Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Amsterdam za jeden víkend: Tipy na památky i nejlepší jídla

Při zmínce výletu do nizozemského hlavního města se málokomu nevybaví tulipány či projížďky na kole mezi romanticky nasvícenými kanály. Amsterdam je živé a kulturně nabité město. Pojďme se společně podívat na zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu.
Amsterdam
Amsterdam zvládnete pěšky, na kole nebo lodí.

04. 05. 2023

Po příjezdu do neznámého města je nejlepší se rychle zorientovat. K tomu jsou nejlepší prohlídky, díky nimž během pár hodin (někdy doslova) poznáte klíčová místa. Především si uděláte představu, kde se co nachází a jak je to daleko od sebe. V Amsterdamu máte tři možnosti – pěšky, na kole nebo lodí. Záleží pouze na vašich preferencích.

Dům Anny Frankové

Důkladnou prohlídku Amsterdamu můžeme začít domem Anny Frankové. Řadí se mezi nejpodstatnější kulturní památky z období holocaustu. Navštivte dům, ve kterém se Anna se svou rodinou a dalšími židy schovávali před hrozbou nacistů po celé dva roky. Začala zde také psát svůj legendární deník. Nachází se tu malé muzeum o životě statečné dívky. Pokud se chcete vyhnout čekání ve frontě, zarezervujte si lísky předem online.

socha
Socha Anny Frankové.

Homomonument

Cestou z domu Anny Frankové na náměstí Dam se zastavte u homomonumentu, který upozorňuje na nerovná práva LGBT komunity ve společnosti. Nachází se na břehu kanálu, je sestaven ze tří růžových trojúhelníků. Jeden z nich se tyčí nad hladinu. Trojúhelník je symbol, kterým se museli lidé této komunity označovat během útlaku nacisty.

Náměstí Dam

Náměstí Dam není nikdy bez turistů. Je velmi rušné a hlučné, protože je zde k vidění mnoho památek. Na východní straně náměstí se tyčí Národní památník připomínající oběti druhé světové války. Další dominantou je Královský palác a Nový kostel. Palác byl postaven během „vrcholové éry“ Amsterdamu v 17. století. Sloužil jako sídlo králů. Pro větší komfort si vstupenky opět rezervujte předem. Případnou nudu zažeňte v Muzeu voskových figurín Madame Tussaud.

Dam
Na náměstí Dam je rušno celý den.

Rijksmuseum

Ze samého centra se přesuneme do jižní části města. A to konkrétně do největšího národního muzea Nizozemska – Rijksmuseum. Toto rozsáhlé muzeum osahuje přes 8 000 exponátů. Mezi významné kousky se řadí obrazy od Rembrandta nebo Vermeera. Milovníci historie budou také nadšení, dozvíte se zde všechno o Nizozemském království. Návštěvu Rijksmusea navíc umocňuje vyhlídka fotografie u legendárního nápisu „I am Amsterdam“, který se nachází přímo před ním.

K TÉMATU  Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Van Goghovo muzeum

Nedaleko od Národního muzea můžeme navštívit Van Goghovo muzeum.  K vidění je zde na 200 obrazů a 400 kreseb. Fanoušci a milovníci umění jistě nepohrdnou prohlídkou. Dozvíte se vše o jeho životě i dílech.

Vondelpark

Svou výpravu zakončíme ve Vondelparku. „Amsterdamský Central park“ je nejideálnější místo k odpočinku od ruchu velkoměsta. Nechybí tu rybníčky a jezírka, stánky s občerstvením nebo i divadlo pod otevřenou oblohou. Park je populární nejen u turistů, ale také místních. 

tulipány
Když se řekne Holandsko, každý si vybaví tulipány.

Kam na jídlo

Po celodenním procházení se po městě a nasávání nových zážitků a informací z historie jednomu vyhládne. Kde jsou v Amsterdamu ”must have” místa, kam se zastavit na jídlo?

  • Stroopwafel – zdá se to být obyčejná vafle, ale není. Ty nejlepší – čerstvé a teplé, seženete na Albert Cuypu.
  • Bitterballen – nizozemské tradiční masové krokety. Vyzkoušejte také sýrové či zeleninové varianty. Nejvíce si je vychutnáte s místním pivem a hořčicí.
  • Herring a kibbeling – na trhu s lokálními stánky se nevyhýbejte těm s nakládanými sledi (herring). Podávají se s cibulí nebo v housce. Pokud nejste fanoušek tohoto pokrmu, vyzkoušejte obalovanou tresku (kibbeling).

Ať už navštívíte a ochutnáte cokoliv, nezapomeňte si výlet pořádně užít. Je to pouze o vás a nových zážitcích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Londýn za jeden víkend: Co všechno musíte vidět a jak to stihnout

6 měst, kam na prodloužený víkend po Evropě

Zdroje článku:
www.timeout.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Tento pracovní týden si dejte pozor zejména na nemoci, které poletují vzduchem, a také na všechny ty, kteří nehrají fér a mažou vám med kolem pusy. Tentokrát je snadno odhalíte! Horoskop krásy a duševního zdraví přináší astroložka Naďa Šmídová.

Výběr článků

Tahle kočka zůstává nerada doma sama, a tak se spolu se svým páníčkem pohybuje po městě i na motorce. Nestrpí ovšem žádnou potupnou krabici nebo přepravku, a cestuje raději jako běžný spolujezdec. Vypadá to, že byla dobře proškolená o bezpečnosti na vozovce. Už jste viděly něco podobného třeba u vás ve městě?
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Kdy si zajít na prodloužení řas? Kdy se naopak vyhnout operacím? Tento týden přinese opět spoustu zvratů. Zajímá vás, co vám hvězdy předpověděly? Přečtěte si horoskop krásy a duševního zdraví podle astroložky Nadi Šmídové.

Nepřehlédněte

Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Tankování paliva na čerpací stanici je pro většinu z nás banální úkon. I tak jsou ale mezi námi ženy, které vypadají, že to za ně doposud dělal jen manžel. Ztracené řidičce přijde na pomoc i spolujezdkyně, která je ovšem také s rozumem úplně v koncích. Podívejte se, vážně to stojí za to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek