V čem spočívá systém zavařování?
Vaše úroda, o kterou jste celou sezónu pečovali, může být uchována pomocí zavařování. Zavařování ovoce a zeleniny funguje na bázi konzervace produktů, které udrží svou chuť i čerstvost. Teplý vzduch je vlivem zavařování vytlačován ze sklenic, a po jeho vytlačení se sklenice uzavře víčkem pomocí gumového kroužku kolem hrdla.
Zavařování ovoce a zeleniny je velmi jednoduché
Namísto složitějších postupů při vaření a zavařování džemů nebo marmelád je zavařování zeleniny nebo kompotů velmi jednoduché.
- Jednoduše naskládáte do sklenic syrové plodiny rozkrájené na menší části. Tím se jich do nádoby vejde co nejvíce a sklenici tím pádem napěchujete úplně celou.
- Pak už stačí jen přidat ingredience, které jsou vhodné k zavařování jednotlivých surovin (například k okurkám přidáte kopr) a zavaříte je klasickým způsobem.
Mytí okurek v pračce
Máte velkou úrodu okurek vhodných pro nakládání a nechcete o ni přijít? Je čas zavařovat! Pokud se pustíte do zavařování pomocí pračky, musíte ji nejdříve pořádně pročistit. Vůně aviváže pro nakládané okurky totiž nebude „to pravé okurkové“.
- Důkladně umyjte zásobník na aviváž či prací prášek – a místo něj nalijte do zásobníku i bubnu pračky ocet. Ten vám pračku krásně vyčistí, vydezinfikuje, a navíc krásně propláchne.
- Zapněte pračku na program s 90 °C a nechte ji vyprat naprázdno.
Pro zavaření okurek musíte nastavit rychlost otáček na co nejmenší a vypnout ždímací program. Díky tomu vaše okurky zůstanou celé a v neporušeném stavu či konzistenci.
- Nastavte si v programu praní studenou vodou, ta by měla být kolem 0°C.
- Nasypte do bubnu pračky svou úrodu okurek a nechte je prát celou dobu programu.
Zavařování v myčce
V době sklizně zapomeňte na mytí nádobí – a raději svou myčku využijte pro zavařování všech plodin, které vám dělají radost svou úrodou. Díky velkému objemu myčky na nádobí můžete zavařovat najednou několik sklenic a mnoho úrody.
- Pro zavařování úrody v myčce na nádobí zvolte program s co nejvyšším stupněm teploty. Stačit vám bude i teplota kolem 60 °C.
- Pro zavaření si nakrájejte plodiny na malé kousky, napěchujte sklenice až po hrdlo a zalijte studeným lákem na zavařování.
- Takto naplněné sklenice zavíčkujte a vložte do myčky na nádobí hrdlem nahoru.
- Díky zavíčkování se nemusíte bát, že by se do surovin dostal mycí prášek nebo leštidlo. Proto můžete myčku zapnout klasickým způsobem i s tabletou na mytí a do prázdných míst přidat i nějaké špinavé nádobí.
Tímto způsobem jednoduše zavaříte klasické nakládané okurky, ale také marmelády nebo kompoty. Pro zavaření bude stačit program na jednu hodinu mytí.
Zavařování v troubě
Nejčastěji v českých domácnostech můžete vidět způsob zavařování v troubě na pečení. Tam stačí postavit napěchované sklenice zalité lákem na pečící plech vedle sebe, a do plechu s okrajem nalít horkou vodu. Teplota pro správné zavařování je nejlepší na 95 °C.
V troubě nechte sklenice zahřát na asi 20 minut, a poté sklenice otočte vzhůru dnem. U každého druhu plodiny je doba zavařování trochu jiná. Proto zkuste dohledat, jak dlouho zavařovat zrovna vaši zeleninu či ovoce a marmelády.
Zavařování v mikrovlnce
Mikrovlnná trouba nechybí v žádné domácnosti, je to jednoduchý zdroj rychlého zahřátí jakéhokoliv jídla. Pomůže vám také při zavařování vaší úrody, tento způsob však vyžaduje více práce kvůli malému prostoru mikrovlnky. Zavařovat v mikrovlnce můžete veškeré plodiny nebo připravená jídla, stačí najít správný systém a nastavení trouby.
- Napěchujte sklenici po hrdlo, zalijte ji lákem a zavíčkujte. Můžete použít také šroubovací víčka, ty jsou do mikrovlnky vhodná, jelikož se nejedná o kovové složení.
- Vložte je do mikrovlnky a nastavte ji.
Obecně platí, že při nastavení programu na výkon 700 W bude stačit přibližně šest minut, aby byla sklenice připravená a zavařená. Pokud výkon zvýšíte na 850 W, bude stačit časovač nastavit na pět minut.
I když se může zpočátku zdát zavařování složité, jeho postup je v podstatě velmi jednoduchý.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT