Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Pěstování jahod: doma v truhlíku versus na zahradě

Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
pěstování jahod
Jak pěstovat jahody v truhlíku? (foto: 123RF)

24. 05. 2021

Kdy vysadit jahody na zahrádce?

Jak na pěstování jahod? Sazenice zahradních jahod se vysazují na jaře, nebo na podzim, přičemž před výsadbou se sazenice uchovávají v chladné místnosti po dobu nejméně 5 dnů.

Nejlepší čas na výsadbu je odpoledne. Přebytečné listy jsou odstraněny, zejména staré a uschlé, ponechte pouze dva vnitřní zelené listy. To je předpoklad jejich přežití, jelikož kořenový systém nemusí být schopen zvládnout zátěž a rostlina zemře.

Péče o čerstvě zasazené jahody

Sazenice mladých jahod vyžadují v prvním roce zvýšenou pozornost, zejména v počáteční fázi, kdy se ještě nezakořenily. V horkém počasí, v prvních dnech, jsou sazenice zastíněny a zalévání se provádí podle potřeby. Pokud pozdní mrazy ohrožují jarní výsadbu, pak je plantáž chráněna krycími materiály.

Pamatujte přitom, že zamokření půdy může vést k výskytu chorob a rozpadu kořenů. Proto věnujte zvláštní pozornost vlhkosti a jahody nezalévejte přespříliš!

Pusťte se do pěstování jahod doma!

Hlavní problém, který se u jahod v truhlíku doma na parapetě může vyskytnout, je potřeba osvětlení jahod v deštivých dnech. Vzhledem k tomu, že zahradní jahody vyžadují poměrně dlouhou denní dobu (asi 12 hodin), nemohou být umístěny na stinném místě.

Chcete-li si teda doma pěstovat vynikající jahody, budete potřebovat:

  • vytvořit optimální mikroklima na balkóně, verandě nebo na parapetu (větrání, topení, dodatečné osvětlení),
  • připravit nádoby na výsadbu sazenic,
  • na podzim namíchat vhodnou půdní směs nebo koupit hotovou,
  • připravit si sazenice z vlastního pozemku nebo je nakoupit v obchodě.

Pořiďte si sazenice nebo semena

Pokud máte nějaký pozemek, na kterém již jahody pěstujete, bude nejpohodlnější v září vykopat zdravé sazenice a okamžitě je přesadit do květináčů. Jinak si můžete sazenice zakoupit, jejich nabídka je převážně na jaře, kdy dochází k sázení.

K TÉMATU  Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Taky můžete ale využít semen jahod a vypěstovat si je již od počátku. Jistě z nich vyrostou kvalitní jahodové keříky, avšak první plody uvidíte mnohem později. V každém případě se při nákupu zaměřte na odrůdu, která bude vhodná do vnitřních prostor.

Zasazení do květináče

Pro domácí pěstování je vhodné zvolit remontantní (stáleplodící) jahody – plody se na nich objevují po celý rok a rychle dozrávají. Vezměte tedy nádoby nebo květináče, které jsou dostatečně velké pro sazenice jahod, a na jejich dno položte pořádnou vrstvu malých oblázků, protože i když jahody potřebují pravidelné zalévání, nevydrží podmáčení a stojatou vodu v květináči.

Na spodní vrstvu nasypte rašelinovou půdu s přídavkem dřevěného popela a humusu a do této směsi jahody zasaďte.

Jak se starat o jahody na parapetu

Je vhodné umístit květináče s jahodami na dobře osvětlené parapety. Umístění na okenní parapety zvolte tehdy, pokud nemáte krytý balkon nebo lodžii. Tyto jemné rostliny musí být pečlivě chráněny před mrazem! Aby se vysazené sazenice jahod rychleji zakořenily, odstraňte první květní stopky, které se na ní objeví.

Jahody potřebují pro normální vývoj železo, proto vložte rezavé hřebíky do půdy květináče. Rostliny můžete opylovat vatovým tamponem nebo štětcem a každý den se jimi dotýkat každé květiny.

Rada na závěr: jahody si nezapomeňte patřičně užít

Až se vám podaří jahody konečně vypěstovat, a je jedno jestli doma nebo na zahrádce, nezapomeňte z nich napéct nějakou dobrotu. Vyzkoušet můžete třeba jahodový koláč nebo jednoduché jahodové řezy. Přejeme hlavně hodně úspěchů a dobrou chuť!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
Slunné počasí nám za chvíli dovolí koupání. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Při skákání nebo při blbnutí, děti nebo dospělí, občas to prostě nevyjde a ostatní se se tomu smějí! Protože pokud se zrovna nikomu nic nestane, je to vždycky legrace.
Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.

Výběr článků

Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Partnerský vztah by se měl vyvíjet. Od počáteční krásné zamilovanosti až po období, kdy mají oba zúčastnění pocit, že být spolu je vlastně fajn. V této fázi se velmi často sestěhovávají do společné domácnosti a plánují budoucnost, kterou chtějí sdílet dohromady.

Nepřehlédněte

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek