versus žádné jídlo

Anorektici jí, ale minimálně, nebo alespoň nedostatečně. Když člověk trpí anorexií, neznamená to, že nepřijímá žádnou potravu.

Kdyby jakýkoliv žijící lidský jedinec na planetě nepřijímal potravu, umřel by do šedesáti dnů. Anorektici většinou musí fungovat v běžném světě a k této funkci je nutná určitá dávka energie. Nemocný se spokojí s minimem takové energie.

Věčné lži

Lež, v anorektickém životě, nabývá jiných rozměrů – má za úkol zachovat důstojnost. Jak si má anorektik říct o pomoc, když ji nechce přijmout?

Lhaní chrání před studem. Přece jen, samostatně jíst jsme se naučili již v útlém věku. Teď to však nejde! Lehčí než snaha je lež, a proto to neustálé zatajování pravdy. Víc než na jídlo se anorektik soustředí na svou mapu lží, protože je jednoduché se do ní zamotat.

anorexie
Víc než na jídlo se anorektik soustředí na svoji mapu lží.

Smrt, za kterou může anorexie

Jistě jste už slyšeli o smrti vyhladověním, smrti, kdy na sobě tělo už nemá ani tenoučkou vrstvičku tuku a svalů. To je to bolestivé finále, které dokáže způsobit anorexie.

Mnohdy však utrpení spojené s léčbou pacient nezvládne a zabije se sám dříve, než to stihne porucha. Anorexie je sebepoškozování podobné řezání se žiletkou. Tak jako rány, i omezení jídelníčku je přípravou na konečný stav. Sebevražda má být jakousi cestou z labyrintu. 

Zdravotní komplikace jako vztyčený prst

Myslíte-li si, že člověk trpící anorexií nezná zdravotní komplikace, které tato porucha obnáší, jste na omylu. Tito lidé si jsou vědomi, o co všechno mohou přijít – o možnost otěhotnět, o vyrovnanou srdeční činnost, o tvrdé kosti, o menstruaci atd.

anorexie
Cokoliv jen nebýt znovu tlustá. Pro nemocného anorexií jde vše ostatní stranou.

Problém je v tom, že síť poruchy příjmu potravy je pevná. Když onemocnění dosáhne určité úrovně, anorektik necítí žádné vzrušení, když se doktor rozčiluje nad fyzickou kondicí zřízeného těla. Není cesty ven, a proto budu dál dělat to, co doposud, říká si. 

S anorexií často přichází i deprese. Ta má za úkol zbavit se pudu sebezáchovy, který je člověku přirozený.

Ochrana anorexie, ochrana sebe

Splynutí – nemoc a nemocný se spojí v celek. Jeden chrání druhého jako matka své potomky. Jejich vztah funguje na vzájemném užitku. Anorexie je přítelem, který jediný dokáže porozumět bolesti, avšak k vlastnímu životu a další predaci potřebuje lidské tělo.

K TÉMATU  Klidná melodie ukolébavky uspí kocoura, který miluje piano. Uklidní i vás!

Kdykoliv se bude kdokoliv snažit poruchu nemocnému vzít, bude se bránit, respektive, bude JI bránit. Proč? Chorý člověk žije tak dlouho v nepohodě, že zapomene na chvíle štěstí. Největším strašákem je pro anorektika doba PŘED tzv. „doba, když jsem byl ještě tlustý/á“. Toto životní období se nezapsalo jako to příjemné z mnoha důvodů, a proto není žádná touha vrátit se do podobné situace.

Úzkost a porucha příjmu potravy

Porucha příjmu potravu zmírňuje stavy úzkosti s ní spojené. Právě když úzkost stoupá k vrcholu, anorexie ji vyřeší, uvedu příklad:

Slečna trpící anorexií si dala k obědu víc, než měla v plánu, a tak úzkost narůstá. Řešení, které vyhodnotí nemocný mozek jako ideální, úzkost zkrotí – dívka půjde cvičit, dá si příště méně jídla nebo jídlo vyzvrací (i anorektici zvrací, jedná se o tzv. purgativní anorexii).

Místo hodiny strávené překonáváním strachu z jídla a jeho množství, je za půl hodiny problém vyřešen a zajisté méně bolestněji, alespoň pro anorektika.

Řešení – léčba

Léčba anorexie spočívá v jídle, žádný psycholog ani psychiatr vám neřekne nic jiného. Člověk s poruchou příjmu potravy musí překonat svůj strach z jídla a kalorií.

Nesmí přemýšlet, co je zdravé a co zase nezdravé, protože takové rozdělení strach z potravy zhoršuje. Zdraví lidé nepřemýšlí co, jak a kde budou jíst, a proto ani léčící se anorektik by neměl. Jídlo je lék! Postupné změny jídelníčku by mohly pomoci se vyrovnat s nejistotou, kterou anorektik cítí.

Pokud trpíš tímto onemocněním, nezapomeň, že jíst víc neznamená jíst příliš.

Jsi v zajetí anorexie?

Pamatujte, jídlo může být medicínou i jedem, záleží na množství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

6 celebrit, které věčně trápí kila navíc, anebo se je naučily hrdě nosit!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
O tom, že věk je jen číslo, by mohly tyto dámy napsat dlouhé knihy. Samozřejmě to nemají zadarmo, ale jejich úsilí je nekonečné - a výsledek … famózní. Podívejte se na tyto super samice, kterým by padesát netipoval nikdo z nás! Na konci článku vás čeká naprostá pecka!
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Přemýšlíte o soukromé školce pro vaše dítě? Dnes se podíváme na výhody a nevýhody soukromých školek. Prozkoumáme výhody jako individuální přístup a zaměření na specifické potřeby dítěte, stejně jako možné překážky, které mohou v soukromých školkách vzniknout. Čemu dáte nakonec přednost státní školce, nebo soukromé? Jaké jsou vaše zkušenosti?
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Výběr článků

Matěj Homola, frontman kapely Wohnout, dnes slaví 50. narozeniny a zároveň oznámil, že se oženil se svou dlouholetou partnerkou Andreou Brodekovou. Pár se seznámil před deseti lety v Indii a nyní si řekli své "ano" při neformálním obřadu ve své zahradě.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Dnešní společnost často klade na ženy tlak ve smyslu partnerských vztahů, ačkoliv mnohé z nás volí cestu svobody a samostatnosti. Proč je ale tak často stigmatizováno být single, zejména když se jedná o vlastní rozhodnutí? V dnešním článku na Dámské Lize prozkoumáváme realitu života jako single ženy a zkoumáme, jak to, že jsme samy, může být prospěšné a osvobozující rozhodnutí, nikoli něco, co bychom měly vnímat jako nedostatek

Nepřehlédněte

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek