Čtvrtek , 03. 07. 2025

Patricie

Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
zavařování ovoce a zeleniny
Jak zavařit ovoce a zeleninu? (foto: 123RF)

29. 06. 2021

V čem spočívá systém zavařování?

Vaše úroda, o kterou jste celou sezónu pečovali, může být uchována pomocí zavařování. Zavařování ovoce a zeleniny funguje na bázi konzervace produktů, které udrží svou chuť i čerstvost. Teplý vzduch je vlivem zavařování vytlačován ze sklenic, a po jeho vytlačení se sklenice uzavře víčkem pomocí gumového kroužku kolem hrdla.

Zavařování ovoce a zeleniny je velmi jednoduché

Namísto složitějších postupů při vaření a zavařování džemů nebo marmelád je zavařování zeleniny nebo kompotů velmi jednoduché.

  1. Jednoduše naskládáte do sklenic syrové plodiny rozkrájené na menší části. Tím se jich do nádoby vejde co nejvíce a sklenici tím pádem napěchujete úplně celou.
  2. Pak už stačí jen přidat ingredience, které jsou vhodné k zavařování jednotlivých surovin (například k okurkám přidáte kopr) a zavaříte je klasickým způsobem.

Mytí okurek v pračce

Máte velkou úrodu okurek vhodných pro nakládání a nechcete o ni přijít? Je čas zavařovat! Pokud se pustíte do zavařování pomocí pračky, musíte ji nejdříve pořádně pročistit. Vůně aviváže pro nakládané okurky totiž nebude „to pravé okurkové“.

  1. Důkladně umyjte zásobník na aviváž či prací prášek – a místo něj nalijte do zásobníku i bubnu pračky ocet. Ten vám pračku krásně vyčistí, vydezinfikuje, a navíc krásně propláchne.
  2. Zapněte pračku na program s 90 °C a nechte ji vyprat naprázdno.

Pro zavaření okurek musíte nastavit rychlost otáček na co nejmenší a vypnout ždímací program. Díky tomu vaše okurky zůstanou celé a v neporušeném stavu či konzistenci.

  1. Nastavte si v programu praní studenou vodou, ta by měla být kolem 0°C.
  2. Nasypte do bubnu pračky svou úrodu okurek a nechte je prát celou dobu programu.

Zavařování v myčce

V době sklizně zapomeňte na mytí nádobí – a raději svou myčku využijte pro zavařování všech plodin, které vám dělají radost svou úrodou. Díky velkému objemu myčky na nádobí můžete zavařovat najednou několik sklenic a mnoho úrody.

  1. Pro zavařování úrody v myčce na nádobí zvolte program s co nejvyšším stupněm teploty. Stačit vám bude i teplota kolem 60 °C.
  2. Pro zavaření si nakrájejte plodiny na malé kousky, napěchujte sklenice až po hrdlo a zalijte studeným lákem na zavařování.
  3. Takto naplněné sklenice zavíčkujte a vložte do myčky na nádobí hrdlem nahoru.
  4. Díky zavíčkování se nemusíte bát, že by se do surovin dostal mycí prášek nebo leštidlo. Proto můžete myčku zapnout klasickým způsobem i s tabletou na mytí a do prázdných míst přidat i nějaké špinavé nádobí.
K TÉMATU  Vepřový bůček do skla! Pochoutka, co vám vydrží na horší časy

Tímto způsobem jednoduše zavaříte klasické nakládané okurky, ale také marmelády nebo kompoty. Pro zavaření bude stačit program na jednu hodinu mytí.

Zavařování v troubě

Nejčastěji v českých domácnostech můžete vidět způsob zavařování v troubě na pečení. Tam stačí postavit napěchované sklenice zalité lákem na pečící plech vedle sebe, a do plechu s okrajem nalít horkou vodu. Teplota pro správné zavařování je nejlepší na 95 °C.

V troubě nechte sklenice zahřát na asi 20 minut, a poté sklenice otočte vzhůru dnem. U každého druhu plodiny je doba zavařování trochu jiná. Proto zkuste dohledat, jak dlouho zavařovat zrovna vaši zeleninu či ovoce a marmelády.

Zavařování v mikrovlnce

Mikrovlnná trouba nechybí v žádné domácnosti, je to jednoduchý zdroj rychlého zahřátí jakéhokoliv jídla. Pomůže vám také při zavařování vaší úrody, tento způsob však vyžaduje více práce kvůli malému prostoru mikrovlnky. Zavařovat v mikrovlnce můžete veškeré plodiny nebo připravená jídla, stačí najít správný systém a nastavení trouby.

  1. Napěchujte sklenici po hrdlo, zalijte ji lákem a zavíčkujte. Můžete použít také šroubovací víčka, ty jsou do mikrovlnky vhodná, jelikož se nejedná o kovové složení.
  2. Vložte je do mikrovlnky a nastavte ji.

Obecně platí, že při nastavení programu na výkon 700 W bude stačit přibližně šest minut, aby byla sklenice připravená a zavařená. Pokud výkon zvýšíte na 850 W, bude stačit časovač nastavit na pět minut.

I když se může zpočátku zdát zavařování složité, jeho postup je v podstatě velmi jednoduchý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na zavařování letního ovoce? + Tipy, v čem zavařovat

Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.
Bude se zastřihovat! Střední nebo krátká délka střihu znamená úplně nový účes, ale také rozhodnutí zbavit se své dlouhé okrasy. Možná se inspirujete!
Sdílené koloběžky jsou dnes v Praze viditelné téměř na každém rohu. Tento fenomén, který je součástí rychle se rozvíjející sdílené ekonomiky, nabízí moderní způsob dopravy. Zatímco někteří je považují za revoluční řešení městské mobility, jiní je vidí jako překážku a bezpečnostní riziko. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody sdílených koloběžek v Praze a jak ovlivňují každodenní život v české metropoli.
I když už se za okny kolikrát "rýsuje" jaro, ještě si nějaký ten pátek počkáme, než se dá zima definitivně na ústup. Počasí je nevyzpytatelné a po ránu umí i nepříjemně překvapit. Studený vítr a teploty okolo nuly rtům příliš nesvědčí.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Novoluní ve znamení Lva přináší 4. srpna 2024 příležitost pro nové začátky a sebevyjádření. Využijte tento čas k reflexi svých cílů a možností, zatímco planeta Merkur se chystá na svou retrográdní fázi. Zjistěte, jaké rituály mohou podpořit vaše záměry a proč byste měli být opatrní při zahajování nových projektů.
Proměňte svůj domov či byt v harmonickou oázu, kterou nebudete chtít už nikdy opustit. Udržování prostoru v Zenu není jen o stylu.

Výběr článků

S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.

Nepřehlédněte

Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek