Počátky spodního prádla
První spodní prádlo se datuje již do 14. století, a jeho vznik se přisuzuje starému Řecku a Římu. V té době se jednalo o bederní roušku z vlny či bavlny, kterou ale nosili pouze muži. Jedním z důvodů by mohlo být to, že klasický oděv žen zajišťoval, že jejich přirození bylo již zakryté, ale mužům to tam tak nějak pořád „plandalo“.
I v tomto případě se spodní prádlo dělilo na „kasty“. Otroci jej nosili z vlny, lnu nebo jiných materiálů, které byly snadněji dostupné než ostatní, zatímco zámožnější členové společnosti se odlišovali tím, že nosili spodní prádlo z hedvábí.
Tak to nějakou dobu pokračovalo, než ženy řekly – „My chceme také!“ Nicméně prosperující průmysl se ze spodního prádla stal až ve 20. století. Ale již v 19. století začaly ženy nosit těžké spodničky kvůli nepříjemným okolním větrům.
Rekord se spodním prádlem
Aby se člověk zviditelnil, je schopný udělat prostě jakoukoli bizarnost. 13.6.2010 si desetiletý Jack Singer z New Yorku oblékl najednou 215 kusů spodního prádla, čímž překonal předchozí rekord 200 kusů. Můžeme se jen dohadovat, co ho k takovému rekordu vedlo, ale tím asi skončíme. Pokus o překonání raději necháme na jindy. Jen trochu se mu přiblížil vládce Tutanchamon, který byl pohřbený se 145 spodky.
Spodní prádlo na světovém trhu
V odvětví spodního prádla představují podprsenky 50 %, kalhotky 33 % a korzety více než 10 % celkového trhu, jehož hodnota se odhaduje na 30 miliard dolarů.
Vojenské spodní prádlo
Vojáci nosili spodní prádlo z náboženských důvodů, nicméně bylo to občas hodně nepohodlné s ohledem na prostředí, kde působili. Vlhkost spodního prádla často vedla ke svědění a odření, bolesti kloubů, průjmu a dalším problémům. Proto se začali v pozdějších dobách spodnímu prádlu vyhýbat.
Legendární korzety
Sexy opravdu nemusíme být za každou cenu. Velryby byly na pokraji vyhynutí jenom proto, že se jejich kosti používaly na vyztužení korzetů, obručových sukní a dalšího prádla. Právě korzety výrazně přispívaly k rozvoji tohoto průmyslu a vytvářely tisícovky pracovních míst.
Victoria’s secret
Na aukci v Edinburghu se pár spodního prádla královny Viktorie prodal za 9 375 liber, což je zhruba 270 tisíc korun (v přepočtu ke dnešnímu dni). Kalhotky byly ušité z metrů bílé krémové látky a byly na nich vyšité její iniciály VR (Victoria Regina).
Ukaž své spodní prádlo
V 90. letech 20. století se díky hiphopovým stoupencům stalo módou, že muži nosili kalhoty pod pasem a ukazovali boxerky nebo slipy.
Tento styl, kterému se říká sagging, ale skutečně vznikl ve vězení, kde vězňům odebírali opasky, protože by je mohli použít jako možnou zbraň.
Spodní prádlo a myši?
Lidé byli v minulosti docela vynalézaví, i když ne vždy se opravdu trefili. Stejně jako s hypotézou, že když se špinavé spodní prádlo spojí s pšenicí ve kbelíků, zrodí se z něj myši! Tak podporovali myšlenku, že život může vzniknout z neživých předmětů. Opravdu se nebojíme, že by se jim tato hypotéza potvrdila.
Spodní prádlo ve vesmíru
Traduje se, že legendární herečka Carrie Fisher při natáčení Hvězdných válek skutečně nenosila žádné spodní prádlo. George Lucas ji totiž přesvědčil, že ve vesmíru žádné spodní prádlo nebylo, tak by měla být opravdu autentická. No, můžeme jen přemýšlet, do jaké míry je toto tvrzení pravdivé, a do jaké míry zaúčinkovala mužská touha.
A víte, že Italky rády vítají Nový rok v červeném spodním prádle, protože je to považováno za štěstí?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bavlna, krajka, kůže… Jak muži reagují na spodní prádlo?
Spodní prádlo ovlivňuje zdraví. Jaké nosit, abychom se vyhnuli mykózám?