Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
techniky
Naučte se ověřené techniky, které vám skutečně pomohou porazit stres.

01. 04. 2020

01. 04. 2020

Relaxační techniky jsou skvělým nástrojem, jak stres zvládat.

Co je to stres?

Stres bývá často definován jako odpověď organismu na psychickou nebo fyzickou zátěž. V případě stresu organismus zareaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů, které způsobí zvýšení srdeční činnosti, zvýšení tepu a tlaku, svaly jsou připraveny k akci, a naopak trávicí soustava se uklidňuje.

Tělo se připravuje na reakci „boj nebo útěk“, jejíž cílem je ochrana člověka. Co děláme v případě nebezpečí? Vydáme se do boje nebo utečeme. Po této reakci ale poměrně rychle dochází k vyčerpání energetických zásob organismu, a proto je nutná regenerace.

Stresory v každodenním životě

Díky stresovým reakcím je tedy možné přežít. A právě tato reakce je společná i zvířatům, která díky ní přežívají v přírodě. Stres je běžnou součástí života v moderní společnosti a není možné, aby člověk na každý stresor reagoval bojem nebo útěkem. Často se proto stává, že jsme pod vlivem působícího stresoru nuceni setrvat.

Bohužel často i dlouhodobě, což se projeví mnoha zdravotními obtížemi, které často v první chvíli ani do souvislosti se stresem, nedáváme. Tato nemocnění mohou být různého charakteru a souhrnně je označujeme jako psychosomatická onemocnění. Typické jsou žaludeční vředy, bolesti hlavy, tlak na hrudi, zrychlená srdeční činnost, ztížené dýchání aj.

Obranné mechanismy

Ideální by samozřejmě bylo, vyhnout se stresu nebo působící stresor z našeho života odstranit. Ale tak jednoduché to samozřejmě není. Někdy proto dochází k procesům, kdy člověk mění nahlížení na stresovou situaci prostřednictvím obranných mechanismů. Které jsou ty nejznámější?

  • Bagatelizace (zlehčování a podceňování),
  • Popření (před stresorem zkrátka zavřeme oči, odmítáme uvěřit a chováme se, jako by neexistoval),
  • Racionalizace (nepřijatelné chování vysvětlujeme přijatelným způsobem),
  • Přemístění (nepříjemné, často negativní emoce, např. vztek, agrese, jsou přesunuty na náhradní objekt),
  • Útěk do fantazie (tzv. denní snění, prožívání nereálných představ) aj.
K TÉMATU  Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Jak zvládat stres

Stresu se bohužel nelze zcela vyhnout, protože mezi stresory patří i Vánoce, změna zaměstnání, narození dítěte či dovolená. Díky mnoha technikám, lze stres zmírňovat. a my si některé z nich blíže představíme.

Relaxační techniky

Relaxační techniky jsou velmi užitečným pomocníkem pro zmírnění stresu a napětí a výhodou je, že je zvládne naprosto každý.

Řízená představivost

  • Pohodlně se posaďte a zhluboka a pomalu nadechněte. Uklidněte tělo i mysl.
  • Zavřete oči a představte si sami sebe na nějaké oblíbeném či krásném místě, kde jste byli nebo které byste chtěli navštívit.  
  • Zaměřte se hlavně na senzorické vjemy (vůně, zvuky aj.).
  • Zůstaňte v představě tak dlouho, dokud se nebudete cítit odpočatě a uvolněně.
  • Začněte svou mysl vracet zpět do reality.Otevřete oči a vraťte se zpět o něco uvolněnější.

Progresivní svalová relaxace

  • Zaujměte pohodlnou polohu a klidně a zhluboka dýchejte.
  • Pokud jste uvolnění, vnímejte svoji pravou nohu. Napněte svaly na pravé noze a zatněte je tak, jak jen to bude možné. Po deseti sekundách uvolněte svaly pravé nohy. Poté třicet sekund jen odpočívejte.
  • Přesuňte pozornost k levé noze a celý postup opakujte.
  • Tímto způsobem pomalu uvolněte celé tělo.

Relaxační hudba

Poslech pomalé, klidné a uklidňující hudby nebo zvuků pomáhá zmírňovat stres a odstraňovat napětí. Výběru relaxační hudby se meze nekladou. Je jen na konkrétním člověku, jaký typ relaxační hudby zvolí. Někdo relaxuje při zvuku deště, jiný při pomalém jazzu.

Mindfulness

Mindfulness neboli technika všímavosti nabývá u nás v posledních letech na oblibě. Základní myšlenkou této techniky je právě všímání si toho, co se kolem nás právě děje. Je zbytečné řešit co bylo a co bude. Důležité je prožívat život právě teď a tady.

Jógové techniky

Jóga, to není jen cvičení, ale životní styl. Cílem jógových technik je nalezení životní rovnováhy. Oblíbená a velmi jednoduchá relaxační technika je tzv. Savasana.

K TÉMATU  Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

  1. Lehněte si na záda s nohama mírně od sebe.
  2. Ruce položte podél těla, dlaně nechte vzhůru.
  3. Zhluboka a pomalu dýchejte (z břišní oblasti).
  4. Zavřete oči a vnímejte všechny části těla a dopřejte jim naprosté uvolnění. V této pozici zůstaňte 5-15 minut. Protáhněte se a pomalu se posaďte.

Bylinky pomáhají

První pomocí v období stresu, nervozity, podrážděnosti může být také šálek kvalitního bylinného čaje. Už v dobách našich babiček byla oblíbená meduňka, chmel či heřmánek. Vhodné jsou již připravené bylinné směsi, které stejně dobře pomohou i nespavcům.

Zdravý životní styl jako prevence stresu

I když to pro mnohé bude znít jako klišé, díky zdravému životními stylu jsme schopni stresu lépe odolávat. Zdravý životní styl není ale jen o spoustě zeleniny a naprosté abstinenci. Dostatek aktivního pohybu, dostatek kvalitního spánku, pestrý a vyvážený jídelníček, eliminace stresu a pozitivní myšlení je to, co naše tělo udrží dlouho v kondici.

Stres může i pomáhat

Stres může být i prospěšný, např. při zkoušce nebo při pracovním pohovoru. Určitá míra stresu může být v některých situacích prospěšná, protože člověka stimuluje k lepším výkonům. Tento pozitivní stres se odborně označuje jako „eustres“ a je jedním z motivačních mechanismů, díky kterým člověk dosahuje lepších výsledků.

Na druhou stranu, překročí-li hranice stresu určitou míru, hovoříme už o tzv. „distresu“, což je právě ten typ stresu, který ohrožuje naše zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.

Výběr článků

Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?

Nepřehlédněte

Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek