Pokud jste si dosud mysleli, že jedinou eventualitou kůže je koženka, pak jste vedle jak ta jedle. Existuje jich mnohem víc a jedna je zajímavější než druhá. Jen zkrátka ještě nejsou tyto náhražky tak rozšířené a otázkou je, jestli vůbec budou. Nezbývá než doufat, protože alternativní kůže se vyrábí z materiálů, o jakých by se vám nesnilo ani v těch nejdivočejších snech.
Kokosová voda
Zejména v Indii si velmi rádi pochutnávají na takzvaném Malai. Osmdesátistupňové teplem homogenizované kokosové mléko se vyšlehá, aby bylo zbaveno tuku. V indické kuchyni se používá k přípravě omáček kofta nebo karí, které jsou velmi jemné a mají krémovou konzistenci.
Jenže když Malai necháte v hrnci pár dní odležet, bakterie na něm vytvoří celulózní povlak. A ten se dá, jak zjistili výzkumníci, využít velmi netradičním způsobem. Když se ve správném poměru surovin smíchá výživa pro ty správné bakterie, vytvoří se za dvanáct až jedenadvacet dní z Malai materiál připomínající kůži. Indičtí vědci právě tento materiál chtějí využít jako náhradu kůže pro sedačky, potahy a jiný nábytek.
Ananas
Materiál zvaný Piňatex už má svou ochrannou známku. Vlastní ji společnost Ananas Anam. Textilie se vyrábí z odpadních vláken listů ananasovníku. K výrobě Piňatexu se proto používá úplně běžný odpad z produkce v potravinářském průmyslu. K výrobě tohoto inovativního materiálu není zapotřebí žádných dalších zdrojů ani pěstování jiných rostlin, díky tomu nemá žádný negativní dopad na životní prostředí. Majitelé této ochranné známky se rovněž pyšní tím, že vytvářejí férové pracovní podmínky pro místní komunitu, kde Piňatex vzniká, tedy na Filipínách.
Piňatex je proto čistě přírodní, udržitelný a ekologický materiál, který našel a stále nachází své využití především ve světě módy a designu. Piňatex je textilie prodyšná, pružná, pevná, snadno se barví a není zapotřebí využívat žádné chemikálie. A poté, co doslouží, je kompletně rozložitelná. A co je na tom nejlepší – tento materiál je už dostupný i v České republice. Pořídit si z něj můžete například boty.
Houbičky
Máte rádi houby? Nemyslíme k jídlu, máme na mysli houby třeba v podobě kabelky. Že si z vás utahujeme? Ani náhodou. Něco takového už doopravdy existuje. Muskin je takzvanou pravou kůží z hub z dílny italské společnosti Grado Zero Espace, která se zabývá výrobou textilií.
Muskin je stoprocentně rozložitelná rostlinná kůže, která se vyrábí ze spor a barví se bez jakéhokoliv použití chemikálií. Je na dotek měkká a podobná semiši. Lehce se tvaruje, je prodyšná a voděodolná. Navíc i dobře absorbuje a odvádí vlhkost. Muskin je ke všemu vhodný pro alergiky, protože tato alternativní kůže zastavuje množení jakýchkoliv bakterií. Kromě kabelky si můžete nechat z Muskinu ušít například i kraťasy a další oblečení nebo módní doplňky.
Kombucha
Ano, i z fermentovaného nápoje se dá vyrobit kůže, a to už zní jako opravdové sci-fi. Přišla na to docentka na Iowa State University Young-A Lee, které se nikdy nelíbilo, jaký dopad má módní průmysl na naši planetu. Proto se rozhodla vytvořit alternativu, a to z kombuchy neboli fermentovaného čaje.
K výrobě umělé alternativní kůže použila cukr, ocet, droždí a právě i kombuchu. Smícháním těchto přísad ve správném poměru vznikne gel, který se následně proměňuje v materiál s texturou podobnou pravé kůži. Takový materiál je plně rozložitelný a ekologický, dokonce i z hlediska výroby. Neobsahuje žádné toxické látky a nezanechává za sebou téměř žádnou ekologickou stopu. Jen tento materiál ještě není dostupný. Údajně se pracuje na jeho zdokonalení. V současnosti je totiž velmi citlivý na vlhkost a chlad. Materiál se rychle mění a mění se i jeho struktura.
Ovoce a zelenina
I z běžného ovoce a zeleniny se dá vytvořit něco jako alternativní kůže. Jen musí jít o zeleninu a ovoce nahnilé. Tak se dají zabít dvě mouchy jednou ranou. Vyřeší se tak alespoň z části problém spojený s plýtváním potravinami a ještě budete mít doma krásný designový kousek.
Výrobci kůže ze shnilých kusů ovoce a zeleniny se inspirovali trhy v Rotterdamu, kde se denně vyhodí téměř tři a půl tisíce kilogramů ovoce a zeleniny. Tito inovátoři tak začali tyto potraviny zachraňovat a přeměňovat na rostlinnou kůži. Vzniklý materiál má ideální strukturu, je pevný a odolný. V budoucnosti by se z tohoto typu alternativní kůže mělo vyrábět nejenom oblečení a módní doplňky, ale i čalounění nábytku.
Palmy
Jmenuje se PalmLeather a jde o vynález holandského designéra Tjeerda Veenhovena. Rozhodl se, že vytvoří materiál z listu indické palmy, který bude připomínat pravou kravskou kůži. Tento strom ovšem roste pouze v Indii, a to v jejích značně zbídačených částech. Z této palmy navíc ročně opadá až osmdesát milionů metrů čtverečních listů. Materiálu ke zpracování má pak inovátor dostatek. Navíc výrobou doplňků z tohoto materiálu dává možnost práce i místní komunitě, zejména v rozvojovém regionu Karnataka.
Palmové listy jsou však ve svém přirozeném stavu velmi křehké a suché, tudíž téměř nepoužitelné. Veenhoven ovšem našel řešení, jak listy upravit tak, aby byly použitelné. Po zpracování jsou listy krásně měkké, pružné a odolné, téměř naprosto dokonalé k výrobě tašek, obuvi, obalů a dalších výrobků.
Řasy
V oceánech se nachází řasa kelp. I z té vědci chtějí vyrábět alternativní kůži, jen jsou zatím teprve ve fázi vývoje. Ale už dnes vyrábějí z řasy šperky, obaly na knihy nebo třeba nábytek. Kelpové vlákno je extrémně odolné, pružné, pevné a ohebné. Materiál se dá navíc snadno tvarovat.
Papír
Ano, i papírová kůže existuje. Nejspíš tomu nevěříte, ale z papíru se dají vytvořit nejrůznější módní kousky i doplňky. Například taková textilie Naoron obsahuje směs dřevoviny a recyklovaného polyesteru či polyolefinu. Vyrábí se tradiční japonskou technikou zvanou washi-suki. Papírová kůže je pak lehká, ohebná, pevná, a věřte nebo ne – nepromokavá. Tašku z naoronu navíc hned tak něco nezničí.
Břidlice
Této kůži se říká Coolstone a vyrábí se z břidlice, tedy z materiálu, z něhož se obvykle dělají střešní krytiny. A protože má matný šedý povrch, vypadá jako beton nebo kámen. Je ideální na výrobu brašen, tašek, pásků i dalších módních doplňků.
Ze zkumavky
Když existují děti ze zkumavky, proč by nemohla existovat i kůže ze zkumavky? Přišel s ní americký start-up Modern Meadow a kůži vyrábějí s použitím živých buněk a kolagenu zvířat, které získávají pomocí biopsie, ovšem bez toho, aniž by zvířata nějak trpěla. Stejný start-up má v úmyslu vyrábět ze zkumavky i maso, a to technikou bioprintingu. Máme se na co těšit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie
Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!