Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Tloustnutí po čtyřicítce: proč se to vlastně děje?

Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
tloustnutí po čtyřicítce
Proč se tak rychle hubne po čtyřicítce? (foto: 123RF)

22. 10. 2021

U žen za to mohou i hormonální změny

U žen po 35 letech věku dochází k poklesu produkce estrogenu, což nakonec vede k menopauze. Takový nedostatek estrogenu se nepěkně projevuje na nechtěném přibírání na váze. U mužů hladina testosteronu klesá po 30 letech. Projevy takového úbytku na hormonech mohou být deprese, snížené libido, ztráta svalové hmoty a zvýšení tělesného tuku.

Na vině je pomalejší metabolismus

Zlom nastává po čtyřicátých narozeninách, kdy v těle začne docházet k přirozeným změnám, kvůli kterým člověk najednou přibírá na váze. Je to proto, že v těle klesá bazální metabolismus, což znamená, že tělo spálí každý den o asi 60 kalorií méně. Pokud tak nezměníte svoji fyzickou aktivitu a navyklé stravování, můžete za rok přibrat až tři kilogramy. Proto je nutné revidovat jídelníček a snížit počet kalorií.

Co si s metabolismem počít?

Ti, kteří chtějí shodit kila, by měli v první řadě omezit množství „rychlých“ sacharidů. Nezabývejte se ale složitými počty a vezměte to selským rozumem. Omezte jídla, po kterých je vám těžko. Nemíchejte takzvaně „páté přes deváté“. Naopak jezte v pravidelných dávkách jídla, která jsou lehká. Maso byste měli do jídelníčku zařadit max. 2x týdně. Uvidíte, jaké zázraky se budou s vaším tělem najednou dít!

Další příčina: Úbytek svalové hmoty

Poté co oslavíte padesáté narozeniny začne svalová hmota ve vašem těle velmi rychle ubývat, a to až o 15 % ročně. Proces ztráty svalů však začíná již lehce po třicítce, avšak pomalejším tempem. Změny související s věkem, nedostatek fyzické aktivity, pokles hladiny testosteronu – to vše negativně ovlivňuje množství svalové hmoty.

Vše je navíc vzájemně provázáno, a tak tím, že ztratíte svaly také snížíte svůj metabolismus, a tudíž zvýšíte svou šanci získat další kila.

K TÉMATU  Cambridge dieta: vše, co jste potřebovali vědět

Co dělat s jejím úbytkem dělat?

Pokud jste ještě nesportovali, je nejvyšší čas začít. Silový trénink spojený s vysokým příjmem bílkovin vám pomůže udržet a opět navýšit svalovou hmotu. Pokud nejste zrovna příznivcem posiloven, vydejte se každý den alespoň na procházku do přírody. Také můžete zkusit pilates nebo jiné kondiční cvičení.

Pokud ke sportu opravdu netíhnete, začněte, jinak svou váhu zpět opravdu nezískáte. Nejde vlastně jen o váhu. Sportem přispějete k celkovému zdraví a díky němu se budete cítit svěže.

Jak si upravit nový režim na míru

Je to tedy jasné: po čtyřicítce se kilům navíc asi nevyhnete, ale udržet si krásnou postavu můžete stále. Stačí dodržovat několik pravidel. Zapomeňte na to, že můžete jíst co chcete a kdy chcete. Váš nový život musí mít pevný řád. Jídelníček si uzpůsobte na míru tak, abyste se stále cítili svěží a fit. K tomu vám dopomůže denní pohyb na čerstvém vzduchu. Uvidíte sami, že až do těchto kolejí najedete, budete se cítit jako znovuzrození.

Čemu musíte dát sbohem

Pokud přijmete uvedené rady za své, budete mít mnohem snazší život bez zbytečného trápení. Nesmí vás ale trápit přílišný stres, který všechna vaše snažení může zhatit.  Stres totiž tělu vůbec nepomáhá. Sice nebudete mít na jídlo ani trochu chuť, ale tím spíš si vaše tělo začne ukládat tukové zásob. A pocit lehkosti z každodenního dne bude tentam.

Nejlepší radou proto je: Zrevidujte svůj dosavadní život, proveďte nutné změny a dopřejte si konečně zdravý život jaký jste si vždycky přáli!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

STOP rychlému tloustnutí. Co nedělat, abychom nepřibrali?

Zpátky do plavek bez jojo efektu. Jak dosáhnout zdravého a trvalého úbytku váhy? Vyhněte se zkratkám a držte se zdravých zásad

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sex během menstruace je téma, které stále vzbuzuje kontroverze. Pro některé je to tabu, pro jiné přirozená součást života. Přestože se o tom nemluví často, sex během menstruace může mít několik výhod a není zdravotně nebezpečný.
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Výklady karet fascinují lidstvo po staletí. Ať už se jedná o tarotové, mariášové nebo andělské karty, jejich tajemství a schopnost poodhalit závoj budoucnosti přitahují mnoho lidí. Karet se ptáme na lásku, kariéru, zdraví i životní rozhodnutí. Jak ale skutečně fungují výklady karet a co od nich můžeme očekávat? Pojďme se na tento fenomén podívat blíže.
Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Zrovna teď je ten správný čas začít chodit do sauny. Proč? Sauna totiž umí zlepšit imunitu, a zabránit tak častému onemocnění. V neposlední řadě vám také dovede vylepšit psychiku!
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.

Výběr článků

Vysoké teploty mohou ohrozit zdraví. Meteorologové varují, že už od neděle nás čekají tropické teploty přesahující 31 °C, ve druhé polovině týdne až 34 °C. Nejvíce jsou ohroženi senioři, děti a nemocní.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.

Nepřehlédněte

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek