Čtvrtek , 24. 07. 2025

Kristýna

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

tehotna pije kavu
Zdroj: 123RF.com

03. 01. 2018

Pití nápojů, osahujících kofein, je velmi rozšířené a při úvahách, zda se jich v průběhu těhotenství zříci, je rozhodující především reakce maminky na tento druh nápojů. Jestli po jejich konzumaci nemůžete usnout, trpíte pálením žáhy a máte vysoký krevní tlak, pak není nic jednoduššího, než je z jídelníčku vyřadit. Kofein je nejpoužívanějším povzbuzujícím přípravkem, a kromě kávy ho obsahují i čaj, kakao, čokoláda a rozličné sycené nápoje.

Průzkumy z historie

Rozumný příjem kofeinu během těhotenství nemá podle všeho žádný vliv na plod. V roce 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. V průzkumu bylo zapojeno 2800 žen, které měly děti a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, které tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po kterou se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností. Kromě toho, že kofein během těhotenství prochází placentou, je po porodu obsažen i v mateřském mléce a z toho důvodu se v době kojení doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy).

Poškození plodu vs průzkumy

V dalším průzkumu, který se v roce 1991 prováděl v Dánsku, bylo zkoumáno jedenáct tisíc žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně, měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly bez ohledu na množství kávy naprosto v pořádku. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu a podobně – žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny. Stejně tak se nepotvrdily hypotézy, podle kterých konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nezhoubného nédoru prsu. Naopak se dokonce objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost zhoubného nádoru prsu (rakoviny).

Účinky kofeinu

  1. stimuluje centrální nervový systém
  2. zvyšuje vylučování moči
  3. rozšiřuje cévy srdce, mozku
  4. zvyšuje sekreci žaludeční šťávy
  5. odstraňuje únavu, má povzbuzující účinky
  6. potlačuje vstřebávání železa (podporuje chudokrevnost)
K TÉMATU  Met Gala 2025: Rihanna oznámila těhotenství a móda vzdala hold černošské identitě

Co je kofeinismus

Průměrná spotřeba kofeinu na osobu a den činí 150 – 225 mg, z toho tři čtvrtiny této dávky pochází z kávy. Při předávkování (více než 300 mg kofeinu jednorázově) nebo při vysokém příjmu kofeinu po delší dobu se může objevit tzv. ´kofeinismus´, který se projevuje pocity strachu, nervozitou, nespavostí, depresí, bolestmi hlavy, bušením srdce, zvýšenou teplotou a krevním tlakem.

Co vám ještě neuškodí

Konzumaci kávy, je-li v normální míře (1 – 2 šálky denně) není nutné u zdravé ženy nijak zvlášť omezovat, neměla by být však překročena hranice tří šálků denně. Mnoho těhotných žen právě v tomto období ztrácí na kávu chuť. Při konzumaci většího množství se nepříznivé účinky na plod mohou projevit – především snížením růstu plodu, zrychlením tepové a dechové frekvence a v laktaci se může vysoká konzumace kofeinu projevovat podrážděností a špatným spaním dítěte. Kofein má také negativní efekt na obsah železa v mateřském mléce a množství železa u dítěte. Nebylo prokázáno, že by kofein způsoboval vrozené vývojové vady.

Obsah kofeinu v nápojích

V šálku

  • Překapávaná káva 155 mg
  • Instantní káva 66 mg
  • Bezkofeinová káva 3 mg
  • Čaj 50mg
  • Ledový čaj 30mg
  • Kakao 4mg
  • Čokoládové mléko 3mg

Ve sklenici (3 dcl)

  • Coca-cola   46,5 mg
  • Cherry cola 46,5 mg
  • Dr. Pepper  39,6 mg
  • Pepsi cola  38,4 mg
  • RC Cola     36,0 mg

 

Na co si dávat pozor

Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla – proto by každý kdo pije alespoň dvě kávy denně měl také vypít sklenici mléka nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku. Jedním z vedlejších účinků je špatný vliv na zubní sklovinu, kterou ztmavuje. Doporučuje se pravidelné čištění zubů bělicí pastou.

K TÉMATU  Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Suchý únor je u konce, ale co dál? Pokud jste si během tohoto měsíce všimli lepšího spánku, vyšší energie a zdravější pleti, možná přemýšlíte, jak si tyto benefity udržet i nadále. Omezení alkoholu může být klíčem k dlouhodobějšímu zdravému životnímu stylu, ale jak na to? Přinášíme vám 10 praktických tipů, jak si udržet vitalitu, psychickou pohodu a sebevědomí po celý rok – bez zbytečných omezení a s radostí z každého dne!
Právě na podzim, kdy se vám někdy nebude chtít do sychravého počasí, si můžete zařídit doma malou tělocvičnu. Nepotřebujete k tomu žádnou zvláštní místnost. Cvičit se dá i na minimálním prostoru. A fitness pomůcek k tomuto účelu je na trhu dost. S čím začít?
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.
Sen o vlastním bydlení se mi splnil před rokem. Byla jsem šťastná, že se konečně mohu odstěhovat od rodičů a žít si po svém. Ale nadšení z nového domova a pěkného pronajatého bytu je pryč.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
Velikonoce nejsou jen o pomlázce a čokoládových vajíčkách. Jsou to svátky hluboce zakořeněné v naší kultuře – křesťanské i pohanské. Přesto se dnes většina z nás soustředí spíše na volné pondělí, jídlo a tradice, jejichž původ často neznáme. Co ale opravdu znamenají jednotlivé velikonoční symboly? A jak je vnímáme dnes?

Výběr článků

Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.

Nepřehlédněte

Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek