Pokud si nejste jistá, kam bude vaše další kariéra směřovat a toužíte po tetování, nechte si raději tetovat skryté místo. Jsou totiž povolání, kde může tetování na viditelných místech vadit. Viditelné jsou paže, krk, oblast dekoltu a u žen nohy, především lýtka a oblast kolem kotníků a nártů. Záleží na dress codu dané firmy.
Při práci s klienty se tetování nehodí
Mezi společnosti, kde může být tetování nežádoucí, patří firmy s konzervativní firemní kulturou a dále pozice, v nichž budete ve stálém kontaktu se zákazníky. Jsou to například banky, nemocnice, školy, letecké společnosti, ale i například recepce hotelových řetězců, soudy či jiné státní instituce.
Některé firmy tolerují, pokud mají zaměstnanci tetování při kontaktu s klienty zakryté například dlouhými rukávy nebo tmavými punčochami. Ovšem máte chuť chodit i přes léto v dlouhých rukávech nebo punčochách?
Tolerantní prostředí v uměleckých profesích
Plánujete-li kariéru například v oblasti IT, grafiky, vydavatelství, reklamy, většinou jsou postoje zaměstnavatelů tolerantnější. Někteří to mohou spíš pokládat za vyjádření kreativity vlastní osobnosti, což může být pro tyto profese naopak vlastnost žádoucí.
Nepřijali vás? Prokázat diskriminaci je složité
Vhodnost nebo nevhodnost tetování není právně ani pracovně-právně definována, s výjimkou rasistických či jiných zakázaných motivů. Ty se netrpí v žádné firmě. Většina právníků se sice shodne, že nepřijetí do zaměstnání kvůli viditelnému tetování je diskriminace. Ovšem velmi těžko se dokazuje. Firma vám totiž nemusí sdělit – a také většinou nesděluje – důvod, proč si nevybrala právě vás. Prostě vám napíšou, že si vybrali jiného kandidáta. Takže šance na prokázání diskriminačního jednání kvůli tetování je opravdu velmi malá.
Váš životní styl a práce v souladu
Tetování je podle některých personalistů symbolem určitého životního stylu, který je pro řadu firem nepřijatelný. Jestliže se chcete ucházet o místo v určité společnosti, zjistěte si, jakou má firemní kulturu. Seznamte se alespoň na dálku s pracovním prostředím či zaměstnanci. Informace najdete na webových stránkách i na sociálních sítích, kde můžete zjistit, jak se zaměstnanci oblékají a jaká jsou ve firmě „pravidla hry“. Některé instituce svůj postoj k tetování v případě žádosti o přijetí přímo uvádějí na svých stránkách, například Armáda České republiky.
Pokud tedy tetování máte nebo si plánujete nějaké pořídit, zvažte, zda firma a její prostředí bude vůbec vyhovovat vašim názorům a životnímu stylu. Budete tam trávit podstatnou část dne a možná již předem zjistíte, že by vám upjatější firemní styl neseděl. V tom případě přemýšlejte, zda by nebylo vhodnější hledat zaměstnání u jiné společnosti.