Mužské vs. ženské práce
Před třiceti lety by muže nenapadlo luxovat, prát nebo vařit doma. Ženy by nenapadlo to po nich chtít. Viděla jsem to dobře na příkladu mých prarodičů. Praní, úklid, vaření a veškeré práce okolo domu včetně zahrádky byly na babičce. Děda pak sekal trávu (jeho figuru s kosou v ruce nezapomenu), stříhal keře, a opravoval, co bylo potřeba. Dlouho trvalo, než se tento ustálený zvyk překonal. A to ještě ne ve všech domácnostech. Jak je tomu dnes?
Práce v domácnosti nikdy nekončí
Stále je jí dost, na tom se nic nezměnilo. Stále se musí nakupovat, vařit, prát, utírat prach, mýt nádobí, uklízet a drobné opravy jsou také nutností. Většinu z nich nám již dnes ulehčují stroje. Báječné myčky, sušičky, žehličky i pračky za nás většinu práce udělají. Nákupy si můžete nechat doručit, na řemeslné práce pozvat hodinového manžela. Je tedy stále důležité dělit práce na mužské a ženské, když zapnout pračku není dnes tak složité jako dřívější celodenní kolotoč namáčení, praní, ždímaní. A to ponechávám stranou péči o děti.
Jak si to rozdělit?
Jestli čekáte seznam ve stylu: žena vytírá, muž vynáší odpadky, tak se nedočkáte. Univerzální rada neexistuje. Jsou muži, pro které je pod úroveň uvařit a naopak jsou i tací, které vaření baví. Jsou i ženy, které nejraději dělají vše samy. Podle toho zkuste rozdělit domácí práce. Netýká se to jen vaření, vždy záleží na schopnostech každého jedince. Sepište si všechny domácí práce a připište k nim i frekvenci, s jakou je třeba je vykonávat. Pak si každý vyberte ty, které vykonáváte rádi nebo vám prostě „nevadí“. Ty zbylé prostě rozdělte, ale spravedlivě. Nemáte rádi vynášení odpadků? Střídejte se.
A teď to nejdůležitější. U činností, které bude vykonávat váš partner ale nečekejte své postupy a výsledky. Ne všechno bude podle vašich představ, s tím se musíte smířit. V žádném případě ale po druhém práci nepředělávejte. Pokud prostě nezkousnete způsob, jakým to dělá vaše polovička, kritikou nic nezískáte. Prostě to budeme muset udělat sama a po svém.
Ulehčete si to!
Projděte vaši domácnost a střízlivě zhodnoťte, zda nejste také na úklid příliš náročná. Opravdu se musí všechny příbory a sklenice po vyndání z myčky ještě přeleštit? Zkuste proto eliminovat nadbytečné činnosti. Stále toho na vás zůstává moc? Zapojte děti, partnera nebo si pořiďte placenou pomocnici. Na velký úklid nebo i na pravidelnou výpomoc.
Stanovte si pravidla, ale neváhejte je porušovat
Trochu protimluv, že? Ale nebojte, když občas nestíháte, je nemocné dítě nebo vy, není ostuda poprosit partnera, aby přebral i část vašich povinností. Doma by se zkrátka měli zapojit všichni.