Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Proč a kdy je oblečení toxické. Důvodem jsou nevhodné materiály a chemikálie z výroby

Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
toxické
Běžná výroba oblečení zahrnuje zpravidla mnoho toxických chemikálií a toxické mohou být i látky samy o sobě.

12. 07. 2023

Kůže je největší orgán a skrze ni nejen dýcháme, ale také přijímáme toxické látky z okolí. Nespadá sem však jen vzduch okolo nás, ale i to, do čeho se oblékáme. A co máte na sobě celý den, každý den.

Nevhodné materiály

Jedním z kritérií pro výběr oblečení by měl být materiál. Ne všechny materiály jsou totiž zdravotně nezávadné. Proto si teď něco povíme o materiálech, na které byste si měli dát extrémní pozor. Nebezpečné jsou hlavně z toho důvodu, že mohou způsobovat nejrůznější vyrážky a ekzémy, alergické reakce, bolest hlavy nebo třeba nevolnost či závrať.

Polyester

Jedním z nejnebezpečnějších materiálů je polyester. Není ani trochu prodyšný, proto naše pokožka trpí. Může svědit a pálit. Polyester navíc škodí životnímu prostředí, neboť výrobci při jeho zpracovávání používají obrovské množství vody a chemie (to je ale i případ bavlny a oděvního průmyslu obecně). Ačkoliv šaty z polyesteru mohou na první dobrou vypadat dobře, hlavně na obrázku, jakmile si je vyzkoušíte, nejspíš všechny jejich vady odhalíte do několika málo minut.

Viskóza

Jde o trochu lepší variantu polyesteru, tedy alespoň podle mnohých prodejců a výrobců oblečení. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně není. Škodí člověku i životnímu prostředí. Protože se vyrábí z celulózy, během nošení oblečení se z ní uvolňují nebezpečné látky. Tyto toxiny zapříčiňují například bolest hlavy, nespavost anebo nepříjemný tlak na hrudi.

Nylon

Z nylonu se vyrábějí punčocháče nebo silonky, ale také spodní prádlo. Jenže je stejně neprodyšný jako polyester. Spodní prádlo z tohoto materiálu vám proto může po čase v intimních partiích způsobit nejrůznější plísně a kvasinkové nemoci. Mužům zase z nylonového spodního prádla hrozí to, že jejich spermie nebudou dostatečně kvalitní.

Akryl

Akryl se využívá především k výrobě mikin, rukavic nebo čepic. Na většině akrylového oblečení tak najdete cedulku s upozorněním, že ho máte držet dále od ohně. Proč? Protože dobře hoří. Také se snadno srazí nebo naopak vytahá. Na oblečení se tvoří žmolky, a proto vám akrylové svetry příliš dlouho nevydrží.

K TÉMATU  Jídelníček, který vám pomůže vyhrát boj s celulitidou. Které potraviny jsou v tomto boji nejzásadnější?

Toxické látky v oblečení

Nyní si povíme něco o toxických látkách, která se v oblečení dají najít. Jde například o takzvaná azobarviva. Tyto škodlivé sloučeniny mohou být dokonce karcinogenní. Proto je u nás zakázáno tyto látky používat při výrobě oblečení pro děti nebo dětských hraček. Než si proto jakýkoliv kus oblečení pořídíte, ujistěte se, že disponuje certifikátem o jeho nezávadnosti. V sázce je vaše zdraví.

Ftaláty

Ftaláty se využívají hlavně u potištěných triček a mikin. Přitom mohou zapříčinit neplodnost. Ftaláty se používají především jako změkčovadla při výrobě plastů, ale ani v oblečení nejsou žádnou výjimkou. Pak se nám dostávají při kontaktu s kůží nebo sliznicí do těla a mohou vyvolat astma, nejrůznější alergie, oslabují imunitu a taktéž mají negativní vliv na srážlivost krve.

Formaldehyd

Formaldehyd obvykle obsahuje oblečení kvůli tomu, aby se nemačkalo. Jenže i tato toxická látka má velmi negativní vliv na naše zdraví. Dokonce se o této látce říká, že je karcinogenní. Právě karcinogenita byla prokázána při testování na zvířatech. U lidí ale obvykle způsobuje podráždění očí a dýchacích cest, kašel, únavu nebo nadměrnou žízeň. Někdy také může zapříčinit zánět průdušek nebo plic a v některých případech i astma.

Toxické kovy

A pak tu ještě máme třeba chrom, nikl nebo například rtuť. To všechno jsou toxické kovy, které na sebe vážou barvivo a udržují tak stálou barevnost oblečení. Jenže jakmile se kovy nahromadí v lidském těle, mohou na nás mít velmi negativní účinek.

oblečení
Oblečení před prvním nošením vždy vyprat.

Které materiály jsou těmi nejlepšími?

Než si příště vyberete nějaký nový kus oblečení do svého šatníku, přemýšlejte o tom, ze kterého materiálu je ušitý. Nejlépe samozřejmě uděláte, když si budete kupovat oblečení jenom z přírodních materiálů. Mezi ty nejoblíbenější patří hlavně len, bambusové vlákno nebo biobavlna. Populární je i oblečení z konopí nebo tencelu. Tencel se vyrábí z eukalyptového dřeva a je to velmi ekologický materiál. Navíc absorbuje o padesát procent více vlhkosti než bavlna a je dokonce antibakteriální.

Proč oblečení před prvním nošením prát?

A na závěr si zodpovíme jednu velmi důležitou otázku. Proč bychom měli i nové oblečení po nákupu ihned vyprat? Ženy, které se již staly matkami, moc dobře vědí, že než své miminko oblečou do nového oděvu, musejí ho vyprat. Proč ale to samé nedělají i s oblečením pro sebe? Schválně, perete nové oblečení nebo si ho hned vezmete na sebe?

K TÉMATU  Jak se starat na podzim o vaši pleť - 10 tipů

Pokud pro vás platí druhá možnost, pak vězte, že nové oblečení je plné chemických látek a bakterií. Když se oblečení vyrábí, dochází k jeho bělení, barvení a nakonec prochází procesem zvaným apretace. A jakmile se oblečení vyrobí, musí se zabalit, někde uskladnit a následně odeslat k zákazníkovi nebo na prodejnu. Všechny tyto procesy zapříčiňují to, že oblečení chrání proti hmyzu a molům nebo třeba proti vlhkosti. I nitě bývají napuštěné všemožnými chemikáliemi. Pokud tedy chcete předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím, je záhodno oblečení ihned po jeho nákupu vyprat, a to na teplotu doporučovanou samotným výrobcem.

Někdy je rovněž doporučováno oblečení po vyprání umístit do sušičky, aby prošlo aspoň jedním horkým cyklem. Co se týká samotného praní (nemáte-li informace od výrobce), postačí oblečení obrátit naruby a vyprat ho ve studené vodě. Jestliže jste si pořídili hedvábné oblečení či oblečení z jiných citlivějších materiálů, vyperte ho alespoň v ruce pomocí šetrného prášku přímo určeného na danou tkaninu.

Pozor na prací prášky a aviváže

Toxické však pro mnoho žen i mužů mohou být rovněž klasické prášky a aviváže. V případě, že ještě nemáte žádnou vlastní ověřenou značku pracích prostředků, zkuste v tom právě zakoupeném vybrat jenom pár kousků oblečení. Někdy se totiž může stát, že jakmile si vyprané oblečení vezmete na sebe, alergická reakce, především v podobě vyrážky, na sebe nenechá dlouho čekat. Pozor si samozřejmě dejte i na aviváž. Nejlepší je volit tu na přírodní bázi, kterou mohou používat i lidé s velmi citlivou pokožkou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kam zmizela holčička z legendární reklamy na Kofolu? Je zpátky v televizi

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Zdroje článku:
medicast.cz, arnika.org, aktualne.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
Kanadská zpěvačka Céline Dion (56) se v novém dokumentu "Já jsem: Céline Dion" rozhodla odhalit svůj těžký boj se syndromem ztuhlého člověka. Tento syrový film ukazuje její každodenní zápasy s bolestivými křečemi a neschopností ovládat vlastní tělo, což mělo vážný dopad na její kariéru. Dokument získal na Rotten Tomatoes neuvěřitelných 100 %, což svědčí o jeho silném dopadu na diváky i kritiky.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Chtěla jsem se s vámi podělit o můj příběh, který může motivovat všechny dámy třicet plus, aby nezanevřely na lásku. I když se sice hledá těžko, a na inzerát potkáte všechno možné, nakonec i vy najdete lásku svého života. Jako já.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Herečka Jana Boušková, kterou si většina z nás pamatuje jako energickou a vždy usměvavou dámu, má za sebou nelehké měsíce. Začátkem roku upadla a zlomila si bederní obratel – zranění, které ji na dlouhé týdny připoutalo k nemocničnímu lůžku a zcela jí změnilo každodenní rytmus. Nyní ale přichází světlejší období – z rehabilitačního zařízení by se měla už koncem července vrátit domů.
Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.

Výběr článků

My ženy jsme k sobě mnohdy hodně přísné. Jen si přiznejte, kolikrát stojíte před zrcadlem, prohlížíte si sebe sama a přeměřujete se kritickým pohledem. Tohle vám na sobě vadí, tohle se vám nelíbí, tamto byste mohla mít takové a tohle zase makové.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?

Nepřehlédněte

Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek