Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
spánku
Chcete být v pohodě? Spěte osm hodin. (foto: 123RF)

16. 02. 2022

Stres, úzkosti, vyčerpání, neduživost…. známe to všechny. Marně si dlouhé měsíce či snad roky lámete hlavu nad tím, proč máte neustále špatnou náladu? Pak nejspíš praktikujete méně než osm hodin spánku denně.

Nepodceňujte sílu melatoninu

Během spánku se v našem těle tvoří takzvaný melatonin neboli spánkový hormon. Podotýkáme, že jde o velmi důležitý hormon, který příznivě působí na hormonální funkce organismu a také je významným antioxidantem, který nás chrání před stresem.

Kdo si však myslí, že si melatonin vytvoří během odpoledního šlofíka, toho nejspíš zklameme. Melatonin se vytváří za tmy, nejvíce se ho tvoří kolem půlnoci a jeho činnost trvá až do svítání. Když tedy v noci naspíte jen pět hodin a pak tři hodiny podřimujete přes den, není vám to nic platné. Ztracené hodiny spánku už nenaženete.

Lepší pamatovák

Co dalšího osm hodin spánku dokáže? Především také zlepšit paměť. Potřebujete-li se cokoliv naučit, ideální je, když budete chodit pravidelně spát každý den ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu také budete vstávat. Během osmihodinového spánku dokáže váš mozek nové informace dostatečně vstřebat a uložit si je na pozdější dobu. Tím se vám zlepší i dlouhodobá paměť. Pokud u vás ale zkouškové období probíhá tak, že se učíte do tří do rána a v deset ráno začínáte znovu, pak raději počítejte s tím, že za týden si nebudete pamatovat ani polovinu. Čím déle a lépe spíte, tím víc si toho zapamatujete za mnohem kratší dobu.

Ochrana před Alzheimerovou chorobou

Imunita. To je možná to, co vás v dnešním pandemickém světě zajímá ze všeho nejvíc. Denně zobete všechny možné vitamíny, cvičíte, jíte zdravě, hlídáte si dostatečný příjem ovoce a zeleniny a vůbec, ani na malou chvíli vás nenapadlo, že tou nejdůležitější prevencí před všemi nemocemi je právě spánek? Ano, tak tomu skutečně je. Spánek nás ovšem nechrání jenom před virovým onemocněním, ale například také před Alzheimerem či dalšími vážnými onemocněními. Kvalitní a dlouhý spánek chrání náš mozek i srdce.

spánek
Jen spánek v noci má ten pravý smysl. (foto: 123RF)

Chcete shodit pár kilogramu? Spěte

Snažíte se zhubnout? A jak toho chcete docílit? Cvičením? Omezením jídla? Zdravou stravou? Než začnete uvažovat nad tím, že vynecháte sladká a tučná jídla, zaměřte se spíš na to, kolik toho denně naspíte. Žádná dieta, byť zázračnější, vám dlouhodobě nepomůže, pokud nebudete spát alespoň osm hodin denně. Spánek je totiž nejlepší, nejefektivnější metodou, jak zhubnout. Když toho naspíte méně, nastává spánková deprivace, při níž budete mít chuť na nezdravá jídla, budete mít hlad i ve chvíli, kdy byste normálně hlad neměli a tím pádem toho i víc sníte. Zatímco po osmi hodinách spánku vás nenapadne večer vyplenit lednici. Ovšem tedy za předpokladu, že jíte pravidelně během celého dne.

K TÉMATU  Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Strašák, který nebolí

Cukrovka. To je jeden z největších strašáků, který dnes na světě existuje. Cukrovka může rovněž potkat každého z nás, ale pravidelným spánkem riziko onemocnění cukrovkou minimalizujete. Málo spánku ovlivňuje hodnoty glukózy v těle. Samozřejmě to platí v případě, že si dopřáváte málo spánku po většinu svého života. Když pár nocí špatně spíte nebo toho příliš nenaspíte kvůli cestování, nic tak strašného se neděje a neznamená to, že hned onemocníte cukrovou. Ale pár let krátkého a nekvalitního spánku už s vámi může zamávat dost radikálně.

Ale existuje ještě jeden vážný problém. Příliš mnoho spánku naopak značí, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Spíte-li větší část svého života déle než osm hodin a pořád jste unavená, klidně byste prospala celý den, naopak si zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Co dalšího byste měli vědět?

Je toho dost, ale alespoň si připomeneme ty nejčastější chyby, které během dne děláme, a co náš spánek činní nekvalitním. Především je tu kofein. Pokud si v devět večer dáte poslední kávu a o půlnoci půjdete spát, vaše tělo nebude na spánek připravené. Kofeinem v něm vzbuzujete dojem, že potřebujete být bdělí. A když přece jen usnete, tělo je stále v pohotovosti, proto si neodpočine ani tehdy, naspíte-li skutečně doporučovaných osm hodin. To samé platí pro alkohol.

Také bychom před spaním neměli jíst nic těžkého, tedy špatně stravitelného. Organismus pak během spánku pracuje na plné obrátky, místo toho, aby odpočíval. V neposlední řadě je dvě hodiny před spaním vynechat televizi nebo počítač. Modré světlo, které moderní technologie vyzařují, také činí náš spánek nekvalitním, i když to možná ráno po probuzení necítíte. Naopak jste rádi, jak jste se krásně vyspali. Váš organismus si ale myslí něco jiného a nenápadně vám jeden nekvalitní spánek za druhým sčítá a za pár let vám vystaví účet.  Vážně to chcete riskovat?

K TÉMATU  Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Hromnice jsou svátkem plným tradic, pranostik a symboliky. Tento den označuje přechod mezi zimou a jarem a dodnes si zachovává své místo v kulturních zvyklostech. Ať už jde o zapalování hromničních svící, konzumaci palačinek nebo lidové pranostiky, Hromnice jsou fascinujícím odrazem historie a přírody. Jaké zvyky s nimi souvisejí a co nám tento den napoví o příchodu jara?
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.

Výběr článků

Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Nepřehlédněte

Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.
O v pořadí pátém koučinku Nely s Marcelou se dočtete níže.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek