Znaménka jsou přirozenou součástí každé kůže, jejichž četnost se odvíjí od vašeho fototypu. Velkou roli hraje také věk, zrovna tak intenzita pobytu pod slunečními paprsky, které podporují hyperpigmentaci, a tedy také rozvoj mateřských znamének. A čím víc slábne ozonová vrstva, tím víc bychom měli být ve střehu – chránit se krémy s vysokým ochranným faktorem, pravidelně si kontrolovat své pihy nejen od oka, ale i zkušeným dermatologem.
Protože při vizuální kontrole se může stát, že něco málo (a třeba zrovna dost zásadního) uteče, přišla spolu s moderní dobou i metoda FotoFinder s umělou inteligencí, která naskenuje každičkou část vašeho těla a včasně tak odhalí pihy, které nemusí být úplně v pohodě.
Rychlé, šetrné a velmi přesné
FotoFinder je sice mladou, zato úžasnou metodou, která vás bezbolestnou cestou, rychle, a přitom s maximální přesností nasnímkuje od hlavy až k patě a vychytá tak potenciálně riziková znaménka, která si žádají zvláštní pozornost. Zároveň také dokáže diagnostikovat melanom. Získaná data pak slouží jako důležité vodítko pro odborníka, který následně riziková znaménka ještě vizuálně zkontroluje a doporučí, zda je nutné znaménko pouze hlídat, případně navrhne termín jeho odstranění. Celé vyšetření trvá zhruba půl hodiny a ideální je ho každý rok opakovat. U rizikovějších pacientů pak nejlépe dvakrát do roka.
TIP: Na robotické skenování zpravidla přispívá i zdravotní pojišťovna, a to v rámci preventivních programů. Výše příspěvku se liší podle pojišťovny, ovšem každá sleva na vyšetření se počítá.
Pro koho se FotoFinder hodí?
Samozřejmě pro každého, který se chce starat o své zdraví, ovšem nejvíce ho ocení ti, kteří:
- mají genetické predispozice k pihám i onemocněním kůže
- mají velké vrozené névy anebo velký počet pih (přesahující počet 50 a více)
- se častěji pohybují na sluníčku
- užívají imunosupresiva nebo léky, které ovlivňují tvorbu pigmentace
Jak skenování probíhá?
Pokud vás vyšetření pomocí speciálního skeneru láká, pak vás určitě bude zajímat, jak to celé probíhá.
- Vysvlečete se mimo kalhotek a postavíte se před speciální foťák, který má za úkol roboticky naskenovat celé vaše tělo Jak si přesně stoupnout a polohovat se, vám sdělí sestřička nebo lékař, který vyšetření bude provádět. Snímky se budou pořizovat zepředu i zezadu, zrovna tak z každého boku.
- Po vyšetření vyčkáte na zhodnocení lékařem, který vás poté ještě zkontroluje dermatoskopem a zaměří se zejména na znaménka, která ze skeneru vyšla jako problematická. Lékař vám následně vysvětlí, co je v pořádku, co naopak není, veškeré rizikové snímky vám ukáže.
- Následně se domluvíte na případné kontrole nebo rovnou na odstranění znamének, která jsou už za hranicí běžného nálezu. To probíhá chirurgicky nebo formou laseru, a to kdekoliv na těle.
- Poté se ideálně po roce (nebo dvakrát do roka) dostavíte na kontrolu, která bude probíhat naprosto obdobně. Výhodou však je, že skener při dalším vyšetření porovná původní nález z předchozí návštěvy a nalezne tak i případné odchylky, tedy znaménka, která změnila svou barvu nebo velikost.
Prevence je důležitá
I když má občas někdo tendence brát to na lehkou váhu, faktem je, že melanom patří k běžnému typu rakoviny kůže, která je celkově zodpovědná za 75 % úmrtí. Jedná se vlastně o nejrychleji rostoucí tumor, který dokáže snadno zdvojnásobit svou velikost. Onemocnění si pak z věkového hlediska nevybírá a postihnout může kohokoliv. Jen u nás se každý rok na 100 000 obyvatel objeví 12-14 nově hlášených zhoubných nádorů v podobě melanomu. A vůbec nejčastěji pak postihuje muže s bílou pokožkou. Včasně odhalený melanom má velkou naději na úspěšnou léčbu, která se léčí chirurgicky i ozařováním.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT