Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Syndrom prázdného hnízda dokáže manželstvím otřást

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
syndrom prázdného hnízda
Syndrom prázdného hnízda patří k rodičovství. (zdroj foto: 123rf.com)

12. 10. 2021

12. 10. 2021

Syndrom prázdného hnízda představuje poměrně náročné období v životě mnoha párů, ale zároveň je také výzvou, jak se naučit spolu opět fungovat jako partneři.  

Co je to syndrom prázdného hnízda

Dospělé děti se osamostatní a rodiče se ocitají ve zcela nové situaci odborně označované jako syndrom prázdného hnízda. Toto období bývá často provázeno pocity osamělosti, zbytečnosti, prázdna a smutku. Častěji se syndrom prázdného hnízda objevuje u těch rodičů, kteří ve výchově svých dětí viděli jediný smysl svého života.

Většinou jde o rodiče bez jakýchkoliv koníčků, zájmů, přátel a známých. Tito rodiče svým dětem věnovali všechen svůj volný čas a energii a s jejich odchodem ztratili i smysl života. Zcela logicky se pak dostaví deprese a pocity absence smyslu života.

Syndrom prázdného místa jako nový začátek

Mnoho párů se odchodem svých dětí ocitne ve zcela nové situaci, která úzce souvisí se schopností vést kvalitní manželský vztah. Společný život rodičů a dětí nedává často tolik prostoru na společný manželský život, protože mnoho párů vše podřizuje dětem a na sebe jim tolik času nezbývá. Odchodem dětí se ale vše změní. Najednou mají manželé nejen čas sami na sebe, ale také na přemýšlení o vztahu jako takovém.

Někteří manželé tak prochází obdobím, kdy zjišťují, že kromě dětí toho příliš společného nemají. Jak se naučit spolu opět fungovat, je pak velmi častá otázka mnoha párů po padesátce.

Trpí především ženy

Syndromem prázdného hnízda trpí mnohem častěji ženy. Po padesátém roce věku se u žen dostavuje také období menopauzy, což v kombinaci se syndromem prázdného hnízda může psychikou žen velmi otřást. Zbytečnost, prázdnota, deprese, úzkosti, strach ze ztráty partnera, osamělost a strach ze stáří jsou pak pocity, které nejedna žena prožívá.

K TÉMATU  Co s partnerem probrat ještě před zásnubami? Na tahle témata hledejte odpovědi ještě dříve, než vstoupíte do manželství

Obětování se dětem neprospívá žádné straně

Je mnoho rodin, kde se především matka, svým dětem tzv. obětuje. S rolí matky se žena vzdala svých zájmů a přátel a veškerou svoji pozornost soustředila na děti. Vše ostatní odsunula na druhou kolej v zájmu svých dětí. Poté, co matku dospělé děti opustí, nemá nic, pro co by žila a objevují se pocity prázdnoty a deprese.

Obětování se dětem se často objevuje u úzkostných matek. Problém spočívá především v neschopnosti zorganizovat svůj život tak, aby byl zachován i aktivní život mimo rodinu, tedy přátelské vztahy, zájmy a koníčky, pracovní život.

Rovnováha rolí

Každý rodič by si měl zachovat určitou autonomii a nebýt jen a pouze rodičem. Důležité je najít rovnováhu mezi rodičovskou rolí a vlastním osobním a pracovním životem. I když jsou děti vždy pro rodiče na prvním místě, nezapomínete také sami na sebe. Jen tak budou svým dětem příkladem, že skloubit rodinný, osobní a pracovní život lze.

Člověk potřebuje být oceňován nejen jako rodič, ale také jako přítel, kamarád, pracovník. Izolace a pozornost zaměřená jen na děti nedělá dobře nikomu ze zúčastněných.

Jak dál?

Aby rodiče odchod svých dětí neprožívali jako období plné prázdnoty, je důležité naučit se spolu opět žít jako partneři. Nejen, že každý z manželů by měl mít čas a prostor jen sám pro sebe, ale měli by se naučit být spolu. Právě s odchodem dětí nastává čas, kdy lze cestovat, poznávat, věnovat se dávno zapomenutým koníčkům, obnovit vztahy s dávnými přáteli a investovat do sebe či do manželského vztahu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Dara Rolins, ve svých 51 letech, opět dokazuje, že krása a šarm neznají věkové hranice. Po nedávné plastické operaci se objevila na veřejnosti s novým vzhledem, který ihned zaujal a vzbudil nadšení mezi jejími fanoušky. Navzdory kritice ze strany některých hejtrů Dara září sebevědomím a ukazuje, že důležité je cítit se dobře ve své kůži.
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Konflikty na pracovišti jsou nevyhnutelné, ať už jde o pomluvy, závist nebo spory mezi kolegy. Naučte se efektivně zvládat tyto situace a zachovat si profesionální postoj díky našim 10 osvědčeným radám. Zjistěte, jak konflikty předcházet, jak na ně správně reagovat, a kdy je čas vyhledat pomoc HR.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Hnízdečka pro miminka jsou důležitou součástí dětské výbavy. V čem tkví benefity dětského hnízdečka, kde kvalitní hnízdečko pro miminka pořídit a jak ho vybrat? Nejlepší řešení přináší obchod JUKKI. Tedy polský výrobce a prodejce produktů péče o děti, v jehož nabídce naleznete vše, co k péči o dítě potřebujete.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.

Výběr článků

Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?

Nepřehlédněte

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek