Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!

24. 08. 2018

24. 08. 2018

Ještě v 18. a 19. století bylo leváctví neboli sinistralita považováno za jakýsi hendikep, na který společnost pohlížela skrz prsty. Postupem času se však situace začala pomalu měnit k lepšímu, až se tito lidé po letech šikany dočkali nejen vytouženého klidu, ale i výhod v podobě speciálních pomůcek, jež jim usnadňují život. Co o nich říká moderní věda dnes a jaké zajímavosti v jejich světě panují?

Kdysi vada, nyní velká vzácnost

Z expertních odhadů vyplývá, že jedinců, kteří preferují levou ruku, je na světě pouhých 10 %, proto jsou vnímáni jako výjimeční. Vědci se také domnívají, že tato vlastnost je typičtější spíše pro muže. Co z toho plyne? Ženy jakožto levačky jsou vlastně ještě o něco vzácnější!

Historie a levorukost

Ačkoli je „levých“ jako šafránu, o jejich přítomnosti u důležitých historických událostí vůbec není pochyb. Levákem byl totiž Alexandr Veliký, Caesar i římský císař Tiberius. Do této kategorie spadá také Napoleon Bonaparte, Gándhí nebo Winston Churchill. Ani v řadách amerických prezidentů nikdy nebylo o ty, co to mají hozené „doleva“, nouze. Mezi slavná jména patří Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Harry S. Truman, J. F. Kennedy, Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton i Barack Obama. Mimochodem, v britské královské rodině je leváctví dokonce dědičné. Své o tom ví královna Alžběta II., princ Charles i princ William.

Hollywood a leváci? Nic neobvyklého

Svým fanouškům se na červeném koberci pravou rukou nepodepisují například Angelina Jolie, Julia Roberts, Nicole Kidman, Morgan Freeman, Keanu Reeves nebo Jim Carrey. Stejně je na tom Lady Gaga, Tom Cruise, Robert De Niro, David Duchovny, Whoopi Goldberg a Goldie Hawn. Výjimkou nejsou ani akční hrdinové, jako Mickey Rourke, Sylvester Stallone a Bruce Willis. Slušná síň slávy, což?

K TÉMATU  Vedeme k úspěchu: Naše první setkání bylo osudové, hned jsme si padly do oka

Jak jsou na tom zvířata?

Představte si, že váš pes, kočka nebo třeba křeček může být také levákem. Alespoň tak to tvrdí americká veterinářka Janice Lloyd. Tato zvířecí specialistka provedla unikátní výzkum, ze kterého vyplynulo, že až 50 % němých tváří upřednostňuje levou tlapku.

Sportovní nadání, o němž není sporu

Již několik nezávislých studií naznačilo, že levorucí mají předpoklady k tomu, aby vynikali v řečnických schopnostech a sportu, jako je třeba baseball, plavání, boxování nebo tenis. Jsou prý také nesmírně kreativní a excelují v matematice. Cizí jim však není ani architektura a hudební tvořivost.

Zdraví? Tady jsou možná rizika

Závěry nedávného amerického průzkumu bohužel sdělují, že „levý“ jedinec má pětinásobně vyšší pravděpodobnost vývoje alergie, astmatu nebo plicních chorob. Podle autorů dané studie také častěji trpí spánkovými problémy, a hitparáda to není ani v případě psychiky – prý se rychleji rozčílí a hůře zvládá emoce. No, všude je holt něco…

A kterou ruku preferujete vy? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Zimní slunovrat, nejkratší den v roce, je fascinujícím okamžikem, který si lidé po celém světě připomínali jako bod zlomu mezi temnotou a světlem. Tento den nám připomíná, že i po nejdelší noci přijde světlo, a představuje začátek cesty k delším dnům a naději na jaro. Proč byl tento den důležitý pro naše předky a jak ho můžeme oslavit dnes? Podívejme se společně na jeho historii, astronomickou podstatu a moderní interpretace.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Dnes si připomínáme smutné dvacetileté výročí od odchodu legendární české herečky Heleny Růžičkové. Talentovaná umělkyně, která oslnila diváky svým hereckým projevem ve filmech i na divadelních prknech, zanechala nezapomenutelnou stopu v české kultuře. Připomínáme si její kariéru plnou úspěchů, ale také tajemné schopnosti předvídat nejen osud ostatních, ale i svůj vlastní. Článek nahlíží na její životní pouť, filmové triumfy a ukazuje i na dramatické okamžiky, které vedly k jejímu předčasnému rozloučení se světem.
„Ten Zdeněk je tak skvělý, vybrala sis opravdu dobře,“ slýchávala Veronika od kamarádů i rodiny. Ve skutečnosti se bála s ním rozejít. Byl to psychopat. Nikdo kromě ní nevěděl, čeho všeho je schopný.
Miss krásy Kathy Zhu musela svoji korunku vrátit už následující den. Důvod je absurdní: před rokem si odmítla nasadit hidžáb. K tomu navíc zveřejnila nelichotivou statistiku o černoších. Přestože byla pravdivá, vedení soutěže jí titul okamžitě odebralo.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Včerejší den na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary nabídl bohatý program s filmovými premiérami, setkáními a kulturními událostmi. Herečka Iva Janžurová se představila na premiéře dokumentu Janžurka, která přilákala pozornost filmových nadšenců. Podívejte se na to, co se odehrálo za kulisy jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů ve střední Evropě.
K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.

Výběr článků

Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?

Nepřehlédněte

Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek