Po dlouhé zimě se většina z nás těší na sluneční paprsky, se kterými zpravidla přichází i lepší nálada. Při prvních teplých dnech už netrpělivě vyhlížíme letní dovolenou u moře nebo na pláži a vidíme se, jak lenošíme na sluníčku s osvěžujícím drinkem v ruce. Tropickou idylku nám však během okamžiku může spolehlivě pokazit alergie na sluníčko. Namísto dovádění ve vodě nebo chytání bronzu nás pak čeká několik dní v úkrytu slunečníku a trpělivé vyčkávání, až se naše kůže z toho nejhoršího alespoň trochu vzpamatuje.
Co je alergie na sluníčko?
Alergie na sluníčko je v podstatě nepřiměřená reakce pokožky na sluneční záření, jenž postihuje asi 20 % populace, což vůbec není zanedbatelné číslo. Velmi často se s ní setkáváme již na jaře s prvními jarními paprsky, na které není pokožka po dlouhé zimě zvyklá, a proto ji působí sluneční šok. U někoho se sluneční vyrážka objevuje opakovaně a pravidelně mu znepříjemňuje letní měsíce, jiný se s ní setká pouze párkrát za život.
Proč vznikají sluneční alergie?
Sluneční alergické reakce se na kůži zpravidla projevují především kvůli nadměrnému ultrafialovému (UVA), ale také UVB záření, jenž ve velké míře proniká do pokožky a způsobuje poškození kožních buněk. Pokožka se proti tomu přirozeně brání imunitní reakcí, zrudne a zanítí se. Alergie na sluníčko však mohou ve velké míře ovlivňovat i další faktory.
Mezi ty hlavní lze počítat špatně zvolenou kosmetiku, která obsahuje složky, které zbavují pokožku ochranné bariéry a napomáhají tak ke vzniku nežádoucí reakce na slunce. Dalším rizikovým faktorem jsou fotosenzitivně působící léčiva, která znatelně zvyšují citlivost pokožky. Mezi takové léky patří například třezalka, některá chemoterapeutika, antibiotika, hormonální antikoncepce nebo léky na snížení krevního tlaku.
V případě, že užíváte nějaká léčiva, je dobré před sluněním pozorně prostudovat příbalový leták, kde informace o možné citlivosti na slunce najdete. Ve chvíli, kdy se u vás alergie na sluníčko jednou projeví, ji v budoucnu pak rozpoznáte velmi snadno díky jejím specifickým příznakům. Které to jsou?
Alergie na sluníčko a její příznaky
Nepříjemné kožní alergie na sluníčko postihují v největší míře hlavně světlovlasé a rudovlasé lidi s velmi světlým typem pokožky. Ta je náchylná ke spálení, nicméně sluneční alergie není výjimečná ani u tmavších typů. Mezi nejčastější příznaky solární alergie patří svědivá vyrážka, bolestivé mokvající puchýřky a zarudlá citlivá pokožka.
Projevy alergické reakce na slunce však závisí na intenzitě záření a dalších, již zmíněných faktorech, přičemž se příznaky běžně objevují již několik málo hodin po vystavení slunečním paprskům.
Nejčastější typy alergie na sluníčko
Mallorca akné
Sluneční záření může vyvolat vznik nevzhledných zanícených pupínků. Pprávě z toho důvodu připomíná tento druh sluneční alergie svým vzhledem i projevy klasické akné. K alergické reakci na pokožce dochází v důsledku vzájemného působení UV záření spolu s emulgátory a konzervanty obsažených v kosmetice.
PLE neboli Polymorfní světelná erupce
PLE je nejrozšířenějším typem sluneční alergie a patří mezi nejběžnější formu alergií na slunce. Nepřiměřené reakce pokožky na slunce se zpravidla objevují již časně na jaře, kdy je kůže vystavena prvním silnějším slunečním paprskům.
PLE postihuje místa, která jsou trvale vystavena slunečnímu záření, jako jsou ruce, dekolt, krk a lýtka. Příznaky v podobě zarudlé kůže, svědivé vyrážky a mokvavých puchýřků nastupují už po několika hodinách na slunci.
Fotoalergická a fototoxická reakce
U fotoalergických a fototoxických reakcí hraje narozdíl od klasické sluneční alergie velkou roli intenzita UV záření a fototoxické látky obsažené v některých lécích či potravinách. Po užití takových léčiv či konzumaci citrusů, fíků nebo celeru je proto vhodné omezit pobyt na slunci a předejít tak nežádoucí kožní reakci.
Jak předcházet slunečním alergiím?
Slunečnímu záření není možné se zcela vyhnout a navíc je pro nás důležitým zdrojem vitamínu D, avšak existují možnosti, jak předcházet vzniku alergie na sluníčko. Klíčem ke zdravé pokožce i v létě je prevence. Základem jsou samozřejmě opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany proti UV záření.
Pokud se u vás již v minulosti sluneční alergie projevila, vsaďte na speciální krémy proti sluneční alergii. U všech opalovacích krémů platí pravidlo, že by se měly aplikovat každé tři hodiny. Stejně tak je vhodné pamatovat i na krémy po opalování například s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Součástí prevence proti vzniku sluneční alergie je také dostatečná hydratace. Dál lehké vzdušné oblečení a doplňky stravy obsahující selen, zinek, betakaroten a vápník.
V případě, že je vaše pokožka na alergie náchylná, doporučuje se ji postupně zvykat na sluneční záření a začít se sluněním zlehka.
Co dělat, když se alergie na sluníčko projeví?
Když prevence nezabere a na vaší pokožce se alergie na sluníčko přeci jen objeví, zmírnit její projevy vám pomůže:
- Omezte pobyt na přímém slunci
- Po koupeli ve slané vodě se osprchujte sladkou vodou
- Chraňte postižená místa oblečením
- Ochlazujte pokožku studenými obklady či výtažky aloe vera, které sníží svědění
- Na mokvající ekzém používejte dětský pudr
- Užívejte antihistaminika (Claritin, Zyrtec)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?