Asi 60 procent lidského těla tvoří voda, přičemž voda tvoří až dvě třetiny hmotnosti. Bez ní se tělo zkrátka neobejde, je důležitá pro samotné fungování, správnou funkci orgánů i svalů. Voda se v lidském těle také podílí na rozpouštění živin do těla a pomáhá s vylučováním všech nežádoucích látek. Když má tělo tekutin nedostatek, dochází k zadržování vody.
Když tělo začne zadržovat vodu?
Pokud tělo přestane fungovat podle ideálních představ a nezvládne vyloučit veškerou přebytečnou vodu, mluvíme o zadržování vody. Zavodnění nebývá dlouhodobý problém, každý z nás se občas s takovým stavem může setkat. Jestliže se ale zavodnění nemůžete zbavit déle než týden, je na místě se poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Příčin zadržování vody v těle je několik. Vedle problematického zdravotního stavu se může u žen jednat například jen o změnu menstruačního cyklu. Na zavodnění těla může mít vliv také příliš horké počasí, změna hormonů v těle, vysoký příjem soli nebo překyselení organismu. Zavodnění může nastat také v případě minimálního pohybu, závažného srdečního onemocnění nebo vlivem nemocí jater a ledvin.
Příznaky zavodnění
Zadržování vody v těle má své typické příznaky, díky nimž jasně poznáte, že se ve vašem těle děje změna. Prvním příznakem bývají často otoky končetin. Nejběžnější jsou oteklé kotníky nebo prsty na rukou. Kůže je velmi napnutá a možná vás i svědí. Ženy na sobě většinou zavodnění poznají ve chvíli, kdy se jim nedaří zhubnout i v případě, že se drží přesných kalorických tabulek.
Pokud tedy nevysvětlitelně přibíráte na váze a pozorujete na sobě otoky, pak se s největší pravděpodobností jedná právě o přebytečnou vodu v těle. Mezi otoky se mohou přidat také další klouby nebo dokonce vodou naplněné břicho.
Lidé s nadváhou zadržují více vody
Lidské tělo je schopné zadržet až o 2,5 kilogramu více vody než skutečně potřebuje. U lidí s nadváhou se projevuje zadržování vody o něco více, proto se při hubnutí tito lidé nejdříve zbavují vody a teprve pak přebytečného tuku. Zadržování vody často doprovází i další zdravotní problémy. Můžete trpět na časté bolesti hlavy, syndrom karpálních tunelů nebo zhoršení premenstruačního syndromu a bolest v oblasti pohlavních orgánů.
Vyšetření se nevyhnete
K lékaři byste měla zajít, pokud se příznaky zavodnění stále zhoršují a otoky nemizí. Ošetřující lékař vám udělá několik testů, aby tím vyloučil jiný vážný zdravotní problém. Čeká vás klasické fyzické vyšetření, krevní testy i test moči. Nevyhnete se ani jaterním a ledvinovým testům, EKG a rentgenu hrudníku.
Pokud zjistíte, že se nejedná o žádné vážné onemocnění, lékař vám nejspíš doporučí léčiva či doplňky stravy, co vám pomohou s odvodněním. Pomoci si ale můžete i sami, a to zejména úpravou vašeho jídelníčku a celkového režimu každého dne.
Jak se zbavit zavodnění?
Přespřílišné zavodnění je obrannou reakcí těla, které si připravuje zásobu potřebné vody na čas, kdy bude ještě hůř. Zkuste zbavit tělo pocitu, že má vody málo nebo že si musí tvořit rezervy. Jak na to? Paradoxně nejvíce na odvodnění zabírá větší přísun tekutin. Čím více tělo zavodníte, tím méně si bude uchovávat vodu v těle.
Do denního pitného režimu rozhodně nepočítejte příliš sladké nápoje, alkohol, kávu nebo čaj. Tyto druhy nápojů totiž vodu spíše odvádějí. Tou nejlepší volbou je samozřejmě čistá voda, pro lepší chuť si můžete do vody přidat například šťávu z citronu. Snažte se pít vodu po celý den a po menších doušcích. Cílem není doplnit tekutiny najednou z dvoulitrové lahve, jedná se o soustavný a pravidelný přísun, který vás přebytečné vody zbaví.
Pomoci vám může také omezení soli a rafinovaných sacharidů v jídelníčku. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné a vyhněte se bílému cukru. Chybu neuděláte ani v případě, že do svého denního režimu přidáte zdravý pohyb.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?
5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky