Občas tu a tam něco zaslechneme, třeba i mýty o kráse. Když je to jednou, mávneme nad tím rukou. Jakmile to ale slyšíme na každém rohu (protože přeci na každém šprochu, pravdy trochu), postupně si okolní názory a poznatky osvojíme natolik, že jim sami věříme, přestože nemáme žádný podložený důkaz v rukou.
To samé se dotýká také oblasti krásy, která je snad vůbec nejvíc spojená s nejrůznějšími mýty různého charakteru. A nutno uznat, že některé z nich v závěru mohou napáchat více škody, než užitku. Ovšem ve chvíli, kdy sami víme, jak krása dá pořádně zabrat, se chytáme každého stébla, což se nám ale nakonec nemusí zrovna dvakrát vyplatit.
Proto se pojďme podívat na několik nejčastějších mýtů, které je vůbec nejlepší jednou pro vždy pustit z hlavy. Podívejte se mýtům do očí!
MÝTUS: Častým stříháním vlasy sílí a rychleji rostou
To jsme si svého času mysleli snad všichni, ovšem když zjistíme, jak pracuje vlasová cibulka, folikul i samotný vlas, rázem nám dojde, že je vše tak trochu jinak. Ano, pravidelným zkracováním vlasů získáte jeden velký benefit – konečky nebudou tak roztřepené a suché, ovšem na sílu a délku vlasů to nemá vůbec žádný vliv. Pro podporu vlasů je totiž důležité cílit na vlasovou pokožku a její výživu, nikoli na konečky.
MÝTUS: Pravidelným holením budou chloupky silnější
Mezi mýty o kráse patří i ty o holení. Chloupky po holením v žádném případě nezesílí a to z jednoduchého důvodu. Při holení totiž zkracujete koncovou slabší část nad povrchem pokožky, nijak tedy nezasahujete do vlasového folikulu a jeho silnější části. Vše je tedy optický klam způsobený tím, že když chlup roste, široká část povyroste, proto chlup vypadá na pohled hrubší.
MÝTUS: Každodenní mytí vlasů je mastí
O tom, zda se vlasy mastí více či méně, nerozhoduje četnost mytí, nýbrž typ vašich vlasů a také použitý přípravek. Pokud se vám vlasy více mastí, je to známkou mastnějšího typu pokožky, která si žádá kvalitní přípravek, jež snižuje produkci mazu vlasové pokožky. Vlasy si tedy myjte dle potřeby, a jak to vyhovuje vám.
MÝTUS: Make-up ucpává póry
Dnešní make-upy jsou vyrobené tak, aby neucpávaly póry. Ucpávají se však tehdy, pokud pleti po náročném dni nedopřejete kvalitní odlíčení. Zároveň také nezapomínejte na noční péči, která podpoří regeneraci pleti ve spánku.
MÝTUS: Suchou pleť vyřeší hydratační krém a pití velkého množství vody
Každá suchá pokožka potřebuje hodnotnou hydrataci, o tom není žádný pochyb. Ovšem pokud bojujete se suchou pletí, jen hydratační krémy a bohatý pravidelný pitný režim problém nevyřeší. Často za tím stojí vitamínová podvýživa a také nedostatek kožního tuku (lipidů), který produkuje v pokožce maz. K suché pleti je tedy nutné přistupovat vždy komplexně.
MÝTUS: Při častější epilaci mi přestanou růst chloupky
Jediné, po čem můžete dát sbohem chloupkům, jsou metody (fotoepilace, laserová epilace,…), které zničí vlasovou cibulku. Klasickou epilací toho nedosáhnete, jelikož se tím nepoškodí cibulka, ale pouze se vytrhne chlup z cibulky, kde se časem vytvoří nový.
MÝTUS: Peeling zbytečně vysušuje pleť
Nikoliv, opět se jedná o mýty o kráse. Šetrný peeling negativně neovlivní stav pokožky, pouze jí efektivně zbaví všech nečistot a odumřelých buněk, čímž se stimuluje buněčná regenerace a prokrvení pokožky. Není vhodné jej však používat každý den.
MÝTUS: Pasta na zuby odstraní akné a uhříky
V pastě se nachází několik aktivních látek, které jsou skutečné účinné v hojení, avšak má to jednu vadu na kráse. Pasty mimo jiné obsahují i řadu dalších složek, s nimiž si akorát můžete zadělat na velký malér – počínaje lehkým podrážděním až po tvorbu zanícených pupínků.
MÝTUS: Časté česání způsobí vypadávání vlasů
Vlasy mohou vypadávat z různých důvodů – vlivem hormonálních změn či nezdravého životního stylu. Časté používání hřebenu v tom nehraje vůbec žádnou roli.
MÝTUS: Kosmetika z vazelíny je zachráncem suché pokožky
Vazelína je dobrý sluha, ovšem někdy špatný pán. Při řešení kosmetických neduhů může být užitečná, ovšem vždy záleží na konkrétním problému. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že hutná vazelína neumožní pokožce volně dýchat, což může být počátkem dalšího rozvoje problémů. Vždy se proto vyplatí konzultace s dermatologem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Hollywoodský úsměv snadno a rychle: nejúčinnější způsoby bělení zubů