Pátek , 18. 07. 2025

Martina

Osteodynamika: Jedinečná metoda, která vás srovná

Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
osteodynamika
Osteodynamika pracuje s tělem jako celkem. Vše je propojené.

02. 08. 2022

02. 08. 2022

V rámci fyzioterapie existuje řada možností, jak zlepšit, srovnat, v některých případech i zažehnat zdravotní problémy. Protože neustále roste počet těch, kteří trpí na různé problémy s páteří nebo klouby, rozvíjí se také jednotlivé metody, které dokážou přinést značnou úlevu. A jednou z nich je také osteodynamika – u nás ještě poměrně mladá novinka, která už teď sklízí řadu úspěchů.

Hlavní myšlenky osteodynamiky

Příroda je velmi chytrá a když buduje nové tělo, dokáže vypiplat vše do nejmenších detailů. Vše musí do sebe krásně zapadat. Kosti, klouby, vazy, šlachy, vše má své stanovené místo. Je tomu tak z důvodu, abychom se mohli běžně hýbat, dokázali fungovat, přitom byla zachovaná potřebná tělesná pevnost i pružnost. Naše tělo je jednoduše krásně stavěné tak, aby svobodně mohlo běhat, skákat, plavat, radovat se ze života. Vše šlape jak hodinky, ovšem do doby, dokud nedojde k nějaké překážce.

nádech
Jsme od přírody stavění na radost z pohybu!

I sebemenší výhřez ploténky, posun obratlů nebo poškozená šlacha dokáže vyřadit naše tělo z určité rovnováhy. Nastupuje bolest, křeče, tuhnutí, zkrátka se zapojují veškeré obranné mechanismy, které nám dávají vědět, že je něco někde špatně. A zatímco my coby majitelé těla, vnímáme problém skrze bolest či omezení hybnosti, specialista přes osteodynamiku dokáže i pouhým hmatem zjistit, kde přesně vykolejil váš vlak.

Osteodynamika je v kostce manuální terapeutický systém, který už podle názvu řeší hybnost kloubů, kostí, stejně tak zdraví vazů, fascií i šlach. Rozpoznává a řeší mechanické poruchy opěrného aparátů a chybná postavení těchto částí za pohybu těla uvádí do správné polohy.

Osteodynamika ale zároveň pracuje s přesvědčením, že je vše je vzájemně propojené. Není proto řešením srovnat třeba jen vaši kyčel, která bolí, ale vyladit také kolena nebo třeba kotníky, z nichž může vyzařovat ústřední problém, který se pak následně propisuje právě do kyčle. Tělo je zkrátka jeden celek a přesně to bere v potaz oblast osteodynamiky.

K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

S čím osteodynamika pracuje?

Kromě samotného pojetí je osteodynamika výjimečná také tím, z jakých základních směrů vychází. Díky propojení několika technik dokáže přinést rychlou úlevu a rychlejší regeneraci organismu. Její nedílnou součástí je:

pohyb
Bezbolestný pohyb je pro každého dar.

1) Dornova metoda – je v podstatě ošetření ve formě tlaku. Cíleně se zaměřuje na správnou funkci kloubních spojení a ošetření různých posunutí v oblasti kosterního aparátů – za pomoci pohybu pacienta a tlaku prstů ze strany specialisty. Využívá tak zjištění, že fyziologické problémy mohou mít souvislosti se stavem tkání.

2) Kraniosakrální osteoterapie – jedná se o terapii, která řeší nejen fyzické, ale i psychické problémy.

3) Osteopatie – se zabývá celým systémem opěrného aparátu, který umožňuje pohyb těla. Ten se skládá z kostí, kloubů, vazů a dalších pojivových tkání i povázky. A spravením všech těchto jednotlivých častí lze dosáhnout navození rovnováhy, správné funkce organismu i pohybového aparátu.

Osteodynamika je nenahraditelnou metodou

Osteodynamika je v každém smyslu unikátní metodou založenou na umění palpace, která vsází na synchronizaci mezi fyzioterapeutem a pacientem. Je totiž důležité, aby pacient spolupracoval, co nejvíce komunikoval, na druhou stranu by měl fyzioterapeut respektovat případný nekomfort, řešit, pokud se při napravování objeví bolest. Protože je osteodynamika zaměřená také na psychiku, je jednoduše vhodné, aby si pacient a terapeut lidsky seděli.

Pokud jsou tyhle předpoklady splněné, je osteodynamika bezpochyby naprosto úžasnou alternativou, která dokáže odstranit blokády v každé rovině a usnadnit tak pacientův rychlý návrat do běžného života bez bolesti. Velkou zajímavostí je, že osteodynamika dokáže pomáhat nejen dospělým, ale také dětem či dokonce zvířatům (pejskům, ale i koním). I to je jedna z jedinečností, kterou v sobě skrývá kouzlo osteodynamiky.

Jaké výsledky přinese terapie?

I když každý reagujeme odlišným způsobem, už po první terapii pocítíte viditelné zlepšení. A zatímco někdy je zapotřebí docházet na terapie jednou měsíčně, v případě horších obtíží je nutná o něco častější frekvence. V každém případě vás ale bude zajímat, co s vaším tělem dokáže a na co se zaměřuje.

  • Dokáže zlepšovat náladu a stav celé psychiky
  • Ulevuje od bolesti kloubů, svalů, vazů i kostí
  • Zmířňuje stav skoliózy, kyfózy a dalších onemocnění páteře
  • Zlepšuje stav vyhřezlých plotének a snižuje tlak při útlaku nervů
  • Podporuje lepší hybnost a pružnost těla
  • Zvyšuje odolnost kosterního aparátu
  • Snižuje bolest hlavy a zlepšuje stav při migrénách
  • A řada dalšího…
K TÉMATU  10 tipů, jak zvládnout svůj první sólo trip. Respektujte kulturu a zjistěte si podfuky na turisty

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 velkých neřestí, které kazí vaše záda

5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Zdroje článku:
https://www.osteodynamika.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Věděli jste, že v České republice trápí alergie skoro každého druhého člověka? A počty stále rostou. Mezi nejčastější alergie se řadí ty na pyl, jarní trávy a další kvetoucí keře. Právě teď na jaře je období, kdy se s projevy alergií potýká mnoho lidí. Jak mít tedy jarní alergie pod kontrolou?
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.

Výběr článků

Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?

Nepřehlédněte

Meteorologové vydali první dlouhodobou předpověď pro léto 2025 a zdá se, že se máme na co připravit. Očekávají se nadnormální teploty a dlouhotrvající sucho, které by mohlo zasáhnout celou střední Evropu, včetně České republiky.
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek