Co je na nich tak špatného?
Na začátku jara mšice poškozují mladé výhonky a spodní strany listů rostlin. Vysávají z ní šťávu a výsledkem je, že zelený prostor vysychá. Rostlina tak nezvládá dále růst. Kromě poškození rostliny nese hmyz velmi nebezpečné virové infekce. Škůdce je navíc obzvláště nenáročný – může žít jak na zahradě, tak i na pokojových rostlinách. Míra poškození rostlin způsobených mšicemi je často významně podceňována. Způsobuje rostlinám:
- deformované výhonky a listy,
- zbarvení listů do žluta,
- zkroucené vegetativní orgány,
- zpomalení růstu,
- nedostatek sklizně v důsledku nedozrání plodů.
Mšice – jak je poznat?
Hmyz lze vidět pouhým okem. Již v počátečním stadiu léze je docela snadné vidět několik známek usazování škůdců – charakteristické zvlnění listů, deformace různých oblastí a výskyt sladkého květu na vegetativních orgánech. Na otevřeném prostranství se poblíž někdy objeví velké množství mravenců, jelikož je přitahuje mšicí sladká sekrece. Mšice žijí ve velkých skupinách a najdete je přímo u růstových bodů, na mladých pupenech, výhoncích, stopkách.
Preventivní opatření
Před nákupem je rostliny nutné pečlivě zkontrolovat. Mšice se mohou skrývat i v živých kyticích. Před výsadbou na zahradě nebo vstupem do domu je nutné provést preventivní ošetření. Doporučujeme umístit pokojovou rostlinu na několik dní do izolace.
Chcete-li zničit škůdce na místě, můžete zasadit fenykl, kopr, petržel a mrkev. Nedoporučuje se okamžitě uchýlit k použití silných chemikálií. Chemikálie totiž ničí i ten prospěšný hmyz – berušky, škvory, pestřenky, střevlíky atd.
Příroda proti mšicím bojuje
Přirozenými obránci rostlin jsou pestřenky. Proti tomuto hmyzu bojuje i beruška, která jej požírá. Pomoci mohou i ptáci ta neváhejte a připravte jim na zahradě pěkná krmítka. Zkušení zahradníci doporučují výsadbu levandule, jelikož silná vůně květu odpuzuje zelené mšice.
Pokud se mšice usadily na ovocném nebo okrasném stromě, můžete v oblasti poblíž kmene zasadit půvabnou kapucínku. Rostlina odvede pozornost škůdce. Zbavit se hmyzu na menší květině je pak mnohem jednodušší.
Domácí prostředky v boji proti mšicím
Jak si v boji proti mšicím můžete ještě pomoci? Existují domácí přípravky, jež si můžete snadno namíchat v kuchyni. Zbavit se škůdců a zabránit jejich rozmnožení pomůže mýdlový roztok s popílkem z drceného dřeva. Budete potřebovat deset litrů vody a tři sklenice popela. Po 3 dnech musíte rozpuštěné strouhané mýdlo na prádlo rozpustit v kapalině. Takových prostředků však existuje mnohem víc.
Česnek a jedlá soda zaberou
Také se používá nálev z pampelišky a česneku. Na 10 litrů pokojové teploty namočíte 200 gramů česneku a 400 gramů listů a stonků pampelišek. Směs je připravena k použití za 3 hodiny. Pomůže i samotný česnek nebo jedlá soda, ta působí ostatně na všechno nezvané.
Stačí vsypat jednu lžičku do převařené vody a vychladlou tekutinu použít na postřik. Na postřik z česneku použijte 25 stroužků na 1 litr vody, nechte 4 hodiny louhovat a potom scezenou tekutinu vylijte do rozprašovače.
Hnojení musíte řádně hlídat
Také se vyplatí přísně dodržovat koncentraci hnojiv. Mšice hledají rostliny s ochuzeným substrátem z nedostatku živin. Škůdce se také usazuje na překrmených plodinách. Pro krmení je nežádoucí používat hnojiva s vysokou koncentrací dusíku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu
Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory