Pokojový ibišek jako velice atraktivní rostlina
I když jsou dnes nadmíru populární stálezelené rostliny, pravdou je, že ani na klasické kvetoucí pokojovky se stále nedá dopustit. Nenarazíte na ně sice ve všech domácnostech, ale někde opravdu ano. V posledních letech zájem roste především o pokojový ibišek, který je známý pro svou barevnost a taktéž nenáročnost. Pěstování pokojového ibišku navíc není žádná věda.
Většina začínajících pěstitelů se zalekne každé kvetoucí rostliny. Domnívají se, že o kvetoucí rostliny se pečuje nějak jinak, zvláštně, že vyžadují jinou péči než snadné stálezelené rostliny. Jenže není tomu tak. Sice některé kvetoucí rostliny jsou sice náročnější, ale nemůžeme je všechny házet do jednoho pytle.
Zejména pokud mluvíme o pokojovém ibišku. Tato rostlina není nijak náročná, v bytě se jí daří poměrně dobře. Aktuálně si lze vypěstovat ibišek v růžové, červené, bílé, oranžové nebo žluté barvě, ale jak na to?
Jak na pěstování pokojového ibišku
Abychom vám potvrdili, že pěstování pokojového ibišku není žádná věda a že se opravdu jedná o nenáročnou rostlinu, pojďme si prozradit, jak ho doma tedy pěstovat. Základem úspěšného pěstování je světlo. Stačí dát rostlinu na světlé místo v bytě. Ideálním místem je tedy okenní parapet nebo jiné místo orientované na jih nebo jihovýchod.
Stejně, jako je tomu u jiných pokojových rostlin, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přímé sluneční paprsky, které na něj přímo praží. Jedna věc je světlé stanoviště, druhá věc jsou přímé sluneční paprsky, které mohou jeho listy popálit.
Teplo je taktéž důležité
Při pěstování pokojového ibišku je důležité také teplo. Pokud ho ale dáte na světlé stanoviště, příjemná teplota bude zajištěna. Ideální teplota pro pěstování pokojového ibišku je kolem dvaceti stupňů Celsia, v zimě pak nesmí teplota klesnout pod deset stupňů.
Ibišky milují velkou vzdušnou vlhkost
Co ibišky rozhodně ocení, tak je velká vzdušná vlhkost. Tu doslova milují a ta jejich růstu a kvetení prospívá. Aby byla dostatečná vzdušná vlhkost zajištěná, pravidelně ibišek kropte nebo roste. Stačí vzít do rukou rozprašovač a trochu rostlinu pokropit vodou.
Co je až pozoruhodné, je fakt, že ibišek oznámí světu, když vlhkost vzduchu není dostatečná. Poznáte to tak, že začne své listy svinovat a později jeho listy začnou opadávat.
Zálivka musí být přiměřená
I když pokojový ibišek miluje vzdušnou vlhkost, neznamená to, že si libuje v množství vody. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani pokojový ibišek nesnáší dobře přelití. Sice se rád napije, ale dlouhodobé přemokření mu není zrovna po chuti. Držte se tedy při zalévání jednoho pravidla, a sice zálivka má být rovnoměrná a přiměřená.
Abyste se vyhnuli případnému přelití rostliny, je dobré před zalitím zkontrolovat, jestli je zemina mírně vyschlá. A pokud ano, je čas na zalévání. Pakliže zůstane voda v misce pod květináčem, vylijte ji. Stejně jako orchideje, ani pokojové ibišky nesmí ve vodě stát.
Při zalévání pokojového ibišku používejte odstátou vodu a nikoli tvrdou vodu nalitou přímo z kohoutku. Pokud nemáte na zahradě káď s dešťovou vodou, vodu na zalévání pokojového ibišku si přichystejte den předem – voda během noci změkne.
Ptáte se, jak poznáte, že jste ibišek přelili? I v tomto případě vám to dá ibišek najevo. Na přelití upozorňuje tak, že svěsí své listy, které později vadnou. Bohužel to často vypadá, že květina potřebuje zalít – listy jsou suché. Jenže když to uděláte, absolutně tím zahubíte pokojovou rostlinu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření