Bylinky oceníte nejen při zdravotních obtížích, ale i v kuchyni. Seznam těch nejoblíbenějších léčivek, kterým se na balkóně bude dařit, vám přinášíme.
Pěstovat bylinky zvládne každý
Pokud jste se rozhodli, že si za oknem uděláte voňavou lékárnu, je ideální čas začít s výsevem. Pokud se vám nechce čekat, můžete si koupit už sazeničky bylinek. Ven můžete ale rostlinky umístit až po 15. květnu, tedy po zmrzlých mužích, jinak by vám přízemní mrazíky mohly mladé rostlinky zlikvidovat.
Do jednoho truhlíku můžete dát i více rostlinek, ale s ohledem na jejich nároky (především na světlo a závlahu). Rostlinky sázejte do dobře propustné zeminy bohaté na živiny. V zahradnictví je dostupný substrát určený přímo na pěstování bylinek.
Které bylinky vybrat?
Nevíte, jakým bylinkám se u vás bude dařit? Při výběru stanoviště se řiďte orientací okna či balkónu, na který chcete bylinky umístit. Každá bylinka vyžaduje jiné podmínky. Na severní stranu můžete umístit pažitku, mátu či meduňku. Jižní strana bude prospívat středomořským bylinkám jako je levandule, rozmarýn či tymián. A na východě se bude zcela jistě dařit stévii. Každá rostlinka pak vyžaduje pravidelnou zálivku, případně střih, díky kterému bude bohatší.
Bylinky pro zdraví i do kuchyně
Léčivých účinků bylin využívají lidé už od nepaměti. Stejně tak dlouho se bylinky začali využívat i v kuchyni. Záleží tedy jen na vás, jak s nimi naložíte.
1. Levandule, královna středomořských bylin
Půvabná a omamně vonící levandule získala během posledních let na oblibě. Od nepaměti byla součástí venkovských předzahrádek i panských sídel. Kdo by neznal bylinu známou zejména pro svou relaxační vůni, kterou si udrží i dlouho po usušení. Levandule je silně aromatická, drobnými fialovými kvítky kvetoucí trvalka. Levandule je vysoká 60-120 cm bylina vytvářející keřík, který je vhodné brzy zjara sestříhat, abychom zajistili bohatý růst a květ.
Levandule je po staletí používána jako léčivá bylina na bolesti hlavy, proti závratím, podporu trávení, při poruchách spánku, při revmatických bolestech, na uklidnění a při úzkostných stavech. Levandulový olej je používán při aromaterapii. Díky silně aromatické vůni je levandule využívána také jako prostředek odpuzující hmyz. Už naše babičky vkládaly levanduli do svých šatníků kvůli odpuzení molů. Levandule našla své uplatnění i v kuchyni, zejména té středomořské. Jako součást ji najdeme ve známém provensálském koření.
2. Máta na žaludek i do mojita
Máta peprná je v aromaterapii a přírodní medicíně používána již stovky let. Většina z nás ji zná jako nezbytnou součást tradičního kubánského mojita. Máta má blahodárné účinky na trávení, pomáhá při žaludečních potížích, problémech s nadýmáním a nechutenstvím, pozitivně působí na střeva a uvolňuje křeče. Mátu peprnou se vyplatí mít po ruce i při nachlazení.
Uleví při rýmě, bolesti v krku a kašli. Máta je také bylinkou na nespavost, stres a migrény. Stejně jako u mnoha dalších léčivek vyniknou léčivé účinky máty nejlépe v esenciálních olejích. Máta dokáže i v květináči dorůst do výšky 50 cm. Vadí jí ostré slunce, a proto je vhodné umístit ji do polostínu.
3. Meduňka, pomocník při stresu
Meduňku snadno poznáme podle charakteristické citrónové vůně. Meduňka působí pozitivně na trávení, překyselení, plynatost a nadýmání. Známá je ale především díky svým uklidňujícím účinkům. Zmírňuje pocity úzkosti, paniky a mírné deprese. Umí navodit duševní klid a rovnováhu a pomůže také při nespavosti.
A chcete-li se dožít vysokého věku, dejte si meduňkový čaj, protože jde prý o recept na dlouhověkost. Meduňka je na pěstování nenáročná a roste poměrně bujně. I v květináči dorůstá výšky až kolem 80 cm.
4. Šalvěj lékařská neboli Babské ucho
Šalvěj patří mezi středomořské byliny, užívaná již starými Římany jako bylina na dlouhověkost. I když se u nás pěstuje mnoho druhů šalvěje, nejznámější a nejoblíbenější je šalvěj lékařská. Šalvěj je bylinkou téměř na všechno. Ceněna je především díky svým antioxidačním, antivirovým a antibakteriálním účinkům.
Šalvěj uvolňuje hleny a působí při bolestech v krku, bolestech zubů a zánětech dutiny ústní (užívá se jako kloktadlo). Používá se ale i při problémech s trávením, při nadýmání a při nechutenství. Pozitivně působí na paměť, ale oblíbená je i při nespavosti.
5. Bazalka pravá a chuť Itálie
Bazalka je jednoletá bylinka, která je pro mnohé neodmyslitelně spjata s italskou kuchyní. Bazalka má pozitivní vliv na zažívací obtíže, zejména pomáhá při trávení a uvolňování křečí. Pomáhá také při dezinfekci ústní dutiny a zánětech a bolestech v krku. V aromaterapii jsou éterické oleje z bazalky oblíbeny pro regeneraci těla i duše.
6. Rozmarýn a vůně Středomoří
Už od starověku patří rozmarýn mezi oblíbené léčivky. Účinnou látkou v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která pomáhá tlumit alergické reakce a dokáže ulevit ucpanému nosu. Používán je zejména při kožních problémech, proti lupům, ale i bolestem hlavy a depresivní náladě. Je silně aromatický, a proto stejně jako levandule pomáhá proti molům. Protože stejně jako levandule patří mezi středomořské byliny, vyžaduje i rozmarýn slunné stanoviště.
7. Stévie sladká
Stévie sladká je oblíbená zejména v posledních letech. Tato bylinka podporuje trávení a má schopnost potlačit pocit hladu. Z tohoto důvodu je užívána jako pomocník při redukčních dietách. Díky své sladké chuti je používána stévie jako sladidlo. Urychluje hojení ran, působí proti únavě a pozitivně ovlivňujementální činnosti.
8. Dobromysl neboli oregano
Dobromysl možná někteří znají pod názvem „zimní majoránka“. K této léčivce se vztahuje mnoho magických pověstí, podle kterých chrání před zlými duchy, čarodějnicemi, ale i hadím uštknutím. Dobromysl, jak již sám název napovídá, umí navodit „dobrou mysl“, a proto je užívána i jako lehké antidepresivum.
Dobromysl má antiseptické a protizánětlivé účinky, pomáhá proti zahlenění a podporuje vykašlávání, pomáhá na zažívání a prospěšná je při nespavosti a žaludečních neurózách. Hojí rány a tlumí otoky. Je součástí provensálského koření a velmi oblíbená je ve středomořské kuchyni. Pro dobromysl volte slunné stanoviště, chráněné před větrem.
9. Heřmánek pravý
Heřmánek je bylina, vysoká 50 cm s typickou příjemnou vůní, kterou si nespletete. Heřmánek se uplatní při celé řadě zdravotních obtíží. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánek má uklidňující účinky, pomáhá při zažívání, proti kašli, rýmě a nachlazení. Posiluje imunitu, pomáhá při poruchách spánku a poruchách menstruačního cyklu.
Díky svým regeneračním a zklidňujícím vlastnostem je heřmánek vhodný také při péči o pleť. Máte-li blond vlasy a chcete-li dosáhnout přírodním způsobem světlejšího odstínu, pravidelně oplachujte vlasy heřmánkem.
10. Majoránka zahradní
Ve starověkém Řecku a Římě byla majoránka považována za rostlinu lásky a silné afrodisiakum. U nás je majoránka známá především jako koření do polévek. Majoránka má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při nechutenství, nespavosti, rýmě a migrénám. Má pozitivní vliv na zažívání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Neměla by být užívána během těhotenství. Majoránka patří mezi středomořské byliny, a proto jí svědčí slunné stanoviště.
Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, konzultujte užívání bylin s vaším lékařem!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte