Pondělí , 13. 01. 2025

Edita

Zajímavosti o houbách: které patří k nejzdravějším a co se o nich neví?

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
zajímavosti o houbách
Co jste o houbách asi nevěděli? (Foto: 123RF)

07. 09. 2021

Zmiňme si proto nejvíce prospěšné houby, které pomáhají nejen posílit imunitu, ale také efektivně bojují s infekcemi i nemocemi a nejrůznějšími viry. Prozraďme si, na jaké konkrétní se při sběru zaměřit a jaké zařadit do svého jídelníčku. Navíc si prozradíme zajímavosti o houbách, která budou jistě milým překvapením.

Jidášovo ucho nesmí v jídelníčku chybět 

Mezi nejzdravější houby patří bezesporu Jidášovo ucho. Mluvíme o houbě, která se jinak správně nazývá boltcovitka bezová. V lese se dívejte hlavně po starých a suchých kmenech, kde právě tato houba velice aktivně roste. Zejména se jí to všude hemží ve chvíli, díky je chladno a kdy je les plný vláhy.  

Když si Jidášovo ucho přinesete domů, zakomponujte ho především do asijských pokrmů. Právě v nich se tato houba velice často nachází. Hodí se ale také do polévky nebo do rizota, i v této kombinaci skvěle chutná.  

Pokud zařadíte takzvanou boltcovitku bezovou do jídelníčku, můžete se radovat hned z několika věcí – uleví vám kupříkladu s trávením, také pomůže při vysokém tlaku a napomůže k dobré imunitě. Navíc je to prevence trombózy a také infarktu. V moci této houby je nadále zpevnit vlasy, zlepšit pleť a zkvalitnit nehty.  

jidášovo ucho
Jidášovo ucho známe hlavně v sušeném stavu. (foto: 123RF)

Ani hlívě se nevyhýbejte obloukem 

Hlíva ústřičná není houba, která by byla mezi houbaři oblíbená. Většinou se jí vyhýbají obloukem, což je velká škoda. V lese je prakticky nepřehlédnutelná, protože je světlá a roste ve velkých trsech. Nejčastěji ji najdete na odumřelých listnatých stromech nebo případně na starých pařezech či kamenech.  

Rozhodně nebudete mít problém s tím, jak zpracovat hlívu ústřičnou. Je rozšířená po celém světě a je tedy součástí prakticky každé světové gastronomie.  

Hlíva je protizánětlivá a umí si hravě poradit s různými viry i bakteriemi. Dokonce ulevuje od nepříjemných plísňových onemocnění. S čím také efektivně bojuje, tak jsou hemoroidy a edémy. Umí zvýšit tvorbu červených krvinek a taktéž vám uleví od příliš vysokého cholesterolu.  

zajímavosti o houbách hlíva
Hlíva je svým tvarem specifická. (foto: 123RF)

Houba Shiitake jako budoucí lék na rakovinu 

Na houbu zvanou Shiitake v našich letech bohužel nenarazíte. Patří však do seznamu nejzdravějších hub. Důvodem toho je to, že obsahuje tolik látek jako žádné jiné houby světa. U nás se nachází řada pěstitelů této houby, která se posléze přidává například do těstovin, salátů nebo do polévek či asijských pokrmů.  

K TÉMATU  Úžasné zajímavosti o kávě, které většina lidí nezná!

Houba zvaná Shiitake je v posledních letech opravdu velice vyzdvihována. Dokonce je považována za budoucí lék na rakovinu. O jejích pozitivních účincích však věděli už dávní Evropané a Japonci před dvěma tisícovkami let. 

Už tehdy se vědělo, že Shiitake stojí za dlouhověkostí a také že podporuje imunitní systém člověka. Je to také skvělý bojovník proti virům a bakteriím či písním, navíc je to bohatý zdroj potřebných proteinů, které by se podle odborníků měly nacházet v každém jídle dne.  

Houba Shiitake se využívá i v boji proti únavovému syndromu a v boji proti cukrovce. Vyrovnává hladinu psychické zátěže a poradí si i s leckterými infekcemi. 

shiitake
Shiitake patří mezi nejzdravější houby světa. (foto: 123RF)

Sbírejte i kačenku českou 

Zejména na jaře v našich lesích můžete narazit na kačenku českou. Mluvíme o velice oblíbené houbě, která roste nejhojněji v březnu a dubnu. A kde na ni rozhodně narazíte? V zarostlých keřích nebo v křoví, také v listnatých hájích.  

I když se jí možná na první pohled bojíte, nemusíte se jí bát. Její chuť je opravdu skvělá, stejně jako její vůně. Připravte si z ní třeba báječnou polévku, která bude doslova napraná vitaminy a prospěšnými látkami.  

Kačenka česká je houba, která se taktéž pyšní celou spoustu zdravotních benefitů. Jedná se o antioxidační houbu, která zabraňuje oxidaci organismu. Kromě toho snižuje riziko vzniku arteriosklerózy a kornatění cév. Nikdy ji však nekonzumujte společně s alkoholem a už vůbec nikdy ji nejezte syrovou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Poslední víkend roku 2018! Sobotu si dopřejte spíše oddechovou a zbytečně se nedohadujte s ostatními, ať si na závěr roku nepokazíte náladu. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vás připraví na to, co by vás mohlo překvapit.
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Rebarborový koláč je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat sladkou pochoutku s lehce nakyslým nádechem. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit dokonalé těsto a lahodnou rebarborovou náplň, kterou si oblíbí celá rodina. Přečtěte si náš postup krok za krokem a vyzkoušejte tento osvěžující dezert ještě dnes!
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Svět kolem nás se hemží barvami a jejich miliony odstínů. Barvy dokážou ovlivnit naše emoce, chování, a dokonce určit povahu. Proto bychom je, tam kde můžeme, měli volit s rozvahou.

Výběr článků

Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?

Nepřehlédněte

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek