Příprava na přezimování
Většinu rostlin je nutné s příchodem chladnějšího počasí, tedy na podzim, přemístit do tepla. Tam zůstávají rostlinky až do jara. V bytě ale nemá každý z nás tolik místa, aby bylo možné všechny rostlinky nechat v domácnosti v klidu přezimovat. Naštěstí ale existují i druhy trvalek nebo bylinek, které můžete na svém balkóně nechat v klidu po celý rok.
Příprava na přezimování je totiž náročná a takové mrazuvzdorné trvalky stačí na zimu připravit pouze tak, že jim půdu izolujete proti mrazu. S příchodem vegetačního klidu se rostlinky přestávají hnojit a nechávají se odpočívat v teple. Které ale můžete bez obav na balkoně ponechat?
Dejte šanci bylinkám
Bylinky krásně voní, jsou zelené, takže balkon i ozdobí, a hlavně jsou nám užitečné. Díky mrazuvzdorným druhům bylinek si můžete čerstvé bylinky do jídla natrhat kdykoliv po celý rok. Navíc bylinky se dají pěstovat nejen na balkoně, ale i doma nebo na venkovním parapetu za oknem. Ovšem vybírejte pečlivě.
Mezi mrazuvzdorné bylinky patří:
- levandule
- šalvěj
- mateřídouška
- máta
- tymián
- oregano
Pozor ale na to, aby bylinky měly stále to, co potřebují. To je zejména dostatek světla. Během zimy je také nutné zakrývat půdu například chvojím, aby měly rostlinky kořeny v teple. Jinak se ale můžete těšit z toho, že se bylinkám povede na balkoně za každého počasí.
Stálezelený balkon díky stromkům a keříkům
Nechcete si lámat hlavu s tím, kterou rostlinu je třeba zazimovat, a kterou ne? Máte rádi zeleň a chcete si ji užívat doma celoročně? Pak začněte na balkoně pěstovat malé okrasné stromky nebo keře. Vždy jde o zakrslé varianty, takže se nemusíte obávat toho, že vám přerostou přes hlavu. Navíc u některých druhů stálezelených jehličnanů nebudete muset ani řešit to, zda je podzim, zima nebo léto.
Mezi nejznámější mrazuvzdorné dřeviny vhodné i na balkony patří rozhodně:
- Bonsaje (ovšem myslete na to, že i ty potřebují mít kořeny v teple).
- Z keříků jsou to pak vřesovce, které vám dokonce i uprostřed zimy krásně rozkvetou
Mezi nejčastěji pěstované vyšlechtěné druhy zakrslých jehličnanů pak patří:
- smrk ztepilý
- borovice
- jalovec
- cypřišek
Nejkrásnější mrazuvzdorné trvalky
Jestliže se chcete vyhnout pořizování nových sazeniček, výsevů či předpěstování, a nechcete každou rostlinku na zimu schovávat na místo, kde není zima, dbejte na správný výběr trvalek. Řadu z nich totiž venku můžete nechávat. Na balkonech vypadají trvalky nádherně, třeba violky ostruhaté kvetou od jara až do podzimu, takže nižší teploty zajisté zvládnou.
Nenáročné, a přesto krásné jsou i rozchodníky nebo netřesky. Pokud pěstujete zakrslé růže, připravte se ale na to, že ty budete muset na zimu připravit o něco více. Na podzim můžete bez obav nechávat venku také cibuloviny nebo okrasné sedmikrásky.
Letní krásky, které přenos potřebují
Některé druhy rostlin jsou však přenosné, to znamená, že je můžete nechat během léta kvést venku na sluníčku, ale v chladnějším období je zapotřebí je schovat dovnitř do bytu, nejlépe do nepřetopené místnosti, například do ložnice. Od jara do podzimu můžete mít venku či na balkoně například fuchsie, oleandry nebo citrusy. Těmto druhům sluníčko a teplo jen prospívá, ale přezimovat však musí vždy v bytě.
Na balkoně vám pak bez problému vydrží i okrasné trávy, které se většinou doplňují o kvetoucí druhy rostlin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Mějte bylinky pořád po ruce: Naučte se je správně zamrazit, ať si uchovají vůni i chuť