Budete se divit, ale cizinci o putovních kamíncích jaktěživ neslyšeli. Kupodivu jsou putovní kamínky čistě českým trendem, který propukl právě v době pandemie, kdy Češi nesměli vycestovat. Jediné, co vlastně mohli bylo chodit na procházky do přírody. A tak se stalo něco jen stěží představitelného!
Češi začali opravdu masově chodit ven a rodiny s dětmi, mladé páry, staří lidé i malé děti, všichni sbírali malé barvené kamínky a posílali je zase dál. Na jakém principu putovní kamínky fungují a kdo stál u jejich zrodu? Přečtěte si o tomto fenoménu v tomto článku.
Pomalovány jich byly už tisíce
Za vše mohou maminky z Třince, jejichž děti se pustily do malování kamínků jako první. Na Facebooku následně vznikla stránka, která dnes čítá již desetitisíce členů. Zemí se tento trend rozšířil rychlostí blesku a dnes již můžeme s jistotou tvrdit, že po celé republice byly pomalovány tisíce kamínků. Je možné, že jejich pozůstatky budeme nacházet ještě desítky let poté, co tento trend opadne.
Na jakém principu to funguje?
Putovní kamínky stihly pobláznit už stovky lidí, kteří je chrání ve svých domovech a zase posílají dál. Dejme tomu, že nějaký kamínek najdete ve své domovině a za týden jedete na dovolenou na druhý konec republiky. Uděláte to tedy tak, že nalezený kamínek strčíte do kapsy, doma napíšete na sociální síť Facebook, kde jste kamínek našli, a za týden ho zase umístíte třeba na tom opačném konci republiky. Najde ho tam někdo další, a tak pořád dokola…
Kamínky mají PSČ a Facebook
Co to znamená, že kamínky mají PSČ? Znamená to, že když kamínek s obrázkem otočíte, na opačné straně zpravidla najdete pětimístné PSČ. Je to číslo místa výroby kamenu. Tak dáváte jeho majiteli i všem ostatním možnost sledovat, jak daleko kamínek doputoval. Aby se o tom však mohli lidé dozvědět, musíte kamínek vyfotit a jeho fotku vložit na facebookovou stránku věnovanou hledačům těchto ozdob přírody.
Jak se malují kamínky
Na kamínky můžete použít obyčejné i speciální barvy. Povrch jakéhokoliv kamínku (nejlépe trochu placatého, ale tvaru se meze nekladou) pomalujete barvičkami a vytvoříte buď nesourodou směsici barev nebo vytvoříte perfektní dílo hodné svého vystavení v národní galerii. Každý z nás oplývá jinými schopnostmi kresby, avšak každý kamínek nalezený někde u cesty vykouzlí na obličeji svého nálezce stejný úsměv!
Lidé přiznávají posedlost
S jedním hledačem kamínků jsme dokonce udělali rozhovor. Podle něj je hledání kamínků skvělá zábava, která nabádá lidi k procházkám po přírodě. Sám ale přiznává, že se z toho hledání kamínků často stává až posedlost. „Když jdu ven, začnu už jen koukat kolem sebe, jestli někde kamínek neuvidím. Nemůžu si pomoct, nejde jen tak přestat!“ S úsměvem na rtech dodává, že je to hezký koníček, díky němuž objevuje stále nová místa.
Maluju a baví mě to
Jeho mladší sestra dodává: „Nedlouho poté, co jsme kamínky začali sbírat, jsme je i malovali. Koupili jsme si speciální barvičky a teď na ně malujeme, co nás napadne. Roznášíme je pak po vesnici. Doma máme krabičku a v té všechny úlovky schováváme, než je zase pošleme dál. Je to velká radost, najít kamínek. Zvlášť když je hodně pěkně pomalovaný, to se s ním pak loučí těžko.“
Kdo sbírá nejčastěji?
Sbírání putovních kamínků je především obliba mladých lidí disponujících facebookovým účtem. Neznamená to však, že by se do hledání kamínků nezapojovali také jejich rodiče, prarodiče nebo nejmenší sourozenci. Je to koníček pro všechny generace, který brzo snad posedne i zbytek Evropy. Pak bude Česko známo jako země, kde putovní kamínky vznikly.
Třeba si alespoň v tomto ohledu získáme světovou reputaci!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno