Sobota , 18. 01. 2025

Vladislav

Správná zubní hygiena nespočívá jen v klasickém čištění zubů

Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
zubní hygiena
Zubní hygiena nezačíná a nekončí jen čištěním zubů ráno a večer.

25. 07. 2022

Správná metoda čištění zubů je základ

Základní každodenní péče o zuby samozřejmě spočívá v čištění si zubů kartáčkem a zubní pastou. To víme každý. Ale i tato samotná procedura musí být prováděná správným postupem. Kde kdo si myslí, že když si vydrhne, ano, doslova vydrhne zuby zubním kartáčkem, má splněno a žádný zubní plak ani zubní kámen se mu na zubech nikdy nevytvoří. Jenže zubní hygiena je mnohem komplexnější.

Zuby bychom si měli čistit pomalými pohyby a nikoliv krouživými, ale takovými, které směřujeme ze zubu ven. Tudíž horní zuby si čistíme smýkáním kartáčku odshora dolů, dolní zuby zdola nahoru. A samozřejmě si musíme přední i zadní stranu zubů vyčistit zvlášť.

Používáte mezizubní kartáčky?

To ale rozhodně není všechno. Po klasickém čištění zubů by měl přijít na řadu mezizubní kartáček. Ten se vyrábí hned v několika velikostech a také bychom hned několik velikostí měli použít. Na širší škvírky mezi zuby použijeme širší kartáček, na užší prostory tenčí kartáček. A každou mezírku musíme vyčistit zvlášť.

zuby
Používáte mezizubní kartáčky?

Mezizubní kartáček používáme tak, že ho protáhneme škvírkou, jako bychom kreslili písmeno X a pak vytáhnout. Nic nezkazíte, když vezmete každý mezizubní prostor dvakrát.

A teď sólíčko

A stále ještě nemáte hotovo, protože po mezizubním kartáčku přichází na řadu takzvaný solo kartáček neboli sólíčko. O tom jste možná ještě nikdy neslyšeli, ale pravdou je, že vám je v mnoha situacích užitečnější než kartáček klasický. Dokonale si s ním vyčistíte plošky zadních zubů a dočistíte si s ním prostory mezi dásněmi a zuby. Každý zub ovšem musíte vyčistit zvlášť.

Všechny tyto tři procedury vám zaberou zhruba patnáct až dvacet pět minut, záleží na tom, zdali už máte s pořádným čištěním zubů praxi, nebo se to teprve učíte před zrcadlem. Jakmile se ale naučíte používat mezizubní kartáček a solo kartáček bez zrcadla, můžete si s nimi klidně sednout k televizi a čistit si zuby u ní.

K TÉMATU  12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Používejte škrabku na jazyk

Ale aby bylo čištění zubů dokonalé, je zapotřebí si vyčistit také jazyk a to buď klasickým kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk, kterou seženete v každé drogerii anebo lékárně. Protože i na jazyku ulpívají bakterie, které nám mohou uškodit. Vše pak podtrhnete ústní vodou, která vám ústa dokonale vydezinfikuje.

Říkáte si, že na takové čištění zubů nemáte absolutně čas? V tom případě riskujete, že jednou si budete muset udělat čas na zubní prohlídku, případné trhání zubů a ještě utratíte deseti tisíce korun za lékařský zákrok. A to se málokomu vyplatí.

Jak často měnit kartáčky?

Kartáčky však nezapomeňte také pravidelně měnit. Jeden mezizubní kartáček vám vydrží zhruba na týden, možná i méně, záleží na tom, jak moc na něj tlačíte (i když byste tlačit vůbec neměli) nebo jak často a intenzivně ho používáte. A samozřejmě záleží i na tom, jak s ním umíte zacházet.

Solo kartáček vám vydrží přibližně měsíc a klasický kartáček bychom měli měnit minimálně každé tři měsíce. Opět ale velmi záleží na tom, jak s ním zacházíte.

Často se v lékárnách a drogériích rovněž prodávají klasické i mezizubní kartáčky v průhledných či barevných plastových pouzdrech. V nich však kartáčky uchovávejte pouze při cestování, doma tato pouzdra vůbec nepoužívejte. Proč? Protože se vám na kartáčku bude zbytečně vytvářet spoustu bakterií, které si pak nanesete na zuby a tím si vytvoříte základ pro vznik zubního kazu. A to dozajista nechcete.

Kdy přichází na řadu dentální hygiena?

V ideálním případě bychom také měli docházet alespoň dvakrát ročně na dentální hygienu. Ženy nebo muži, kteří mají častější problémy se zuby například s nadměrnou tvorbou zubního kamene nebo kazů, by měli dokonce docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce. Dentální hygienista nebo hygienistka vám nejenom zuby a dásně zkontrolují, ale také vás zbaví zubního plaku a zubního kamene. Dále s vámi natrénují správné čištění zubů a doporučí vhodné velikosti mezizubních kartáčků.

K TÉMATU  Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře
zubař
Na dentální hygienu byste měli docházet alespoň dvakrát ročně.

Právě zubní kámen představuje největší riziko, neboť způsobuje zubní kaz. Čím víc se nám na zubech nahromadí zubního plaku, tím pravděpodobněji se nám vytvoří také zubní kámen. A zubní kámen má pak za následek zánět dásní, který vede až k nepříjemné a obávané paradentóze. Jakmile při čištění zubů plivete krev, rozhodně byste s návštěvou dentální hygieny neměli otálet.

Pokud jste si doposud maximálně čistili zuby dvakrát denně a zbytek je pro vás neprobádané území, připadá vám možná správná zubní hygiena jako utopie. Jakmile si však tuhle rutinu natrénujete, bude to pro vás stejné, jako když si ráno vaříte kafe. Motivaci vám dodá třeba tento profil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zimní slunovrat, nejkratší den v roce, je fascinujícím okamžikem, který si lidé po celém světě připomínali jako bod zlomu mezi temnotou a světlem. Tento den nám připomíná, že i po nejdelší noci přijde světlo, a představuje začátek cesty k delším dnům a naději na jaro. Proč byl tento den důležitý pro naše předky a jak ho můžeme oslavit dnes? Podívejme se společně na jeho historii, astronomickou podstatu a moderní interpretace.
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Pečení domácího cukroví má svoje kouzlo, ale letos i cenovku, která zaskočí – náklady na přípravu se zvýšily až o 16 procent oproti loňsku. Podle aktuálních dat nás stojí vánoční pečení více než loni. Důvody? Závratný nárůst cen klíčových surovin, jako je máslo, kakao a cukr, které tvoří základ každého receptu.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Jedna z nejznámějších rolí, kterou proslula anglická herečka Kate Beckinsale, je upírka Selene. Skoro to ale vypadá, že recept na věčné mládí objevila i ve skutečném životě.
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.

Výběr článků

Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.

Nepřehlédněte

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek