Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Masožravka vás neukousne. Jak ji jednoduše pěstovat?

Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
masožravka
Mucholapka podivná je jednou z nejběžnějších masožravek našich domácností.

29. 09. 2022

Masozřavka je rostlina nejenom velmi originální, ale občas si s ní užijete i spoustu legrace. Víte, co všechno dokážou sníst masožravé rostliny? Možná budete překvapení.

Co potřebuje, aby se jí u vás dařilo?

Masožravé rostliny obvykle žijí na stále vlhkých a velmi slunných místech. Doma jim ovšem musíte zajistit dostatečné množství světla a také neustále vlhký substrát. Pokud si pořizujete masožravku úplně poprvé, pak si kupte například rosnatku nebo tučnici či špirlici, které jsou skutečně nenáročné na pěstování.

masožravka
Špirlice je skutečně nenáročná masožravka na pěstování.

Jako substrát použijte rašelinu, buď čistou, anebo smíchanou s takzvaným perlitem (přírodní hornina sopečného původu), případně můžete použít křemičitý písek, ideálně v poměru 2:1. Jakmile masožravku zasadíte do květináče, měli byste ho umístit do misky, v níž bude neustále alespoň půl až jeden centimetr vody. Nikdy nenechte masožravku úplně nasuchu, už by se z toho nemusela vzpamatovat! Květináč umístěte na celodenně slunečné místo, nejlépe to nejslunečnější, které v bytě nebo domě máte. V zimě je slunečné místo ještě důležitější, ne každá masožravka zimu přežije.

Doma i na zahradě

Masožravku ovšem nemusíte pěstovat jenom doma. Můžete ji mít klidně i na balkoně nebo terase, případně také na zahradě, kde je dostatečná vlhkost, takže třeba u bazénu nebo u jezírka. A druhy masožravky, jako jsou Sarracenia purpurea nebo evropská tučnice venku přežijí i mráz. Jestli ale na takovou masožravku natrefíte ve volné přírodě, tak ji rozhodně netrhejte. Jsou to chráněné rostliny a kdyby vás při jejich trhání někdo přistihl, nejspíš byste dostali tučnou pokutu.

Péče o masožravku v zimním období

A co tedy s masožravkou, která naopak zimu vůbec nesnáší? V tomto případě jsou ideálním místem zimní zahrady. Jenže kdo má doma zasklenou zimní zahradu, že? Asi to není úplná samozřejmost. V tom případě je dejte například do chodby, kde se příliš netopí anebo na verandu. Ideální zimní teplotou je pro masožravky rozmezí od 5 do 15 stupňů Celsia. Pokud budete udržovat tuto teplotu, pak jim nebude ani vadit, když nevysvitne sluníčko. Rovněž přes zimu květináč s masožravkou neponořujte do podtácku s vodou, jen se snažte o to, aby měla stále vlhký substrát.

K TÉMATU  Vůně bylin na vaší zahradě: Jak pěstovat majoránku?
masožravka
Je více než zřejmé, proč se této rostlině říká rosnatka.

Tropická masožravka

Zvláštní masožravkou je ale také například láčkovka, která patří mezi tropické rostliny. V tomto případě jí budete muset celoročně dopřát teplotu mezi 22 až 28 stupni Celsia. A také potřebuje vysokou vlhkost, nejlépe 60%.

Poznámka: Bude-li mít tropická masožravka k dispozici nižší vlhkost, pak přestane tvořit takzvané pasti a nelze ji tak krmit.

Že se vám při dnešních cenách energií nechce vytápět byt na tolik stupňů? V tom případě můžete vyřešit problém vhodným akváriem nebo teráriem, do kterého masožravku umístíte a zapnete jí terarijní topení. To naštěstí příliš energie nespotřebuje.

masožravka
Láčkovka potřebuje celoročně vysoké teploty.

A čím masožravku zalévat? Ideálně destilovanou, převařenou nebo dešťovou vodou. Voda v žádném případě nesmí být tvrdá. Měkká voda jí ale nevadí. Proto si nejprve prověřte, jaká voda teče z kohoutku právě ve vaší domácnosti.

Nepřekrmujte ji!

A teď k té nejspíš nejdůležitější a nejzajímavější otázce, která vás jistě ohledně masožravek zajímá. Co taková rostlina vůbec jí, když se jí říká masožravka? Samozřejmě je pro ni velkou lahůdkou hmyz, například mouchy nebo komáři, ale také můry. Je to však jen takový doplněk stravy. Když žádný hmyz mít nebude, na jejím zdraví se to nijak neprojeví. Dávejte si však pozor na to, abyste masožravku nepřekrmili. Bohatě jí postačí jeden kus hmyzu na týden. Pokud by toho zkonzumovala víc, mohlo by jí to naopak uškodit.  

Masožravka, například mucholapka podivná, vás vyjde na několik stovek korun, pravděpodobně od dvou set korun výše. Ale klidně za ni můžete dát i tisícikorunu. Záleží spíš na tom, jaké zkušenosti s masožravkou máte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Zdroje článku:
www.zeleneudoli.cz, www.ireceptar.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Tento týden přináší zajímavé kosmické změny. Loučíme se s emocionálním obdobím Raka a vstupujeme do energické sezóny Lva, což nám přináší příval vitality, kreativity a sebedůvěry. Merkur vstupuje do analytické Panny, což podpoří naši schopnost organizace a komunikace. O víkendu začne Saturn ve znamení Ryb svůj retrográdní pohyb, který potrvá až do poloviny listopadu, což nám dává příležitost přehodnotit a dokončit sliby, které jsme si dali. Jak využít tyto kosmické vlivy ve svůj prospěch?
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?

Výběr článků

Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?

Nepřehlédněte

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek