Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Kombucha: Co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
kombucha
Co je to kombucha? (foto: 123rf)

23. 02. 2021

Žádný novodobý hit

Kombucha je původem z východní Asie, kde se těšila už velmi dávno velké popularitě. V Číně a v Japonsku se užívala především pro své pozitivní účinky na zdraví a mělo se za to, že člověku pomůže k dlouhověkosti.

K tvorbě nápoje potřebujete především kombuchovou kulturu. Jak již bylo řečeno, jsou v ní obsažené kvasinky (především se jedná o rod Saccharomyces) a octové bakterie (zejména Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Na první pohled vás asi kombucha příliš nenadchne, vypadá jako rosolovitá hmota šedé až hnědé barvy.

Vaše zdraví vám za ni poděkuje

Na vaše zdraví má kombucha celou řadu pozitivních účinků. Obsahuje kyselinu glukorunovou a glukonovou. Ty jsou zodpovědné za povzbuzení imunity, snižování hladiny cholesterolu v krvi i podporu dobrého metabolismu. Pomáhají k pročištění organizmu od škodlivých látek. Z vitamínů tu najdeme vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a vitamín C. Jsou tu obsažené také enzymy a aminokyseliny.

Užívání kombuchy podporuje tvorbu červených krvinek. Zlepšuje i různá kožní onemocnění, uplatnění nalezne při cukrovce, nemocech kloubů, migréně i žaludečních potížích. Pomáhá také při menstruačních bolestech. Díky obsaženým látkám je možné nápoj doporučit také v době, kdy se snažíte hubnout.

Může mi uškodit?

Nežádoucí účinky bývají u kombuchy zcela minimální a obvykle se objevují jen na počátku jejího užívání. Bývá zmiňováno pálení žáhy, nevolnost nebo střevní potíže. V této situaci je vhodné snížit množství užívané kombuchy nebo ji pít současně s jídlem. Ojediněle se může vyskytnout alergická reakce.

Jak si nápoj připravit doma?

Samozřejmě na začátku potřebujete především mateční komplex kombuchy. Zkuste se poptat v okruhu svých známých, pokud s tím někdo nemá zkušenost a nedal by vám část tohoto základu. Samozřejmě se dá sehnat i na internetu. Obsažené bakterie ochotně dostavují stále nové vrstvy a základ tedy stále sílí. Pokud budete nápoj vyrábět doma opakovaně, postupně se také o kombuchu rádi podělíte s dalšími jejími nadšenci.

K TÉMATU  10 tipů, díky kterým budete běhat s radostí

Nejčastěji se kombucha nechává louhovat v černém čaji, ideální je využít kvalitní sypaný černý čaj. V litru vroucí vody nechte louhovat 4 čajové lžičky čaje. Po 10 minutách čaj přeceďte a oslaďte čtyřmi lžícemi řepného cukru. Po zchladnutí čaje ho nalijte do sklenice a vložte kombuchovou kulturu. Optimální je přidat i část původního nálevu, ve kterém kombucha byla.

Sklenici pak zakryjte kusem látky a tu upevněte gumičkou. Nechte vše stát v pokojové teplotě. Udává se, že pátý den můžete nápoj ochutnat. Pokud vám vyhovuje, stočte ho do sklenice a dejte do ledničky.  Jestli je na vás nápoj příliš sladký, nechte ho ještě další den kvasit a pak vyzkoušejte. Postupně jistě přijdete na to, jaká chuť vám vyhovuje.

Další využití kombuchy

Kombuchu však zdaleka nemusíte užívat jen k pití. Pokud necháte kombuchu kvasit příliš dlouho a vzniklý nápoj bude nepříjemně kyselý, nemusíte se ho hned zbavit. Lze ho využít při úklidu v domácnosti – výborně odstraňuje vodní kámen. Při kožních potížích vám může pomoct obklad z kombuchy.

Dá se z ní také připravit koupel. Zde jen pozor na to, aby nebyla voda moc horká, uvádí se, že teplota nad 35°C by zničila účinné látky obsažené v kombuše. Nápoj můžete využít i namísto pleťové vody či jako oplach na vlasy. To by mělo zamezit jejich nadměrnému vypadávání nebo vzniku lupů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Podzimní únava může zpomalit vaši produktivitu, ale správná strategie vám pomůže zůstat soustředěná a plná energie. Naučte se, jak si vytvořit ideální prostředí pro práci, jak se vypořádat s únavou a zvýšit svou efektivitu nejen při práci z domova, ale i v každodenním životě.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.

Výběr článků

Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Nepřehlédněte

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek