Ačkoli sami moc dobře víme, co bychom měli dělat, někdy je horší zásady zdravého životního stylu opravdu dodržovat. Potom se ale nesmíme divit, když nás každé ráno přivítají ztuhlá a bolavá záda. Právě v tu chvíli zoufale volají o pomoc – něco děláme špatně a ten nekomfort v oblasti zad je signálem, pomocí kterého k nám tělo promlouvá, volá o pomoc. Pak už není na co čekat a je zapotřebí začít s tím něco dělat ještě dřív, než se všechno jenom zhorší. Co je ale nejčastější příčinou?
Nedostatečný pohyb
Pro tělo je ve všech ohledech nejhorší, pokud se málo hýbeme a naší rutinou se stal sedavý způsob života. Kancelářské profese by mohly vyprávět. Svalstvo pak pochopitelně ochabuje, svaly se zkracují a naše páteř nemá dostatečnou oporu, jakou by si zasloužila. Není proto divu, že se ozvou potíže se zády.
Špatný styl sezení
Dlouhé a shrbené sezení je pro naše záda hotovým peklem. A pokud k tomu přičteme předsunutou hlavu, hrudník do oblouku nebo třeba všelijak zkřížené nohy, problém je na světě.
Je tedy vhodné se pravidelně procházet a protahovat, stejně tak vyladit svůj styl sezení, pokud většinu dne trávíte v kanceláři. Od věci není třeba balón na sezení, který podporuje stabilizaci páteře, stejně tak třeba ergonomické židle nebo téměř zapomenutá klekačka, které dokážou naši páteř držet vzpříma.
Značné výkyvy zátěže
Nejdřív měsíce nic neděláte, a pak najednou chcete vše strhnout. Přesně to je situace, kterou naše záda nemají rády. Naopak vítají úměrný, pravidelný a z hlediska zátěže adekvátní pohyb. Pokud totiž obvykle nesportujete, vaše záda nejsou trénovaná a přetížením získáte jediné – blokády a svalové křeče, které nejsou žádný med.
Nevhodná chůze
Samozřejmě ideální je chodit vzpřímeně, s narovnanou hlavou a rovnými zády. Realita bývá opačná. Chodíme viditelně shrbeně, hlavu máme předsunutou dopředu, stejně tak pánev. A přesně to je kámen úrazu. A pokud k tomu všemu ještě nosíme nevhodnou obuv, koledujeme si navíc o to, že se dříve či později ozvou i bolavé klouby.
Špatná podprsenka
Záda nepochybně kazí také špatná podprsenka. Pokud nosíte nevhodnou velikost, vaše poprsí nemá žádoucí podporu, proto často dochází k tomu, že se tíhou vašich ňader v oblasti hrudníku shrbíte. Myslete na to, až si příště budete rozšiřovat kolekci spodního prádla.
Nosíme kabelky
Pokud nosíte klasicky kabelku přes rameno, zatěžujete pouze jednu polovinu těla. A o to hůř, pokud je vaše kabelka naplněná k prasknutí. Jednostranné nošení kabelky způsobí, že svaly kolem lopatky jdou do křeče, protože nemají dostatek pohybu. Pokud tedy kabelky zbožňujete, máme dvě rady – střídejte pravidelně obě ramena k jejímu nošení a nepřesáhněte doporučenou hmotnost 3 kg na obsah kabelky.
Pracovní přetížení
Zdravotní stav zad kazí také jednostranná pracovní zátěž, při níž vzniká svalová nerovnováha. Podobné je to také se zvedáním a nošením těžších břemen. Při zvedání totiž jdeme do předklonu nebo se mírně nakláníme do strany, abychom si tím pomyslně pomohli. Nejlepší je ale jít do mírného podřepu a následně břemeno zvednout. Tím se zátěž dobře rozloží i do dalších částí těla, aniž by celou tíhu nesla výhradně záda.
Stres
Poslední neřestí, která negativně ovlivňuje naše záda, je nepochybně stres, přičemž jako první na ráně bývá oblast krční a hrudní páteře. Při psychické nepohodě v nás dochází k napínání svalů, v nichž se hromadí kyselina mléčná, což způsobuje onu bolest. Je proto vůbec nejlepší stresovým situacím předcházet nebo se snažit eliminovat jejich dopady na vaše zdraví.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky