Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Vitamín D získávaný ze slunce. Kolik slunečního svitu načerpat, aby to mělo kýžený efekt?

Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
vitamín D
Jak načerpat ze slunce co nejvíc vitamínu D?

17. 07. 2023

Vitamín D

Vitamín D lze zařadit mezi základní vitamíny a nutno podotknout, že se nejedná pouze o jeden vitamín, ale hned o několik podobných molekul, které mohou být jak přírodního, tak syntetického původu. Mezi nejznámější patří vitamín D2 a D3.

Vitamín D plní v lidském organismu důležitou funkci, podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu, podporuje normální funkci svalů, imunitního systému. Doporučená denní dávka Déčka je stanovena Evropskou Unií na 5 mikrogramů u dospělých, 10 mikrogramů u těhotných, kojenců a dětí.

S nedostatkem tohoto vitamínu se ale potýká většina české populace. Příznaky na sobě možná pociťujete i vy: únava, ospalost, náchylnost k infekcím, svalové křeče, nechutenství… Co tedy můžete pro doplnění vitamínu D do svého těla udělat?

Naštěstí existuje hned několik způsobů.

  1. Tím úplně nejefektivnějším je sluneční záření, které podporuje syntetizování tohoto vitamínu
  2. Je možné získat vitamín D ze stravy
  3. Z doplňků stravy

Jak získat co nejvíce Déčka prostřednictvím slunečního záření?

Slunce je nejlepším zdrojem vitamínu D, protože pokud se člověk vystaví slunečnímu záření, tělo si může samo vitamín D vytvářet. Když se sluníčku vystavíte, dopadají na kůži ultrafialové paprsky, na které reaguje cholesterol a přitom vzniká vitamín D. Ostatní zdroje poskytují vitamínu D mnohem méně.

Ani to nejkrásnější opálení během letních prázdnin však není zárukou dostatku Déčka. Při získávání vitamínu D hraje roli několik faktorů, mezi nimi především váš fototyp, věk, doba, kterou člověk tráví na slunci, zeměpisná šířka, v které se člověk pohybuje a další.

Fototyp a sluneční záření

Každý člověk má trochu jiný fototyp kůže. To znamená, že zatímco někteří mohou na sluníčku strávit pár minut a jejich pleť se krásně barví do čokoládových odstínů, jiní odchází po pár minutách bez opalovacího krému rudí jak rajčata. Právě fototyp určuje reakci kůže na sluneční záření.

K TÉMATU  Cambridge dieta: vše, co jste potřebovali vědět

Nutno podotknout, že bez ohledu na váš fototyp by se měl před slunečním zářením opalovacím krémem chránit každý. V literatuře se rozlišuje 4-6 kožních fototypů, které se od sebe liší úrovní pigmentace i citlivostí na sluneční záření.  

  • Typ 1 je ten nejcitlivější na slunce, jde o lidi s velmi světlou pokožkou a světlými vlasy, kteří se téměř vždy spálí a prakticky nikdy se neopálí.
  • Typ 2 je na slunce také velmi citlivý, často se spálí a zřídkakdy opálí. Opět se jedná o lidi se světlou pokožkou.
  • Typ 3 se oproti předchozím typům také spálí, ale postupně jeho opálení tmavne a opaluje se. Jejich pokožka bývá lehce opálená.
  • Typ 4 není příliš citlivý na slunce a dobře se opaluje. Většinou se jedná o lidi s tmavými vlasy a hnědýma očima.
  • Typ 5 se spálí málokdy a opaluje se snadno. Tito lidé mají tmavší pokožku, tmavé vlasy a tmavé oči.
  • Typ 6 se opaluje rychle, většinou se jedná o lidi s černými vlasy a tmavýma očima.

Věk a sluneční záření

Roli při efektivním slunění a získávání Déčka hraje také věk. Především starší lidé mají schopnost získávat vitamín D podle výzkumů až pětkrát nižší. Na vině je atrofie kůže a výskyt pigmentových skvrn. Zvýšené je navíc v pokročilejším věku i riziko vzniku kožního karcinomu. O to více je potřeba ve stáří dbát na ochranu pokožky před sluncem.

Doba strávená na slunci

Doporučený čas strávený na slunci se liší podle kožních fototypů, geografické polohy i ročního období. Obecně však platí, že člověk by měl na sluníčku strávit alespoň dva dny v týdnu, nikdy však ne během poledne, kdy je sluneční žár největší. Pokud se slunci v průběhu oběda vyhnout nemůžete, je na místě nadměrně se chránit opalovacími krémy a vyhledávat stín. Riziko spálení, a tím pádem také riziko rozvoje melanomu, je v tuto dobu vysoké.

K TÉMATU  Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Nutno podotknout, že skrze ochranný faktor si tělo vitamín D nevyrobí. Ideální je tedy se intenzivně slunit vždy spíše kratší dobu, okolo 10-30 minut. Až čtvrtinu dne potom slunci nevědomky vystavujete asi čtvrtinu lidského těla – obličej, paže, nebo lýtka, to jsou nejčastěji části těla, na které sluníčko na jaře nebo v létě svítí většinu času.

opalování
Při opalování se vždy chraňte UV faktorem.

Zeměpisná šířka

To, jak dlouho by měl člověk trávit čas na slunci je ovlivněno také tím, kde se zrovna nachází. V České republice lze efektivně vitamín D pomocí slunečního záření získávat od března do října.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Opalování nebylo vždycky v módě. Díky bohu za Coco Chanel

Zdroje článku:
https://www.vitalia.cz/clanky/efektivni-sluneni-jak-nejlepe-ziskat-vitamin-d-ze-slunce/, https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/slunce-zdroj-vitaminu-d/?utm_source=ehub&utm_medium=affiliate&ehub=0f764de6801e4ab181a1b3366bfac2e0, https://www.benu.cz/co-je-vitamin-d-a-proc-je-tak-dulezity
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Kapelu Maxim Trubulenc zasáhla nečekaná a hluboká ztráta. Ve věku 53 let náhle zemřel Daniel Vali, dlouholetý člen a obličej kapely. Jeho náhlý odchod způsobil vlnu zděšení a smutku mezi členy kapely i veřejností. Na sociálních sítích kapely se objevila fotka s datem úmrtí a později i dojemný snímek zpěváka, na který reagovali fanoušci četnými vyjádřeními soustrasti a vzpomínkami na jeho talent a osobnost.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Tu a tam každý z nás dostane chuť na dobrý koktejl. Jenže… Když se snažíte nějaké to kilo shodit nebo si chcete udržet štíhlou linii, máte logicky trochu zábrany. Nebo výčitky. Ostatně alkohol zrovna patří k nápojům, kterým bychom se pro štěstí své váhy měli vyhýbat. Ovšem naštěstí ne tak docela.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.

Výběr článků

Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.

Nepřehlédněte

Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek