Zatímco budete lovit vánoční stromeček a poslední dárky, zpomalte trochu v oddělení květin. Existují totiž pokojové rostliny, které mohou umocnit ducha Vánoc. Nejen, že zpestří štědrovečerní tabuli nebo okenní parapet, ale i doplní sváteční výzdobu.
Vánoční hvězda na každém stole
Už od Mikuláše by měla na stole dřímat květina červeného nebo bílé odstínu, která svým tvarem připomíná hvězdu. Řeč je o vánoční hvězdě. Svojí krásou doplní interiér, ať už se vaše výzdoba nese v duchu stříbrné, zlaté nebo je složená z přírodnin.
Pokud jste se k prodeji vánoční hvězdy zatím neuchýlili, ještě máte před Štědrým dnem čas si jednu pořídit. Jistě vám přinese štěstí nebo minimálně vykouzlí úsměv na rtech kdykoliv kolem ní projdete. Než za ni zaplatíte u pokladny, zkontrolujte, jestli má prozatím nevyvinuté listy, ideálně ještě zelená poupata. Pokud totiž investujete do ještě nerozvité alternativy, vydrží vám až do pozdního února.
Jak se starat o vánoční hvězdu?
Nejen stav v jakém ji kupujete, má vliv na její životnost. Klíčem k úspěchu je rovněž péče o ni jako taková. Dařit se jí bude hlavně na světlém stanovišti, kde se drží teploty kolem patnácti až šestnácti stupňů Celsia. Zálivka by měla být střídmá, není třeba ji přelévat (to ostatně nemá v lásce žádná pokojová rostlina).
Bramboříky – paleta barev na okenním parapetu
Vedle tradiční vánoční hvězdy se mezi zimní pokojové rostliny řadí také bramboříky. A když si je pořídíte v červené barvě, půjdou nepochybně ruku v ruce se zbytkem vaší vánoční výzdoby. Jestliže jste milovníky barev, bude brambořík pomyslnou třešničkou vašeho parapetu. K dostání jsou nejen v červené, ale také v bílé, fialové nebo růžové alternativě.
Bramboříky, které jsou dnes nabízeny v hobby marketech napříč republikou, jsou vyšlechtěné do mnoha velikostí a do mnoha krásných barev. Dokonce mají i rozličné tvary květů.
Jak se starat o bramboříky?
Co se týče péče o tuto drobnou, leč nádhernou pokojovou rostlinu, najděte jí stanoviště, kde bude rozptýlené světlo. Za chladnější místnost vám bude jenom vděčný. Těsnější květináč a dostatečná zálivka – to jsou další body v návodu, jak se správně o brambořík starat.
Vánoční kaktus přinese trochu exotiky
Pokud patříte mezi vášnivé cestovatele, možná i během Vánoc vyžadujete doma mít trochu té exotiky. Tu do domácnosti vnese vánoční kaktus. Pochází až z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a jelikož mluvíme o druhé polokouli, kvete právě v době našich vánočních svátků.
Mnoho pěstitelů prahne po tom, aby jim vánoční kaktus rozkvetl přesně na Štědrý den. Aby se tento krásný a magický scénář naplnil, musíte se o něj starat už od května hned po odkvětu. Rostlinu následně přesaďte a zavěste do listnatého stromu. Zajistíte jí tak dostatek stínu, který v této fázi růstu potřebuje.
Jak se starat o vánoční kaktus?
Ať už se vám podařilo naplnit onen scénář či nikoliv, v interiéru má vánoční kaktus své místo v chladnější místnosti. Neustálé otáčení květiny nebo její přenášení není ku prospěchu. Spíše ji necháváme žít vlastním životem s tím, že nepodceňujeme zalévání. Její vegetační cyklus je trochu jiný než u ostatních pokojových rostlin. Je to přece jen exotická kráska z deštných pralesů, jak již bylo zmíněno.
Hvězdník udělá parádu i na jaře
Mezi vánoční pokojové rostliny často zařazujeme i takový hvězdník, který však (možná paradoxně) kvete nejvíce na jaře. V hobby marketech i květinářstvích však najdete rozkvetlý rovněž v této době, proto ho klidně kupte a postavte ho doma třeba na okenní parapet. I tato pokojová rostlina totiž podtrhne všude panující vánoční atmosféru.
Hvězdník je typický svou velkou cibulí, ze které vyrůstají většinou dva stvoly. A na každém z nich se vytváří dva až čtyři velké květy připomínající kalichy (někdo je označuje za zvony s koncovým tvarem hvězdy).
Jak se starat o hvězdník
Přestože bylo zmíněno, že rostlina vykvétá většinou na jaře, existují alternativy s rychlými cibulemi, které zaručí, že se z krásy barevných květů budete radovat i v období vánočních svátků. Co se týká péče o hvězdník, nezapomínejte na pravidelné hnojení (vhodné je hnojivo obsahující draslík) a každoroční přesazování (vždy do nového a velkého květináče s odpovídajícím novým substrátem).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky
Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé