Úterý , 15. 07. 2025

Karolína

Rozchod, smrt, nebo nemoc? Postavte se ke krizi správně a změňte si život k lepšímu

Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Životní krize
Z životní krize se může stát nový a lepší život. Přistupte k ní správně. Zdroj foto: 123RF.com

05. 03. 2020

05. 03. 2020

Jde o události, které člověka mohou paralyzovat do té míry, že krizi není schopen překonat. Jen málokdo si ale uvědomuje, že krize v sobě nese i určitý potenciál. Krize nás dokáže posunout dál, protože často představuje příležitost dělat věci jinak a lépe.

Životní krize. Kdy o ní mluvíme?

Vnímání krize je vysoce individuální záležitost. Co pro někoho znamená životní krizi, přejde jiný bez mrknutí oka. Záleží na psychické odolnosti člověka a na jeho schopnostech krize zvládat. O životní krizi hovoříme tehdy, když nastane nerovnováha mezi naším vnímáním problému a možnostmi jeho zvládání, které máme k dispozici. Krizi je natolik závažný psychický stav, že dlouhodobé setrvávání v krizové situaci může mít katastrofální důsledky v podobě sebevražedného jednání, závislosti na alkoholu, drogách.

Úzkost jako průvodní jev krizových situací

Úzkost, to je hlavní emoce, kterou v krizi prožíváme. Životní krizi vnímáme jako bezprostřední ohrožení naší identity, a proto se snažíme všemi dostupnými prostředky z krize uniknout, což v nás probouzí úzkost. Pokud ale všechny námi ověřené postupy a strategie selhaly, propadáme se do stále vyšší úzkosti, která nás může paralyzovat.

Jak zmírnit úzkost

V krizi pociťujeme prvotní šok, ochromení a neschopnost na aktuální situaci reagovat. Náhled na krizovou situaci umožní buď v krizi setrvat nebo se s ní vyrovnat. Zásadním krokem je zmírnit úzkost, která životní krize provází. Někdy stačí promluvit s přítelem, jindy je třeba vyhledat odbornou pomoc, ať už jde o psychologa, psychiatra či praktického lékaře. Čím déle budeme v krizi setrvávat, tím těžší bude se z krize dostat.

Krize vývojové versus krize situační

Na některé krize se lze připravit. Jde o životní krize, které přichází během života člověka jako zcela přirozená součást života. Jde o vývojové krize, které lze očekávat. Nástup do zaměstnání, svatba, narození dítěte, ale i smrt blízké osoby jsou životní události, se kterými člověk zkrátka musí počítat a tím pádem se na ně může připravit, i když na některé negativní události našeho života se zkrátka připravit nelze. Jiné jsou krize situační, které vznikají náhle a většinou nečekaně. Nemoc, úraz, nevěra, rozvod, náhlá smrt blízkého člověka patří mezi situační krize. Jejich nepředvídatelnost může o to více úzkosti přinášet.

K TÉMATU  Pro kamarády borec, doma tyran aneb jak poznat, kdo je nebezpečný psychopat?

Jsem na dně

Každý z nás již během svého života některými krizemi prošel a dokázal se s nimi vyrovnat. Většina si dokáže pomoci sama, za pomoci rodiny a přátel. Krizi dokážeme zvládnout díky strategiím a postupům, které se nám již v minulosti osvědčily. Ocitneme-li se v krizi, je důležité položit si otázku: „Co mi v minulosti pomohlo se z podobné situace dostat?“ Důležité je zvážit, zda jsem krizi schopný zvládnout za podpory svých blízkých. Pokud ne, je vhodné obrátit se na odborníka, který doporučí další postup. Metodou první volby může být psychoterapie, ale i antidepresiva či léky na snížení úzkosti.

Tělo a duše jedno jsou

Co se stane, pokud v krizi setrváváme, aniž bychom se pokusili ji řešit? Odpověď je jednoduchá. Úzkostné stavy povedou k různým psychosomatickým projevům, které přejdou do chronicity a na světe je psychosomatické onemocnění. Úzkost se totiž neprojevuje jen na psychické úrovni, ale i na té fyzické. Bolesti hlavy, nespavost, celková únava, bolesti břicha, třes rukou, problémy se zažíváním, to vše s úzkostí a stresem souvisí, protože platí známé „tělo a duše jednou jsou“.

Životní krize jako příležitost k lepšímu

Ačkoliv to pro mnohé bude znít zvláštně, krize v sobě nese i něco pozitivního. Pokud právě krizi prožíváme, není zcela jednoduché onen potenciál v krizi objevit. Často si uvědomíme, co pozitivního krize přinesla, až když odezní. Můžeme si uvědomit, že nevěra byla jen důsledkem vztahu, který nefungoval. Vyhazov z práce byl příležitostí najít si mnohem lepší zaměstnání. Rozchod byl šancí najít si vztah, ve kterém jsme mnohem spokojenější než v původním.

Nemoc nás donutila zastavit se a zamyslet se nad životními hodnotami a zcela je přehodnotit. A tak bychom mohli pokračovat. U mnoha z těch, kteří se dokázali s životní krizi vyrovnat, dochází k uvědomění si toho, co je pro ně opravdu důležité. Dojde k přehodnocení jak životních hodnot, tak celého života. Někdy je životní krize přirovnávána také ke dnu, od kterého se můžeme odrazit a začít znovu a lépe.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Generační rozdíly ve vztazích jsou běžným jevem, který může přinášet jak výzvy, tak i nové příležitosti. Pokud jste žena, která má mladšího partnera, možná jste už narazila na odlišné pohledy na život, různé zkušenosti a očekávání. Jak ale překonat tyto generační rozdíly a najít společnou řeč, která posílí váš vztah?
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Výběr článků

Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Pečení domácího cukroví má svoje kouzlo, ale letos i cenovku, která zaskočí – náklady na přípravu se zvýšily až o 16 procent oproti loňsku. Podle aktuálních dat nás stojí vánoční pečení více než loni. Důvody? Závratný nárůst cen klíčových surovin, jako je máslo, kakao a cukr, které tvoří základ každého receptu.

Nepřehlédněte

Máte ve své domácí lékárničce aspirin? Otázkou je, zda tušíte, co všechno dokáže. Kromě toho, že čistí i ty nejodolnější skvrny na oblečení a zesvětluje tmavé podpaží, také spolehlivě léčí akné. I s černými tečkami si ale hravě poradí!
Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek