My vám poradíme, jak z toho ven. Nachystali jsme si pro vás několik užitečných a funkčních rad, se kterými zvládnete udržet své emoce na uzdě a jak hravě zvládnout vztah mezi nevlastními sourozenci.
Rivalita je pro vztah přirozená
Máte dvě nebo více svých vlastních dětí? V tom případě jistě pozorujete, že mezi sebou někdy soupeří o vaši lásku. Dávají to najevo mnoha způsoby – dožadováním se pozornosti, trumfováním se, pošťuchováním. Některé děti se vaši pozornost snaží upoutat i svými nemocemi.
Bývají nemocné, protože vědí, že se jim v tu dobu opravdu naplno věnujete a touží vás mít celou pro sebe. Rivalita je mezi lidmi, a to i takto malými, zcela přirozeným jevem, neznamená to, že by vztah mezi nimi nemohl nikdy fungovat.
To jsme si probrali rivalitu mezi vlastními sourozenci. Nyní si k tomu připočtěte velkou dávku rozporuplných emocí, co si s sebou nese nevlastní potomek. Zažil rozpad své vlastní rodiny, naprosto se mu otřásla půda pod jeho nohama, přišel o jistotu i o celou řadu svých jistot, které dlouho považoval za neměnné a stabilní.
Celý vesmír se ale nyní proměnil, a on je zraněný. Je jasně dané, že se tento zvrat v jeho životě bude promítat i na jeho chování.
Vlastní děti najednou přicházejí do častého styku s novým členem rodiny. Přirozeně se dále snaží, abyste milovala nejvíce je. I když to nahlas neřeknou, nového sourozence do života nepozvaly ony, nestojí o něj. Asi se tedy nebudete divit, když i vlastní a dosud pravdomluvní potomci občas zalžou, aby ve vašich očích očernili nového příživníka. Na tuto situaci se připravte.
Láska je klíč k úspěchu
Možná i vy v nevlastním sourozenci svých dětí vidíte povahové rysy jeho nepovedené maminky. Možná už je naprosto prošpikován naučenými frázemi z původní nefunkční rodiny a vás irituje jeho chování. Stále si ale musíte uvědomit, že vy jste v pozici dospělé osoby. Člověka, co by danou situaci měl zvládnout a jít mladším příkladem.
Možná vám pomůže si nevlastní dítě představit již v dospělém věku. Jak si přejete, aby na vás vzpomínalo? Jakou roli bude mít v životě vašich dětí? Nestojí nově vznikající přátelství s budoucím mladým dospělým člověkem za trochu snahy z vaší strany? Projevit dobrou vůli a lásku pomůže vám všem. Zvládněte tento vztah!
Komunikace nesmí pro vztah mezi nevlastními sourozenci váznout
Občasné třecí plochy vznikat budou, to je jasné. Stále by ale všichni sourozenci měli vědět, že jsou milováni a přijímáni. Když se kupuje malý dárek, pak všem, nikoliv jen těm „svým.“ Babička donese malou pozornost všem dětem, nikoliv jen „svým“ vnoučatům. Takto pomůžete vytvořit i vztah mezi sourozenci.
Snažte se podpořit jejich dobré vlastnosti a talent a vést děti k tomu, aby si co nejvíce vzájemně pomáhaly. Pepík může naučit Aničku kreslit, protože mu to perfektně jde. Za to mu Anička nachystá jeho oblíbenou svačinku, za kterou jí Pepík poděkuje. Zkuste děti motivovat k tomu, aby se vzájemně zabavily pomocí tomu druhému.
Pokud je to možné, zahrajte si společně hry a vnímejte, v čem jsou silné stránky jednotlivých sourozenců. Poté o nich diskutujte a dopřejte každému z nich, aby mohl ve své nově vznikající komunitě zazářit, i ten nejmenší z nich.
Klíčem k dobrým rodinným vztahům je akceptování rozlišnosti. Nikdo není stejný. Každý je jedinečný. Společnou komunikací si budete moci dopřát mladým lidem, aby k sobě našli cestu i přes svou rozdílnost. Třeba se vám společně podaří i přes počáteční nezdary vytvořit silné přátelství na celý život.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?
Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?