Vánoční hvězda začíná české domácnosti zdobit už od počátku adventu čili od první zapálené svíčky. Ať už nám dekoruje jídelní nebo konferenční stolek, vyniká nádhernými květy ve tvaru hvězdy. Přemýšleli jste někdy, proč kvete právě v tomto ročním období?
Až z dalekého Mexika
Pryšec obecný, lépe známý jako vánoční hvězda. Tato krásná pokojová rostlina má své kořeny v dalekém Mexiku, kde divoce obývá listnaté pralesy podél pacifického pobřeží. Už to je samo o sobě velmi zajímavé. Jak se ale rostlina kvetoucí běžně ve slunném, horkém Mexiku, stala symbolem vánočních svátků?
Z Mexika do Evropy
Vánoční symbol nám zdobí interiér dlouhá léta, přesto se jedná o poměrně mladou tradici v porovnání s jinými, hluboce zakořeněnými. Do Evropy se tato květina dostala v roce 1804. Toho roku si ji přivezl nejmenovaný přírodovědec, který ji zde chtěl zkoumat. Později ji zařadil mezi pryšce.
Součástí vánočních svátků se stala až v minulém století, kdy ji rodina německého přistěhovalce začala prodávat v předvánočním čase. Právě ve chvíli, kdy vyrostla do svého typického tvaru. Zmíněná rodina ji však do ’’hvězdy’’ vytvarovala pomocí technologických postupů. Jak už to s každým podvodem bývá i tento byl záhy odhalen a toho se chytila konkurence. Pěstitelé se ji naučili šlechtit a kultivovat tak, aby přežila v prostředí vytápěných bytů. A když se to podařilo, vánoční symbol byl na světě.
V současné době je možné zakoupit vánoční hvězdu v různých velikostech a barvách. Sice si ji pořizujeme nejčastěji v typickém červeném zbarvení, ale atraktivní je i její bílá podoba. Setkat se také můžeme s její růžovou alternativou, ovšem ta u nás není tak častá.
Proč vykvétá právě na Vánoce?
Důvodem není kouzlo vánoční, zázrak, nebo jak chcete, ale spíše to, že se den stává kratší a noc delší. Rostlina totiž vykvétá zpravidla tehdy, kdy je noc delší než dvanáct hodin. Z její krásy se tak můžete radovat i v dalších zimních měsících, nikoliv jen během prosince.
Žádný mráz a žádný průvan
Pěstování vánoční hvězdy není nic těžkého. Je to naopak poměrně snadné. Je však třeba najít pro rostlinku ideální stanoviště kde nebude mráz ani průvan. Na čem záleží, tak na správném výběru zeminy. Ta by neměla být ani příliš mokrá, ale ani příliš vysušená. Ať už rostlinu zakoupíte kdekoliv, pokud chcete, aby vám dělala radost co nejdéle, je dobré ji z původního obalu přesadit do nového substrátu.
Nejlépe se jí daří na místech, kde se teplota pohybuje mezi patnácti až dvaadvaceti stupni Celsia. Má ráda světlé stanoviště a suchý vzduch. Rozhodně ji nenechávejte na okenních parapetech, kde větráte. Teplotní výkyvy ji mohou a budou stát život.
Co se týče zalévání, nepřehánějte to. Zálivka by měla být mírná, ale za to pravidelná. Vyvarujte se přemokření a stojací vodě v květináči.
Pozor na chyby při pěstování
Pokud patříte k aktivním pěstitelům vánoční hvězdy a staráte se o ni po celý rok až do kouzelných svátků, pozor na pár chyb, které by vám její pěstování mohly zmařit. Jednou z chyb je již zmiňované přelévání. Zároveň se vyvarujte příliš suchému substrátu, který má za následek opadávání a žloutnutí listů. Také si ji nepořizujte z tržnice nebo s plísní – dlouho by vám v domácnosti nevydržela.
Odkvetlou vánoční hvězdu rozhodně nevyhazujte. Jak již bylo zmíněno, tato rostlina se dá pěstovat několik let. Stačí ji po shození jejích listů seříznout na výšku kolem deseti centimetrů a dát ji na světlé, chladnější místo. Zalévejte ji jen mírně, v létě ji klidně pěstujte venku. Když ji budete pravidelně hnojit, zanedlouho krásně obroste – když noc bude opět delší než den. Zní to až skoro magicky že?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost