Pondělí , 13. 01. 2025

Edita

Správná zubní hygiena nespočívá jen v klasickém čištění zubů

Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
zubní hygiena
Zubní hygiena nezačíná a nekončí jen čištěním zubů ráno a večer.

25. 07. 2022

Správná metoda čištění zubů je základ

Základní každodenní péče o zuby samozřejmě spočívá v čištění si zubů kartáčkem a zubní pastou. To víme každý. Ale i tato samotná procedura musí být prováděná správným postupem. Kde kdo si myslí, že když si vydrhne, ano, doslova vydrhne zuby zubním kartáčkem, má splněno a žádný zubní plak ani zubní kámen se mu na zubech nikdy nevytvoří. Jenže zubní hygiena je mnohem komplexnější.

Zuby bychom si měli čistit pomalými pohyby a nikoliv krouživými, ale takovými, které směřujeme ze zubu ven. Tudíž horní zuby si čistíme smýkáním kartáčku odshora dolů, dolní zuby zdola nahoru. A samozřejmě si musíme přední i zadní stranu zubů vyčistit zvlášť.

Používáte mezizubní kartáčky?

To ale rozhodně není všechno. Po klasickém čištění zubů by měl přijít na řadu mezizubní kartáček. Ten se vyrábí hned v několika velikostech a také bychom hned několik velikostí měli použít. Na širší škvírky mezi zuby použijeme širší kartáček, na užší prostory tenčí kartáček. A každou mezírku musíme vyčistit zvlášť.

zuby
Používáte mezizubní kartáčky?

Mezizubní kartáček používáme tak, že ho protáhneme škvírkou, jako bychom kreslili písmeno X a pak vytáhnout. Nic nezkazíte, když vezmete každý mezizubní prostor dvakrát.

A teď sólíčko

A stále ještě nemáte hotovo, protože po mezizubním kartáčku přichází na řadu takzvaný solo kartáček neboli sólíčko. O tom jste možná ještě nikdy neslyšeli, ale pravdou je, že vám je v mnoha situacích užitečnější než kartáček klasický. Dokonale si s ním vyčistíte plošky zadních zubů a dočistíte si s ním prostory mezi dásněmi a zuby. Každý zub ovšem musíte vyčistit zvlášť.

Všechny tyto tři procedury vám zaberou zhruba patnáct až dvacet pět minut, záleží na tom, zdali už máte s pořádným čištěním zubů praxi, nebo se to teprve učíte před zrcadlem. Jakmile se ale naučíte používat mezizubní kartáček a solo kartáček bez zrcadla, můžete si s nimi klidně sednout k televizi a čistit si zuby u ní.

K TÉMATU  Jak se starat o spálenou pokožku? Zkuste brambory nebo tvaroh!

Používejte škrabku na jazyk

Ale aby bylo čištění zubů dokonalé, je zapotřebí si vyčistit také jazyk a to buď klasickým kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk, kterou seženete v každé drogerii anebo lékárně. Protože i na jazyku ulpívají bakterie, které nám mohou uškodit. Vše pak podtrhnete ústní vodou, která vám ústa dokonale vydezinfikuje.

Říkáte si, že na takové čištění zubů nemáte absolutně čas? V tom případě riskujete, že jednou si budete muset udělat čas na zubní prohlídku, případné trhání zubů a ještě utratíte deseti tisíce korun za lékařský zákrok. A to se málokomu vyplatí.

Jak často měnit kartáčky?

Kartáčky však nezapomeňte také pravidelně měnit. Jeden mezizubní kartáček vám vydrží zhruba na týden, možná i méně, záleží na tom, jak moc na něj tlačíte (i když byste tlačit vůbec neměli) nebo jak často a intenzivně ho používáte. A samozřejmě záleží i na tom, jak s ním umíte zacházet.

Solo kartáček vám vydrží přibližně měsíc a klasický kartáček bychom měli měnit minimálně každé tři měsíce. Opět ale velmi záleží na tom, jak s ním zacházíte.

Často se v lékárnách a drogériích rovněž prodávají klasické i mezizubní kartáčky v průhledných či barevných plastových pouzdrech. V nich však kartáčky uchovávejte pouze při cestování, doma tato pouzdra vůbec nepoužívejte. Proč? Protože se vám na kartáčku bude zbytečně vytvářet spoustu bakterií, které si pak nanesete na zuby a tím si vytvoříte základ pro vznik zubního kazu. A to dozajista nechcete.

Kdy přichází na řadu dentální hygiena?

V ideálním případě bychom také měli docházet alespoň dvakrát ročně na dentální hygienu. Ženy nebo muži, kteří mají častější problémy se zuby například s nadměrnou tvorbou zubního kamene nebo kazů, by měli dokonce docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce. Dentální hygienista nebo hygienistka vám nejenom zuby a dásně zkontrolují, ale také vás zbaví zubního plaku a zubního kamene. Dále s vámi natrénují správné čištění zubů a doporučí vhodné velikosti mezizubních kartáčků.

K TÉMATU  Když vás po padesátce propustí z práce: nikdy není pozdě na své sny. Jen začněte
zubař
Na dentální hygienu byste měli docházet alespoň dvakrát ročně.

Právě zubní kámen představuje největší riziko, neboť způsobuje zubní kaz. Čím víc se nám na zubech nahromadí zubního plaku, tím pravděpodobněji se nám vytvoří také zubní kámen. A zubní kámen má pak za následek zánět dásní, který vede až k nepříjemné a obávané paradentóze. Jakmile při čištění zubů plivete krev, rozhodně byste s návštěvou dentální hygieny neměli otálet.

Pokud jste si doposud maximálně čistili zuby dvakrát denně a zbytek je pro vás neprobádané území, připadá vám možná správná zubní hygiena jako utopie. Jakmile si však tuhle rutinu natrénujete, bude to pro vás stejné, jako když si ráno vaříte kafe. Motivaci vám dodá třeba tento profil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Můžete si nastavit také vyhřívání na chatě nebo chalupě a nikdy se vám tak už nestane, že přijedete do nepříjemné zimy. Zároveň v době nepřítomnosti můžete ušetřit náklady na topení.
Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Svět kolem nás se hemží barvami a jejich miliony odstínů. Barvy dokážou ovlivnit naše emoce, chování, a dokonce určit povahu. Proto bychom je, tam kde můžeme, měli volit s rozvahou.
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Volné oblečení, neboli oversize, sluší prakticky všem. Také proto se drží již několik let na výsluní. Jen je třeba jednotlivé kousky správně kombinovat. Povíme si jak.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Říká se, že muži všeobecně upřednostňují spíše ženy blondýnky a s dlouhými vlasy. Ale je tomu skutečně tak? Vážně černovlásky s krátkými vlasy nemají u mužů šanci?
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.

Výběr článků

Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.

Nepřehlédněte

Suchý šampon, to je pomocník mnoha z nás, o kterém jste už jistě slyšely. Jak s ním ale pracovat, aby se skutečně stal vaším přítelem do nepohody? Naučte se to!
Potřebujete trochu rozveselit? Leze na vás jarní deprese, nebo naopak podzimní splín? V tom případě není nic lepšího, než zasednout k televizi a pustit si něco třeskutě vtipného. Které komediální filmy a seriály jsou pro tento účel jako stvořené?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek