Středa , 30. 10. 2024

Tadeáš

Žraloci: Krvelačné bestie jsme stvořili my. Jaké mýty o nich kolují?

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
žraloci
Žraloci jsou pro náš ekosystém nepostradatelní.

04. 08. 2022

Je opravdu nutné se bát a vybírat si raději zcela klidné cíle dovolené, kde nejsou žraloci? Pojďme probádat a vyvrátit základní mýty, které má většina z nás pod kůží.

Útoky jsou časté

Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Pokud se ale stanou, je to zpráva, kterou si s sebou neseme po dlouhou dobu. Větší nebezpečí vám hrozí na silnicích nebo zcela od jiných zvířat.

Všechny druhy útočí na lidi, všichni jsou lidožraví

Naprostá většina žraloků se živí rybami nebo například chobotnicemi. Někteří v určitých vodách loví tuleně. Zaútočí-li žralok na člověka, je to z toho důvodu, že si lidské tělo splete právě s velkou rybou nebo tuleněm. Ale ani to není úplně stoprocentní teorie, žraloci mají totiž zrak velmi dobře vyvinutý, tím pádem se těžko věří, že by si spletli potravu.

Útoky tak mnohdy končí zakousnutím člověka. Ne každý útok je ale smrtelný. A když už je, tak proto, že jejich zuby jsou velice ostré. Obecně se tvrdí, že lidské maso je pro ně nedobré a nechutná jim, nežerou ho. Pouze kousnou.

žraloci
Lidské maso žralokům ve skutečnosti nechutná. Stejně tak není jejich životním posláním útočit na lidi.

Žralok, když se zakousne, tak to již podruhé nezkusí. Naneštěstí lidé, kteří byli terčem útoku, většinou omdlí, jelikož ztratí tímto jedním kousnutím značné množství krve.

Když jsme u té krve, měli bychom si vyvrátit ještě jeden, asi nejvíce rozšířený mýtus – žraloci prahnou po lidské krvi. Není to pravda. Lidská krev jim nic neříká, stejně jako lidské maso.

Žraloci jsou na planetě zcela postradatelní

Mnoho lidí se domnívá, že žraloci zde žádné dobro nevytvářejí, a že by svět byl bez nich daleko klidnější. Faktem je, že na potravinovém řetězci zabírají vrchní příčku, a tím pádem hrají zcela zásadní oceánskou roli. V tamních vodách regulují množství a populace ryb. Díky tomu může být ekosystém v oceánu zcela zdravý. Kdyby neměl kdo požírat ryby, přemnožily by se a dokázaly oceány zničit. Čímž by se roztočil tragický ekologický scénář i pro nás lidi. Zvířata i ryby ve velkém vymírají, řeknete si, ale nikdy nedělá dobrotu, pokud se jeden druh na daném území přemnoží.

K TÉMATU  Nejčastější ženské problémy, které muže absolutně nezajímají

Neinteligentní tvorové

O žralocích se traduje, že to jsou živočichové jednodušší, ba přímo bez mozku. Opak je ale pravdou. Jsou to jedni z nejinteligentnějších obyvatel oceánů. Badatelé svým pozorováním a výzkumy zjistili, že žraloci spolu dokáží komunikovat za pomoci řeči těla.

žralok
Žraloci jsou velmi zvídaví a inteligentní tvorové.

Jejich inteligence je dokázaná i tím, že jsou velmi zvídaví. Například dokážou svou hlavu vystrčit nad hladinu a zaměřovat tak svou kořist.

Při útoku je nutné praštit ho do nosu

V poměru s jinými nástrahami v běžném lidském životě je šance útoku žralokem velice nízká. Přesto jsou pobřeží, jako je to australské a americké, kde jsou útoky častější než kdekoli jinde. V posledních letech se ale staly i v jiných světadílech.

Občas si lidé zachránili život a odvrátili útok, když zatlačili na žraločí citlivější místa. Mezi ně se řadí oči, čenich či žábry. Ale samozřejmě to nemusí zaručit jeho odplavání. Navíc pod vodou se snažit bouchnout konkrétní místo je nelehký úkol. Ještě za takové situace.

Nejlepší, prozatím dostupnou radou, je snažit se trefit jeho oči a píchnout ho do nich. Nesmyslně ho bouchat se nemusí osvědčit, naopak může zvýšit svou agresi. Samozřejmě člověk v takovouto chvíli, kdy je jeho život ohrožený, udělá cokoli, co se dá.

Žraloci loví tím stylem, že svou kořist kousnou, mírně odplavou a čekají, až tato jejich potenciální obživa ztratí své síly nebo zemře. Až poté se vrátí, aby se nasytil. Tento čas lidem nahrává, aby od něj mohli odplavat a zachránit si život.

Žraloci nemají nepřítele

Žraloci nepřátele rozhodně mají. Je pravdou, že jich není mnoho, ale jsou. Některé druhy žraloků útočí na jiné druhy, pro které se stávají potravou. A pak tu jsou dravé kosatky. Ty je loví velmi rády a často.

K TÉMATU  Jak žít bez odpadu? Tipy, rady a triky, jak začít a pomoct planetě
Žraloci jsou úžasná stvoření.

A samozřejmě největším nepřítelem každého žraloka, je sám člověk. Bohužel jsou druhy, kterým kvůli rybolovům hrozí vyhynutí. A jaký by bez žraloků na planetě nastal scénář, to jsme si již uvedli. Bohužel je tento scénář v ne tak vzdálené budoucnosti zcela pravděpodobný. Lidé žraloky loví předně kvůli masu, jejich ploutvím nebo samotné kůži.

Přestože cestujete do destinací, kde jsou útoky žraloků nepravděpodobné, některé zásady byste přesto dodržovat měli:

  1. Koupat, plavat a potápět se choďte vždy za světla, nikoli ve tmě.
  2. Čím více kolem sebe budete mít lidí, tím lépe.
  3. Nechoďte do nijak kalné vody.
  4. Nafukovací lehátka zářivých barev jsou pro ně více než lákavá, přinejmenším na prozkoumání.

Pokud jste díky našemu článku alespoň trochu změnili názor na pány moře, doporučujeme vám zhlédnout jeden z dokumentárních snímků na Netflixu Žraloci: Mediální monstra, kterým provází odborník na žraloky Erich Ritter.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
www.insider.com, www.searchscuba.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Od března, kdy princezna Kate oznámila svou diagnózu rakoviny, veřejnost netrpělivě očekává její návrat. Podle důvěryhodných zdrojů však princezna zůstane mimo oči veřejnosti nejméně do konce letošního roku, což vyvolává zklamání mezi jejími příznivci. Tisíce lidí budou muset čekat na jakýkoliv náznak zlepšení jejího zdravotního stavu.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.

Výběr článků

Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.

Nepřehlédněte

LED neon je moderní alternativou k tradičním neonovým trubicím. Jedná se o flexibilní světelné pásky, které jsou navrženy tak, aby napodobovaly vzhled a efekt neonu. Ovšem oproti těm tradičním, jak je známe, nabízejí mnoho výhod. A to jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek