Sobota , 25. 01. 2025

Milena

Žít v zahraničí? 14 věcí, které musíte před tímto krokem zařídit

Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
zahraničí
Jak se připravit na život v zahraničí?

05. 01. 2023

Někdo odcestuje na pár měsíců, jiný na pár let. Ale proč to lidé vůbec dělají? Protože bydlet v zahraničí přináší spoustu výhod:

  • Naučíte se cizí jazyk
  • Poznáte novou kulturu
  • Seznámíte se se spoustou zajímavých lidí
  • Nasbíráte cenné (pracovní) zkušenosti
  • Naučíte se postarat sami o sebe bez pomoci rodiny a přátel

A možná si nakonec začnete vážit i toho, co máte tady doma. Někteří z nás odjíždějí na delší dobu do zahraničí proto, že jsou pracovně vyhořelí. Práce už je netěší a nevědí, co si počít. Někdo se jen nudí a chce zažít nějaké vzrušení. Důvodů je nespočet a žádný z nich není špatný. Přinášíme vám pár tipů, co byste měli udělat předtím, než se k životu za hranicemi, ať dlouhodobému nebo krátkodobému, odhodláte.

Jak to v zemi chodí?

Ze všeho nejdříve začněte tím, že si zjistíte, jak to v dané zemi chodí. Funguje tam základní dopravní infrastruktura nebo si budete muset obstarat vlastní dopravní prostředek? Jestli nemáte řidičský průkaz, budete si ho nejspíš muset udělat a jakmile získáte český řidičský průkaz, je nutné si nechat zhotovit i ten mezinárodní.

Cestovní pojištění

Pojištění je nejspíš ještě důležitější než řidičský průkaz. Bez pojištění se neobejdete. Jakmile se vám něco stane a nebudete pojištění, pravděpodobně i za obyčejné ošetření, například po omdlení nebo po vyvrtnutém kotníku, zaplatíte i několik desítek tisíc korun. A to nejspíš nechcete. Vyplatí se sjednat si skutečně dobré cestovní pojištění.

Věděli jste, že… Některé banky ovšem nabízejí cestovní pojištění v rámci vašeho bankovního účtu, proto si zjistěte, jestli už ho náhodou nemáte. Cena pojištění se také odvíjí od toho, zdali se chystáte žít v zemi v rámci Evropské unie nebo cestujete mimo ni.

Pokud se chystáte z Česka zmizet na delší dobu, měli byste se také odhlásit od plateb zdravotního a sociálního pojištění. Sociální pojištění budete platit v zemi, v níž se registrujete u tamní zdravotní pojišťovny.

Bankovní účet v zahraniční měně

Možná budete potřebovat i otevřít účet v zahraniční měně, ať u české banky nebo v bance v zemi, kam se chystáte přestěhovat. Zjistěte si, co to obnáší a na kolik vás takový účet přijde. Ptáte se, proč byste si měli otvírat účet v zahraniční bance? Protože vás může výběr z bankomatu v zahraničí přijít na spoustu peněz, stejně jako platby u obchodníka. A pokud se v zahraničí necháte zaměstnat, spoustu zaměstnavatelů nechce svým zaměstnancům vyplácet peníze na zahraniční účet. A vy tím také můžete přijít o část peněz. Banky si většinou strhávají za převod peněz v cizí měně.

Domluvte se se svým zaměstnavatelem

Jste zaměstnaní tady v Česku? Informujte včas svého zaměstnavatele a domluvte se s ním na nejvhodnějším postupu. Pokud se chystáte odjet jen na pár měsíců, možná si vyjednáte neplacené volno, abyste pro návratu měli jistotu práce. V jiném případě se ale budete společně muset domluvit na ukončení pracovního poměru k určitému datu.

Myslete i na zasílání pošty. Pokud vám na vaši domácí adresu chodí každý týden nějaké složenky, dopisy a jiná pošta, odhlaste ji nebo poproste někoho, kdo by vám mohl pravidelně schránku vybírat. Nejste-li si jistí, jestli nebudete potřebovat něco vyřídit na poště, pro všechny případy sepište plnou moc s nějakým rodinným příslušníkem, který by tak mohl přebírat poštu za vás a zároveň i některé úkony na poště vyřídit vaším jménem.

K TÉMATU  Redakce vaří: dva dietní recepty. Snídaňové tipy pro příjemné vstávání

Co s pronajatým bytem?

Máte vlastní byt? Najděte si nájemníka, který v něm bude místo vás bydlet. Vy tak získáte jistý zdroj příjmů a byt aspoň nebude ležet jen tak ladem. Případně si nechte ukončit dodávky energií a vody. Formulář s žádostí o ukončení smlouvy najdete na internetu na oficiálních stránkách distributorů energií. Odhlaste si internet, poplatky za televizi a rozhlas, popelnici, případně také kabelovou televizi.

Pokud bydlíte v podnájmu, nezapomeňte včas vypovědět smlouvu svému pronajímateli. Informujte ho o aktuální situaci a domluvte se s ním na možnostech odstoupení od smlouvy. Skoro každý pronajímatel ocení, když si za sebe najdete náhradu. Tak mu odpadá starost s tím, že si ji bude muset hledat sám.

Hotelový pokoj nebo byt?

S tím ovšem souvisí i to, že si budete i vy muset v zahraničí najít nějaké bydlení. Pod stanem se vám asi nebude chtít bydlet celé dlouhé měsíce nebo roky. Zjistěte si, v jakých rovinách se pohybují místní ceny za pronájem hotelového pokoje nebo klasického bytu. Poptejte se i v různých facebookových skupinách, kde vám lidé mohou vhodný pronájem doporučit. Opět ale zase záleží na zemi, v níž jste se rozhodli žít.

hotel
Už víte, kde budete v zahraničí bydlet?

Požádejte o víza

Chcete si v zahraničí najít práci? Pokud nebudete bydlet v Evropské unii, musíte si zažádat o pracovní povolení a stejně tak i o víza, ať krátkodobá nebo dlouhodobá. Informujte se na příslušných úřadech, na jak dlouhou dobu vám může být vízum poskytnuto a za jakých podmínek. Také se nezapomeňte ujistit, až vás někdo v zahraničí zaměstná, že vás registroval na finančním úřadě.

Abyste mohli volat levně i v zahraničí mimo Evropskou unii, budete si muset pořídit místní SIM kartu. Proto si zjistěte i to, kolik taková SIM karta stojí a případně jaké mobilní tarify daná země nabízí, začněte se poohlížet i po tom, kolik stojí internetové připojení do domácností. Tedy pokud plánujete mít ve svém novém bytě internet.

S tisícovkou na účtu ve světě dlouho nevydržíte

V ideálním případě byste měli mít před cestou něco našetřeno. Ne vždy se vám podaří najít práci hned, a i když jste digitálním nomádem a pracujete sami na sebe, vždycky se hodí mít nějakou rezervu v zásobě. Někomu stačí dvacet nebo třicet tisíc, jiný by neodjel do zahraničí s minimálně sto tisíci na bankovním účtu.

Nejde říct přesně, kolik peněz potřebujete, ale určitě se vám nevyplatí cestovat tak, že si za poslední ušetřené peníze koupíte letenku, za zbytek si pronajmete hotelový pokoj na první týden a zbyde vám sotva patnáct stovek na jídlo. To je risk, který mohou podstoupit jen opravdoví dobrodruzi.

K TÉMATU  Sladké letní pokušení. Krásné dorty vypadají před rozkrojením dokonale, ale určitě neodoláte
cestování
Delší pobyt v zahraničí vám otevře nepoznaný svět.

Datová schránka a elektronický podpis

Vyplatí se také zřídit si datovou schránku a elektronický podpis, díky čemuž můžete s českými úřady komunikovat online. Elektronický podpis, stejně jako datovou schránku je možné zařídit si na poště nebo takzvaných Czech Pointech.

Očkujte se

Při cestě do určitých zemí je povinné očkování, například proti žloutence, tyfu, tetanu, malárii, žluté zimnici a jiným tropickým nemocem. Nenechávejte se ale očkovat těsně před cestou, obvykle ve vás vyvolá očkování určité, a ne příliš příjemné, reakce, které mohou trvat čtrnáct dní i déle. Cestovat v horečkách nejspíš nechcete. A možná by vás ani nepustili do letadla. Očkovací průkaz si samozřejmě vezměte s sebou.

Užíváte pravidelně nějaké prášky? Nezapomeňte si je nechat předepsat od vašeho lékaře s předstihem, nikdy si nemůžete být jistí, jestli je v cílové destinaci vůbec seženete. Také se svého obvodního nebo jiného lékaře zeptejte, jestli je možné pravidelně užívané léky nahradit nějakými jinými, v zahraničí běžně dostupnými. Všechny léky si nechávejte v originálním balení.

Co si zabalit?

Balení je ale pravděpodobně záležitostí nejtěžší. Co si sbalit? Samozřejmě oblečení dle toho, do jaké země cestujete. Jestli se chystáte žít na Bali, je jasné, že péřovku můžete s klidným svědomím nechat doma. Pokud budete žít na severu Kanady, pořádná bunda se bude hodit. Ale vždycky myslete na to, že je lepší cestovat spíš nalehko. Oblečení si navíc můžete dokoupit všude na světě. Raději počítejte i s tím, že se vám při cestování může kufr ztratit, proto do něj nedávejte nic, co byste pak mohli dny i dlouhé týdny postrádat.

pas
Nezapomeňte předem zařídit veškeré doklady a víza.

Nezapomeňte také na to, že spoustu věcí můžete třeba v cílové destinaci sehnat levněji než u nás. Ověřte si proto, kolik co stojí, abyste si zbytečně tady v Česku s předstihem nekupovali věci, které si můžete pohodlně a levně koupit i na místě. Když ale cestujete do Ameriky, uvědomte si, že všechny ceny, které jsou na internetu, jsou z valné většiny uvedené bez DPH.

Zkontrolujte si platnost pasu

Pas. Ano, bez pasu vás mimo Evropskou unii nepustí. Jak dlouho vám ještě platí? Ověřte si to a případně si nechte vystavit pas nový. Není nic horšího, než když po příletu do cílové destinace zjistíte, že za tři měsíce cestovnímu dokladu končí platnost a vy musíte svůj pobyt v zahraničí zahájit tím, že budete obíhat úřady.

Sice je toho hodně, co musíte zařídit, ale když začnete s předstihem, nebude nic z toho žádný velký problém. Jen si jednotlivé úkoly dobře naplánujte a na nic nezapomeňte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
www.mezinarodni-stehovani.cz, www.finance.cz, www.travelvedi.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?

Výběr článků

Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.

Nepřehlédněte

Které těhulky se letos nebo příští rok dočkají přírůstku do rodiny? Těhotenství oznámila slavná kontroverzní rapperka. Otec dítěte je navíc muž, který již byl dvanáctkrát ve vězení! Jaké další hvězdy se brzy dočkají potomka?
Květináče dnes mají spoustu podob. Ty venkovní mohou být i samozavlažovací, ale nejdůležitější je materiál. Oblíbené jsou betonové nebo ratanové květináče. Samozřejmostí jsou ale i klasické keramické květináče, a nejlevnější variantou jsou potom ty plastové, které ale také umí vypadat k světu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek