Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2020

18. 02. 2020

Nadechnout se a… vydržet

Vídáme je každý rok. V zimě se svlékají a jen v plavkách se noří do ledové vody, navzdory nízkým teplotám. Otužování v ledové řece získalo status tradice, ale už naši dědové říkali, jak moc je prospěšné našemu zdraví. Na druhou stranu, v zimě nám každý radí teple se obléct, neprochladnout a nechytit nějaké onemocnění. Jak nám může prospět svléknout si šaty v mrazu? Terapie chladem má svá pravidla, ale bez diskuze dokáže pomáhat.

Otužování jako boj s nadbytečným tukem?

V ledové vodě a na ostrém studeném vzduchu nesmíte pochopitelně zůstávat nazí nějaké dlouhé minuty. Pak by skutečně hrozilo podchlazení, o které nikdo nestojí. Co za bonusy přináší vystavení těla zimě a nepohodě? Potvrzený vliv na hubnutí, pokud si budete ledovou lázeň dopřávat pravidelně. Na šok tělo reaguje zrychlením metabolismu, který tak pracuje dvojnásobně rychle. To už ve vodě s teplotou pod 20 °C. Ještě jednou tolik, na čtyřnásobek, zrychlí ve vodě o teplotě pod 14 °C. Samozřejmě je účinek pouze krátkodobý, ale pobytem v ledovce tělo aktivuje tzv. hnědý tuk, který nám umí vytvářet nějaké to teplo navíc. A když hnědý tuk pracuje, pomaličku spaluje tuk bílý – ten, který nám většinou vadí.

Různé průzkumy uvádí, že vystavování se krátkodobému působení ledové vody zvyšuje naši tělesnou odolnost vůči onemocnění. Jinými slovy, otužování zvyšuje naši imunitu. Jak je to možné? Za všechno v podstatě může náš pohodlný život. Zdaleka to neplatí jen o náchylnosti k onemocnění a snížené imunitě, spousta civilizačních chorob je následkem života v dostatku.

Přílišné pohodlí nám neprospívá

Jsme zvyklí pohybovat se stále v takové teplotě, která nám vyhovuje. Pokud pocítíme, že je doma chladněji, přitopíme si. Když je venku nižší teplota než včera, vezmeme na sebe o jednu vrstvu navíc. Potom jedeme autobusem, který je vytopený jako kotelna, a tak dále. Nedá se na to nic namítnou, je to přirozené, mít kolem sebe příjemně. Naše tělo ale nemá žádný prostor reagovat na změnu teploty a z dlouhodobého hlediska mu to nedělá dobře. Schopnost adaptace se pomalu vytrácí. A když pak vzduchem poletuje nějaký virus… naše šance ho chytit roste.

K TÉMATU  Romantické knihy pro teplé jarní večery

Otužování má samé bonusy!

Tělu se ledová voda nelíbí. Je to pro něj nepříjemný stres, který spouští reakce po celém organismu, ze kterých po zdravotní stránce profitujeme. Terapie chladem zlepšuje cirkulaci krve, snižuje tlak, posiluje náš nervový systém a dokonce zlepšuje průtok lymfy. Otužování musíte vzít za ten správný konec. Jakmile na sebe pustíte studenou sprchu nebo se ponoříte do ledové vody, snažte se zklidnit. Lapání po dechu potlačte tím, že prodloužíte dobu nádechu a výdechu a budete se po celou dobu na dýchání soustředit. Stačí 30 sekund a můžete ven. Svojí „kůru“ pak můžete postupně prodlužovat na minutu, dvě minuty. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než proud vody, vyhledejte polárium, kde poznáte, co je to pravá kryoterapie.

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.

Výběr článků

Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.
Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?

Nepřehlédněte

Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek