Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Čtivo na dlouhé zimní večery. 10 knih, které vás nenechají chladnými

Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
večery
Díky knihám můžete prožít cokoliv na světě. (foto: 123RF)

03. 02. 2022

Poupátka (Hana D. Lehečková)

Nezačínáme příliš zlehka, ale jestli nějaká kniha vyplní zimní večery, pak tahle. Je o vážném tématu, ale čte se kupodivu neskutečně lehce. Hlavní hrdince je jedenáct let a miluje školní divadlo. A především se zhlédla v muži, který tento kroužek vede. Problém je ovšem v tom, že už léta je veřejným tajemstvím, že onen vedoucí divadelního kroužku sexuálně zneužívá nezletilé dívky. Někdy budete při čtení nechápavě kroutit hlavou, jak je možné, že dospělí nezasáhnou. Jindy vám bude smutno z toho, jak dospívající dívky rychle přicházejí o své iluze, sny i plány.

Mráz (Bernard Minier)

Z téhle knihy vám skutečně bude běhat mráz po zádech. Příběh se odehrává ve francouzských Pyrenejích a hlavní postavou je Martin Servaz, čtyřicetiletý kriminalista, který se nikdy nesetkal s tak brutální vraždou, jakou musí řešit nyní. Jenže to není tak obyčejná vražda, mnohé nesedí, a to, co do sebe zapadá, ve skutečnosti sedí jen zdánlivě. Ne nadarmo se o knize říká, že to je jeden z nejlepších thrillerů-detektivek, který kdy byl napsán. Strašidelné zločiny se střídají s mrazivou atmosférou a věřte, že až do konce absolutně netušíte, jak to všechno dopadne.

Queenie (Candice Carty-Williams)

Kniha sice představuje hrdinku jménem Queenie, ale na růžích ustláno rozhodně nemá. Potýká se s každodenními problémy souvisejícími nejenom s její barvou kůže, ale také s tím, co běžně řeší každá žena po dvacátém roku života. Chce si udržet dobrou práci a mít po svém boku někoho, kdo ji bude milovat. Queenie však obojí ztrácí a své trable řeší sexem s každým mužem, který jí zkříží cestu. Později se začne utápět v depresích a panických atakách. A cesta z tohoto tmavého tunelu je v nedohlednu. Romantické drama na zimní večery jako dělané.

Uranova (Lenka Elbe)

Píše se rok 1968 a Angličanka Angela se chystá do Československa, aby navštívila své příbuzné. Nikdy se však s nimi nesetká. Jen co překročí hranice Československa, doslova a do písmene se pod ní propadne zem a navždy zmizí v útrobách dolů v Jáchymově. Její snoubenec Henry se o mnoho let později, kdy už je ženatý a v důchodovém věku, vypořádá s minulostí tak, jak mu poradil jeho doktor. Musí se vydat na místo, kde jeho Angela zahynula a pořádně, z plna hrdla si zakřičet. Sice se mu nechce, ale nakonec do Československa i se svou manželkou odjíždí.

Jen po pár dnech pobytu v lázeňském městečku zjišťuje, že se tu dějí skutečně prapodivné věci. Jak to, že hodinky, které Angele před smrtí daroval, nosí úplně cizí člověk? A kdo je žena-lékařka, která pracuje v lázeňském hotelu, v němž je ubytovaný, a do níž se postupně zamilovává? Tato kniha vás na dlouhé a nevlídné zimní večery určitě zabaví.

Zvrácený osud (Tung Si)

Wang Chuaj má vskutku bídný osud. Žije na venkově, a aby se mohl každý den s manželkou a synem najíst, málem se udře k smrti. Pro svého syna chce ale lepší osud, a proto se s ním vydá do čínského velkoměsta, které v posledních letech zažívá obrovský rozmach. Wang Chuaj se snaží dostat svého syna na univerzitu, aby mu zajistil vzdělání, které on nemá a je schopný za to položit svůj život. Leč ani jeho synovi nebylo dáno do vínku příliš štěstí, respektive mu nebylo dáno vůbec žádné. Kniha popisuje hlavního hrdinu, který se potácí z bláta do louže, a aby toho nebylo málo, stane se otcem. A stejně jako jeho otec, i on je ochotný položit život za svého syna. Tohle je příběh o cestě za štěstím, která se odehrává v době, kdy v Číně bují obrovská korupce a bezpráví.

kniha
Vezměte si knížku a pohodlně se usaďte. (foto: 123RF)

Imaginární přítel (Stephen Chbosky)

Také se rády nejen v chladné zimní večery pohroužíte do příběhů, které představují kombinaci hororu, romantiky, tajemna a nadpřirozena? Tahle knížka je pořádná bichle, ale jakmile jednou začnete číst, nedokážete přestat. Christopher je malý chlapec, který se se svou matkou přestěhuje do města, které obestírá jedno velké tajemství. Realita se tu prolíná s děsivým imaginárním světem.  V tomto světě existuje zlo, které nikdy nemělo spatřit světlo světa a chce ovládnout všechny obyvatele malého městečka. Jakmile začnete slyšet hlasy, které nepatří vám, ani nikomu, kdo se poblíž vás zrovna nachází, víte, že je něco špatně. U téhle knihy rozhodně neusnete, a pokud ano, budou se vám zdát skutečně děsivé sny.

K TÉMATU  Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Kde zpívají raci (Delia Owens)

Příroda Severní Karolíny je naprosto úchvatná. Ale také drsná. Ne však pro dívku jménem Kya, která v místních bažinách žije odmalička a vyzná se v nich lépe než kdo jiný. Pozná každou rostlinu i každého živočicha. Nic jiného jí ani nezbývá. Když se totiž jednou ráno probudí, je pryč její matka i sourozenci. Zůstává jen sama s otcem, který ji ale tyranizuje. Nic pro něj neznamená a tak se dospívající dívka o sebe musí postarat sama.

Mezi lidi do města raději vůbec nechodí, a když přece jen musí, aby směnila cokoliv, co uloví nebo vyrobí, za jídlo, dívají se na ni lidé skrz prsty. Až na chlapce jménem Tate, do nějž se zamiluje. Jejich láska je vzájemná, ale on brzy odjíždí studovat daleko od svého rodného domova. Sice si vzájemně slíbí, že na sebe počkají, jenže Tate svůj slib nesplní. O pár let později se Kya zamiluje do charismatického mladíka Chase Andrewse, nejlepšího místního sportovce. A když je jednoho dne jeho tělo nalezeno v bažině, všichni mají jasno o tom, kdo to udělal. Ne, tohle ale není detektivka ani thriller. Je to nádherná kniha o snech a touhách, o přírodě a hlavně o lásce k přírodě.

Cesta kolem světa v 80 vlacích (Monisha Rajesh)

Že nemůžete cestovat? Nebo na cestování nemáte peníze? To vůbec nevadí. Monisha Rajesh, britská novinářka, cestuje za vás, a své zápisky z cest píše tak živou a čtivou formou, že vás doslova strhne. Během šesti měsíců procestovala osmdesáti vlaky osmdesát tři tisíc kilometrů. Provede vás Kazachstánem, Ruskem, Mongolskem, Thajskem, Malajsií, Japonskem, Kanadou, Amerikou i Čínou. V každé zemi je něco, co stojí za to poznat, dozvědět se o tom víc. A Rajesh má neuvěřitelný talent to něco vyzdvihnout a čtenáři o tom poreferovat. Jakmile s ní nasednete do Orient Expressu, budete si myslet, že jste tam s ní a že i vy tímto legendárním vlakem cestujete.

K TÉMATU  10 zakázaných otázek aneb jak si nezkazit romantickou večeři

Cesty k Šumavě (Ondřej Fibich)

Ondřej Fibich je disident, kterému před sametovou revolucí nebylo dovoleno psát ani publikovat. Přesto se mu dařilo vydávat v samizdatu. A po revoluci se konečně svému řemeslu, které ovládal ze všeho nejlíp, mohl věnovat naplno. Nejraději psal knihy pro děti a texty o přírodě. V této knize kloubí své dva největší zájmy, lásku k šumavské přírodě a také k báchorkám, pověstem a mýtům, které tento kraj od nepaměti provázejí. Je to nádherná velkoformátová kniha plná nejen zajímavých textů, které jsou doplněny o texty písní, ale i fotografií, takže poskytne na zimní večery spoustu zajímavého čtení. Máte i vy rádi přírodu? Třeba právě tu šumavskou? Tahle knížka by vám v knihovně určitě neměla chybět.

Věci, na které nastal čas (Petra Soukupová)

Kdysi dávno se měli rádi. Ne, nikdy to nebyla ta horoucí, spalující vášeň, která většinu nových lásek provází, ale zkrátka k sobě měli blízko a rozhodli se vzít a zplodit spolu děti. V jednu chvíli se ale mezi nimi všechno změní. Po sedmnácti letech vztahu přece nemůže být nic tak, jak to bývávalo. Už je to jen manželská rutina. Alice se stará o domácnost a děti, Richard chce mít klid a místo výchovy svých dětí nebo běžného úklidu si dá sklenku vína, nebo se jede projet na kole. Zároveň je pro něj ale nesmírně důležité, aby domácnost i děti měly pevný řád.

Kája a Lola ovšem trpí spolu s rodiči. Ti je nevnímají a jenom rozkazují. Co doopravdy jejich malé děti chtějí, je nezajímá. Má vůbec cenu tohle manželství zachraňovat? Petra Soukupová je mistryní ve tvorbě zápletek týkajících se mezilidských vztahů. Píše jasně, stručně a bez zbytečných odboček a rozvitých vět. O to jsou její díla realističtější a tato kniha jakbysmet. Najdeme se v nich všechny a donutí nás zamyslet se nad tím, jak žijeme my samy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Kariéra se nenakopne sama, musíte tomu jít naproti

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Proč nakupovat nové, když lze kreativně použít věci, které se nám již nelíbí. Pojďte se povídat na dokonalé tipy, jak si váš domov zkrášlit pomocí upcyklovaných věcí. Jdeme starým věcem dát nový život. Budete zírat, co vše se dá vytvořit! Do upcykle!
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
V posledních desetiletích jsme svědky vzrůstajícího trendu obezity nejen u dospělých, ale také u dětí. Je zřejmé, že naše životní styl, včetně stravovacích návyků a úrovně fyzické aktivity, hraje zásadní roli v tomto fenoménu. Ale jak moc se skutečně mění pohybové návyky dnešních dětí ve srovnání s minulými generacemi?
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Když jsem potkala Petra, strašně se mi líbil a učaroval mi jeho úsměv, nadhled i smysl pro humor. Nikdy jsem ale necítila ty pověstné motýlky v břiše. Všem v okolí se ale líbil, dostal i mé rodiče a všichni si mysleli, že pro mě nemůže být vhodnější partner.
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.

Výběr článků

Pokud byste si mohli koupit takzvaný hmatatelný luxus, po jaké značce byste sáhli? Byla by to kabelka za několik desítek tisíc z dílny návrháře Louise Vuittona nebo by to byla spíše nadčasovost v podobě produktů značky Gucci?
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.

Nepřehlédněte

Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek