Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Rouška
Na ulici jenom v roušce! Vyrobte si ji jednoduše doma - i bez šití (zdroj foto: facebook.com)

23. 03. 2020

Pokud máte šicí stroj, zvládnete ji za chvilku. Pokud ne, podívejte se na varianty, které jsou výborné a rychlé. Rouška výrazně zamezuje šanci na šíření viru.

Význam roušky

Rouška jedním ze základních ochranných prostředků, kterým chráníme populaci proti šíření virů. Musíme si uvědomit, že aby byla účinná, musí ji nosit všichni. Rouška, kterou si doma vyrobíte, vás totiž od koronaviru stoprocentně neochrání. Významně však ochrání všechny ve vašem okolí – proto je její nošení dnes vyžadováno pokaždé, když opouštíte byt.

Nikdo si nejsme jisti tím, zda jsme již nepřišli s virovou infekcí do kontaktu a nejsme již v inkubační době, ve které se ještě neprojevily příznaky. I v této bezpříznakové době jsme totiž infekční! Plošné nošení roušek je významné v boji proti současné světové pandemii.

Kolik roušek budu potřebovat?

Aby roušky fungovaly, je potřeba si uvědomit, že mají zakrývat nos i ústa. Další informace, kterou potřebujete vědět je, že vám nebude stačit pouze jedna rouška. Doporučuje se měnit si roušku co dvě hodiny – tím, že vylučujeme v dechu vodu, se vám prostě a jednoduše rouška brzy promočí.

Rouška
Jednoduchý návod na výrobu vaší vlastní roušky (zdroj foto: facebook.com)

Jaký materiál zvolit?

Pro vytvoření roušky budete potřebovat bavlněnou látku s co největší gramáží – jde tedy o hustě tkanou látku. Každá rouška by měla ideálně obsahovat kapsičku, do které si vložíte další filtrační vrstvu – může jít o papírový kapesník, čistý filtr z vysavače nebo například o další kus látky.

Péče o roušku

Roušku, kterou si vyrobíme doma z bavlny, můžeme poté nosit mnohokrát za sebou. Je to díky její schopnosti zbavit se virů a bakterií pomocí vyváření. Když tedy roušku použijete, vložte ji do igelitového sáčku, který dobře utěsníte. Po příchodu domů roušku vyperte na 90 stupňů celsia. Ráno ji po vyschnutí můžete opět použít.

K TÉMATU  Mytí oken snadno a rychle: Vyzrajte na neoblíbenou činnost s jednoduchými tipy

Jak si vyrobit roušku bez potřeby něco šít?

Na internetu se množí videa jednoduchých návodů, kterými se můžete nechat inspirovat. Není potřeba mít doma nic jiného než běžné věci ze svého šatníku, které si upravíte.

Například v tomto videu si můžete roušku vyrobit pouze z bavlněného šátku a dvou větších gumiček do vlasů. Šátek si přehnete na polovinu a poté ještě na třetiny. Vznikne vám dlouhý proužek. Z každé strany provléknete zhruba do jedné třetiny gumičku a přečnívající kousky látky zastrčíte do vzniklé kapsy. Nezbývá než roušku nasadit na obličej a vysunout si jednu její část tak, aby vám pokryla také bradu.

Rouška z trička

Nůžky a triko máme doma všichni, pojďme si tedy vyrobit bavlněnou roušku. K výrobě se skvěle hodí i trička s potiskem, díky kterým se z roušky stává výborný zpestřující prvek v neklidné době. Takže: nejprve odstřihněte límec a tenký proužek látky vedoucí podél ramen. Poté odstřihněte přebytečný zbytek trička zhruba ve výšce prsou.

Dlouhý proužek látky máte hotový, teď už jen zbývá vytvořit šňůrky na zavazování. Dlouhý proužek látky, který vám vzniknul, tak jen po obou úzkých koncích vystřihnete, aby na obou stranách vznikly dlouhé „šňůrky“. Hotovo, jdeme nasadit, můžeme ven.

Proč nestačí obyčejný rockerský šátek přes nos a ústa?

Zdá se vám, že se to s tou opatrností naprosto přehání? Chcete si dát přes obličej svůj oblíbený rockerský šátek tak, jako si jej nasazují bajkeři, když sedají na motorku? Nedělejte to. Rozhodně je to lepší než nemít na sobě vůbec nic, ale bohužel mějte na paměti, že vás chrání jen dvě vrstvy mnohdy již zteřelé bavlněné látky.

To je prostě v dnešní době málo. Dejte si, prosím, alespoň tu práci, abyste měli oblíbený šátek opatřen gumičkami, nebo šňůrkami z obou stran, a složili si jej do podoby, kdy vás bude chránit alespoň 6 a více vrstev.

K TÉMATU  Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Šité roušky

Máte doma šicí stroj? V tom případě si podle našeho jednoduchého návodu vyrobte šitou roušku z bavlněné látky. Jako materiál, který můžete použít, se doporučuje například bavlněné povlečení, bavlněné ubrusy nebo bavlněné kuchyňské utěrky. V případě, že se cítíte být nápomocni lidem ve své komunitě, nabídněte své výtvory i lidem ve svém okolí – nedostatek roušek hlásí prodejny potravin, hasiči i zdravotníci. Buďte v této nelehké době užiteční, společně to všichni zvládneme.

Roušku si můžete vyrobit pomocí šátku, nebo si ji ušít z bavlněné látky, kterou máte doma. Důležité je, abyste si ji následně co dvě hodiny měnili, a po příchodu domů ji vyprali na devadesát stupňů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Marta Jandová, žena s rockovým srdcem a hlasem, který dobyl nejen českou, ale i německou hudební scénu, oslaví padesáté narozeniny. Dcera legendárního Petra Jandy, Marta je ženou mnoha talentů – od průlomového úspěchu s Die Happy po sólové projekty a významné televizní role.
Nový školní rok 2024/2025 je za dveřmi a přináší nejen nové výzvy pro děti, ale také pro rodiče a učitele. Tento článek vám přináší tipy, jak do nového školního roku vykročit s motivací a jak zlepšit komunikaci mezi školou a rodiči.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.

Výběr článků

Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?

Nepřehlédněte

Dne 7. září 2024 slaví své 60. narozeniny Sagvan Tofi, herec, zpěvák a model, který se stal ikonou pro mládež 80. let. Jeho cesta ke slávě byla nejen rychlá, ale i výrazná. Svým charismatem si získal srdce tisíců fanoušků, především díky filmům jako Vítr v kapse a Láska z pasáže, které ho proslavily nejen na plátně, ale i v bulvárním světě.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek