Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Nela v koučinku: Koučink Emočních rovnic „na Fénixe“

Po delší odmlce zapříčiněné zdravotní stopkou Nely se opět začínáme potkávat a obracet zažité vzorce v její hlavě. Co se doteď díky koučinku u Nely dělo?
emoční
ilustrační obrázek

03. 02. 2023

Nu dobrá, říkáte si – a to má být jako bájný fénix povstanuvší z popela? Není no. Ale zas sýkorka je moc hezký ptáček – náš, český, navíc má podle wikipedie poměrně velkou hlavu a silné nohy – tudíž jsem usoudila, že mi je aspoň vzhledově blíže a třeba vás ten rozkol v obrázku a nadpisu právem rozlítí a přečtete si s očima v plamenech článek o mojí cestě s koučkou Emočních rovnic Marcelou až do konce.

Potřebovala jsem pauzu

Od předešlého koučinku Emočních rovnic s Marcelou uběhl nějaký měsíc. Naposledy jsem se tetelila nad otázkou: „A co chci já?“ „V čem se cítím dobře?“ „Co mě baví?“ V tréninku napojení sama na sebe pokračuju a sem tam na mě vykoukne nečekané překvápko. Když mi předčasný Ježíšek donesl ladnou červenou cirkulárku, byla jsem nadšená. Miluju vůni řezaného dřeva! A trošku se bojím o prsty.

Když jsme se s Marcelou konečně zase viděly, sama si všimla, že u mě došlo k posunu. Překalibrovaly jsme společně moje hodnocení čtyř oblastí života s novými pocity. Od těch nejhřejivějších, tryskajícího štěstí, obláčky a duha po ty nejméně příjemné tři sáhy pod zem. Nejdřív mi to přišlo zvláštní, vždyť jsem nebyla schopná pár týdnů ani dojet do práce, kamarádům jsem se vyhýbala, zdravotně mi bylo pod hodně velkýho psa, možná spíš koňa, a poprvé v životě mi bylo nějakou dobu všechno jedno.

Solidní šok. Protože co slíbím, přece splním! A pomůžu všem, ať už si o pomoc řeknou, nebo ji vlastně ani nechtějí… Asi si tělo prostě řekne. Ona si vlastně řekne i hlava. Když to člověk dlouhodobě přehání, neposlouchá se, tak se pak diví. Myslím si, že naštěstí jsem už před mým zbabraným „Taxisem“ začala mít své buňky buňkaté docela ráda, a proto jsem se relativně rychle vyškrábala zpět do výšin každodenního procesu.

K TÉMATU  „Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

Posunula kam?

Ehm… Kde je tedy ten posun? V mém životě je najednou mnohém míň dramatu. Vnitřního. Na vnější už mě stejně neužije. Přišlo to postupně a je to jako pohlazení po duši. Spoustu věcí jsem přestala nevědomky řešit a žije se mi lehčeji. Věřím, že na tom mají svůj lví podíl i Emoční rovnice. Ačkoli jsme s Marcelou došly k závěru, že klasický koučink a vytahování bahna z mojí hlavy by byl v době pauzy spíš na škodu, protože to je prostě záhul, věnovala jsem se příjemnému – obracení mých ošklivých nábalů přesvědčení v opačné a mně prospěšné Emoční rovnice.

Filmovat si nové vzorce v hlavě je ohromně příjemný, a navíc je to legrace. A pro mě, jakožto člověka, kterému se zarytá přesvědčení o tom, kterak neuspět, udělat chybu nebo jen nepředvést stoprocentní výkon, opakují setsakra často, je pro klid duše fakt, že i když si novou cestičku v hlavě „nahraju“ špatně, lze to zkusit jinak a opravit, jednoduše nadnášející pocit. Takový ten, jako když zavřete oči na lehátku ve vyhřátém bazénu se slanou vodou.

Pecka! Proč o tom píšu? Protože ač jsem se dala na cestu zlepšování svého života, moje/naše/vaše hlava má ráda své zajeté mechanismy. A já na sebe trochu pozapomněla, páč mi bylo už o něco lépe a jako varovný pohlavek jsem dostala pětihodinový pobyt na emergency. A to nechcete.

Proto nestačí se například naučit říkat Ne. Ještě to chce si ujasnit kdy, komu nebo čemu to Ne chcete říkat, aby vám bylo dobře. A tady se nám už zase hezky klubou dávná, hluboce zarytá dogmatíčka, na kterých si dost možná lpíte taky tak urputně jako já. Jen se někdy tváří, že „takový jsem já, matičko“. Že jsou součástí povahy, kultury, nás. Proto věřím, že mít někoho, kdo si všímá, co o sobě a fungování světa říkáte a dokáže s tím pracovat ve váš prospěch, je prima.

K TÉMATU  Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo
plán

Plánuj neplánované

V každém svém článku zmiňuji i konkrétní věci, které jsem se díky Marcele naučila nebo se je učím. Tentokrát byl zásadní zásah na komoru ten, že si mám plánovat v diáři čas na neplánované události. Kroutila jsem se jako had. Už si přece plánuju čas na sebe. Hezky chodím třeba na fyzioterapii, praktikuji čučení do zdi, přečetla jsem i pár knih… Ale plánovat si čas na něco, o čem nevím, že bude? Jajajaj.

Taková ztráta času – padalo ze mě, plus kopa dalších „mouder“. A přitom jsem si odpověděla hned svým úvodním mrčením, jak si pokaždé krásně naplánuju den, co všechno stihnu, není minuty nazmar a ono mi do toho „cosi“ vcelku často hodí vidle. A já se hněvám. Přitom – jde si naplánovat třeba to, že potkáte svou životní lásku? Jsou věci, které mají přijít a jsou dobré, a když na ně nemáme čas, může se stát, že je bereme jako otravnou mouchu a místo toho, abychom svou šanci chytly za kadeře, plácnem ji „mouchačkou“. Beztak je škoda, že má den jen 24 hodin, viďte?

Krásné zimní dny

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nela v koučinku: Ven z bludného kruhu, než se mi zamotá hlava

Nela v koučinku: Emoční koučink fakt až na dřeň

Zdroje článku:
https://www.marcelahlavackova.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Víkendové finále 13. řady StarDance ...když hvězdy tančí přineslo očekávaný souboj tří párů, který vyúzdil triumfem Oskara Hese a Kateřiny Bartuněk Hrstkové. Tento ikonický taneční projekt, který pravidelně přitahuje miliony diváků, opět předvedl dechberoucí choreografie a emotivní příběhy na parketu.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Martina Big, nyní vystupující pod jménem Malaika Kubwa, je německá modelka známá především svým extrémně zvětšeným poprsím, které jí vyneslo pozici držitelky největšího poprsí v Evropě. V posledních letech však budí pozornost i jiným směrem: rozhodla se projít sérií plastických operací a procedur, které mají za cíl přiblížit ji jejímu vysněnému ideálu – stát se ženou černé pleti.

Výběr článků

Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Herečka Carmen Mayerová, kterou si mladší generace pamatuje jako dámu s klidným úsměvem a stříbrnými vlasy, oslavila své životní jubileum. Ne každý ale ví, že tahle charismatická diva kdysi okouzlila nejen divadelní svět, ale i jednoho z nejslavnějších českých herců. Její osobní život je plný nečekaných zvratů, lásky i dramat, a na scéně zářila ve stovkách nezapomenutelných rolí. Co všechno ji přivedlo na vrchol českého divadla a jak zvládla nelehkou roli trojnásobné mámy?

Nepřehlédněte

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek