Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Šum v uších nemusí znamenat jen tinnitus. Často se jedná relativně o banalitu

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
v uších
Pískání, zvonění a šum v uších nemusí hned znamenat to nejhorší.

04. 04. 2023

Pomohou vám obyčejné kapky

Když vám hučí nebo píská v uších, automaticky to nemusí znamenat, že máte tinnitus. Může to mít úplně jiný důvod. Ten naprosto nejbanálnější. Jste nastydlí, což se u vás nejspíš neprojevilo rýmou, ale právě hučením v uších. Pokud to tak skutečně je, pomohou vám obyčejné kapky nebo sprej do uší, který ucho nejenom dezinfikuje a zbaví případného zánětu, ale také vám pomůže zbavit se ušního mazu. Problém by měl během jednoho týdne ustoupit.

Čistíte si uši správně?

Hučení v uších může být i důsledkem špatného čištění uší. Jste zvyklí používat vatové tyčinky? Možná příčina je na světě. Ušní tyčinky nejsou k čištění uší vůbec vhodné, a to z jednoho prostého důvodu – místo toho, abyste se ušního mazu a dalších nečistot zbavovali, zatlačujete ho dovnitř ucha. A maz se za nějakou dobu nahromadí a začne v uších dělat neplechu. Proto si raději pořiďte k čištění uší ušní svíčky anebo ušní sprej, který uvolňuje aktivní kyslík, čímž způsobí odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. Abyste tvorbě ušního mazu efektivně předešli, měli byste ušní kapky dávkovat jednou až dvakrát do týdne.

Možná vám jen ucho zalehlo

Další příčinou hučení nebo pískání v uchu či uších může být to, že vám ucho zalehlo. Proto si zkuste zívnout, případně se nadechněte, zacpěte si nos a pak pomalu do nosu vydechujte. Pokud to nepomůže, opakujte tuto metodu zase za deset nebo patnáct minut.

nachlazení
Nejste zrovna náhodou nachlazení?

Pozor si dejte hlavně na vodu

Je možné, že vám ucho zalehlo poté, co jste se sprchovali nebo koupali. Normálně voda v uchu nezůstává, ale máte-li ucho nebo obě uši plné mazu, pak stačí málo, zvukovod se stane mnohem užším než obvykle a voda z něj tak sama neodteče. Co dělat s tímto problémem? Většinou postačí, když počkáte do rána. Problém by měl sám od sebe zmizet.

K TÉMATU  10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

V některých případech může voda v uchu i bolet. V tomto případě zkuste vodu z ucha takzvaně vyklepat co nejdříve. Zkuste s nakloněnou hlavou poskakovat, případně si vypomozte látkovým kapesníkem. Pomůže vám i vatová tyčinka, ale nesmíte si ji zavádět do ucha příliš hluboko. Tak si zaděláváte na zánět. Stává se vám často, že vám voda v uších po koupání zůstává? Pak dbejte na prevenci:

  • Před každým sprchováním nebo koupáním si uši pořádně vyčistěte.
  • Po koupání ihned vytřeste vodu z uší ven.
  • Chodíte-li do bazénu, nebo jste zrovna u moře, nakapejte si do každého ucha trochu lihu, abyste zvukovod zklidnili.

Jestliže bolest ucha nebo hučení v uších po koupání neustává, pak si co nejdříve zajděte k lékaři, jinak zavdáte příčinu pro vznik velmi bolestivého zánětu zevního zvukovodu.

Nepříjemný, ale léčitelný

V neposlední řadě se může jednat o zánět středního ucha. Obvykle se projevuje praskáním v uchu, mnohem citlivějším vnímáním vlastního hlasu, zvýšenou teplotou, pocitem zalehlých uší, šuměním nebo hučením. Někdy se projevuje i výtokem z dutiny ušní. Ale nebojte, je léčitelný a nezůstane vám natrvalo.

Léčit ho můžete obkladem. Ručník nebo utěrku, případně kapesník, si namočíte do ledové vody, látku vyždímáte a přiložíte na ucho. Mokrý obklad následně překryjete suchým kusem látky a převážete. Chlad tiší bolest. Někdy ale nepomůže. Pak můžete zkusit do uší vložit stroužek česneku, který působí protizánětlivě.

uši
Dohání vás zvuky v uších k šílenství?

V tom případě si zajděte na ušní. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika a doporučí běžně užívané léky tišící bolest, tedy takové, které obsahují Ibuprofen nebo Paracetamol. Zánět se v některých případech léčí i propíchnutím bubínku. Jde sice o zákrok velmi nepříjemný, ale na druhou stranu vám pomůže téměř okamžitě.

A poslední případ, kdy vám může začít hučet v uších, je nadměrný stres, psychická a fyzická zátěž. V tom případě si naordinujte klid a ticho.

K TÉMATU  Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.benu.cz, zdravi.euro.cz, www.asklepion.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Podzimní období přináší chladnější dny, kdy se naše tělo přirozeně touží po něčem teplém, výživném a plném chutí. A co může být lepšího než polévka, která nejen zasytí, ale také zahřeje? V české kuchyni mají polévky dlouhou a bohatou tradici, a jejich obliba sahá hluboko do historie. Podzimní polévky jsou navíc ideálním způsobem, jak využít sezónní suroviny, jako jsou brambory, dýně, zelí nebo houby. Připravili jsme pro vás výběr deseti nejlepších polévek, které nejen že zahřejí, ale také připomenou tradiční chutě české kuchyně. V článku se také zaměříme na historii jednotlivých polévek a zajímavosti o jejich původu.
Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.
Oválné vany i umyvadla, dřevěné podlahy nebo přiznaný beton, a také všudypřítomná šedá barva podlahy nebo obkladů. To jsou koupelnové trendy pro rok 2019.
Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?

Výběr článků

Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
V neděli 21. července 2024 nastal vzácný druhý úplněk ve znamení Kozoroha. Tento jev, který obvykle vidíme pouze jednou ročně, přináší téma uzavírání nedořešených záležitostí a vyzývá nás k zodpovědnému chování. Úplněk ovlivňuje naši práci, kariéru i osobní život, a může přinést překvapivé politické změny. Věnujte pozornost svému zdraví, zejména kostem, kůži a zubům, a využijte tohoto období k meditaci, zbavení se strachů a přehodnocení svých životních cílů.

Nepřehlédněte

Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
Dnes čtyřiapadesátiletá herečka a modelka patřila v 90. letech minulého století k největším sexsymbolům. A stačila jí k tomu vlastně jen náhoda. Kdyby se neobjevila ve správnou chvíli na správném místě a neměla na sobě upnuté tričko, možná bychom ji dnes ani neznali.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek